Acum este Sâm Apr 20, 2024 8:18 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesaje sterse

Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Mie Mai 08, 2013 3:08 pm

Hai sa lasam stirile ROZ, si sa le mai zicem si pe celelalte:

Nikon, dupa ce a promis sa participe la nenumarate workshopuri organizare de diferiti fotografi romani, in tara, a renuntat la idee si nu mai participa. Poate ne oferiti si ceva detalii, domnilor!?! Sint sanse ca unii sa se fi inscris la aceste workshopuri si datorita promisiunii ca vor putea testa echipament Nikon, mai ales acela din gama de pret numita "prohibitiv" pe la noi.

Multumiri anticipate!
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Tudor_dx » Joi Mai 09, 2013 10:50 am

Bun, pentru ca discutiile pe privat au esuat...

Asadar, despre ce workshop-uri "nenumarate" este vorba?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 09, 2013 12:03 pm

Parerea mea este ca exista o diferenta majora intre "workshop" de fotografie si "sesiune de testare echipament"; daca nenumaratele workshopuri(aici ii dau dreptate initiatorului: cum vremea este buna, orice iesire la munte sau gratar se transforma in "workshop", care daca e si sponsorizat de Nikon sau alte firme cu echipament, e si mai bine) sunt de fapt sesiuni de testare (chiar initiatorul a recunoscut ca participa la unul doar pentru a testa obiectivele inacesibile lui) mi se pare ca Nikon a procedat corect si chiar laud din toata inima acesta masura (presupunind ca exact asta ar fi situatia reala; personal, cred ca e o vraja totala aruncata petru a inflama mediul virtual).

Multi dintre acesti organizatori nu au nici cea mai mica experienta in organizarea unor astfel de evenimente (nu mai vorbesc despre o minima deprindere didactica), dar fac o "concurenta" si o zarva mediatica, incat adevaratii profesionisti se feresc sa mai organizeze astfel de intilniri sau prefera sa le organizeze in afara spatiului mioritic (vezi cazul lui Mircea Berzegheanu, detaliat pe blogul lui). Cursurile gratuite ale lui Radu Grozescu, organizate impecabil tehnic si stiintific/didactic, nu prezinta niciun interes pentru incepatori, in schimb forumul e plin de intrebari idioate si cretine (al caror raspuns poate fi gasit chiar in manualele de utilizare ale echipamentelor).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Joi Mai 09, 2013 12:09 pm

Poate am exagerat folosind cuvintul "nenumarate", de aceea ar fi nemaipomenit daca ne-ai spune tu, sau alt reprezentant Nikon, care sunt workshopurile la care NU veti mai participa, si care sint cele la care veti participa. In felul asta aflam si numarul celor la care ati renuntat, deci nu vor mai fi "nenumarate" ci vor avea un numar precis: 5, 10, 15, 20, cine stie? Doar voi.

Si doi, nu stiu de ce ai vrut sa rezolvam treaba asta pe privat, doar nu ma afecteaza direct numai pe mine, ci pe toti cei care ar fi vrut sa testeze echipament Nikon la workshopuri. Doar n-am deschis topicul asta ca sa-mi rezolv eu nu-stiu-ce problema vis-a-vis de promisiunile Nikon, ci pur si simplu ca sa stie si altii ca nu e totul doar ROZ. Si, cu okazia asta, poate aflam si workshopurile la care veti fi prezenti.

Merci de intelegere.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Joi Mai 09, 2013 12:53 pm

Bogdan Dulgheru scrie:incat adevaratii profesionisti se feresc sa mai organizeze astfel de intilniri sau prefera sa le organizeze in afara spatiului mioritic (vezi cazul lui Mircea Berzegheanu, detaliat pe blogul lui).


Pe blogul lui, ultimele threaduri is cam numai despre iesirea de la Greci, eu n-am vazut iesiri "in afara spatiului mioritic"? Oricum, am inteles ca si de la el s-au retras.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 09, 2013 4:14 pm

catacore scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:incat adevaratii profesionisti se feresc sa mai organizeze astfel de intilniri sau prefera sa le organizeze in afara spatiului mioritic (vezi cazul lui Mircea Berzegheanu, detaliat pe blogul lui).


Pe blogul lui, ultimele threaduri is cam numai despre iesirea de la Greci, eu n-am vazut iesiri "in afara spatiului mioritic"? Oricum, am inteles ca si de la el s-au retras.


Nu cred sa (mai) aibe MB nevoie de tehnica foto de la Nikon; multe din workshopurile lui sunt gratuite, trebuie doar sa ai disponibilitate sa te incumeti sa ajungi pe unde te duce el. Probabil ca Nikon i-a promis un obiectiv pe care nu-l (mai) are el, nu mai poate sa i-l ofere din varii motive, dar workshopul se va desfasura si fara implicarea Nikon.

La workshop te duci ca sa inveti fotografie; pentru testare de echipament te duci la magazinele specializate. Nu vad totusi de ce ai testa un obiectiv pe care nu-l vei folosi niciodata din motive varii (pret, greutate, dimensiuni, etc); asa nici profesionistii nu testeaza obiectivele de kit, pentru ca nu le vor folosi niciodata. Ce te faci daca organizatorul workshopului este sponsorizat de Canon ? :shock:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Joi Mai 09, 2013 4:33 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
catacore scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:incat adevaratii profesionisti se feresc sa mai organizeze astfel de intilniri sau prefera sa le organizeze in afara spatiului mioritic (vezi cazul lui Mircea Berzegheanu, detaliat pe blogul lui).


Pe blogul lui, ultimele threaduri is cam numai despre iesirea de la Greci, eu n-am vazut iesiri "in afara spatiului mioritic"? Oricum, am inteles ca si de la el s-au retras.


Nu cred sa (mai) aibe MB nevoie de tehnica foto de la Nikon; multe din workshopurile lui sunt gratuite, trebuie doar sa ai disponibilitate sa te incumeti sa ajungi pe unde te duce el. Probabil ca Nikon i-a promis un obiectiv pe care nu-l (mai) are el, nu mai poate sa i-l ofere din varii motive, dar workshopul se va desfasura si fara implicarea Nikon.

La workshop te duci ca sa inveti fotografie; pentru testare de echipament te duci la magazinele specializate. Nu vad totusi de ce ai testa un obiectiv pe care nu-l vei folosi niciodata din motive varii (pret, greutate, dimensiuni, etc); asa nici profesionistii nu testeaza obiectivele de kit, pentru ca nu le vor folosi niciodata. Ce te faci daca organizatorul workshopului este sponsorizat de Canon ? :shock:


Nu-i vorba daca are sau nu nevoie Bezergheanu de tehnica foto de la Nikon, pentru el si-o poate obtine oricind s-o testeze, doar le face reclama pe fata. E vorba despre participantii la workshopuri, lor le e promisa posibilitatea de testare a echipamentelor Nikon. Eu n-am nici in oras, nici in judet, nici macar in zona vreun yellow store. Deci, unde as putea testa un 600/4 sau macar un TC-20E III (ca sa nu fie asa exotic)? Sau sa ma duc pina la Cluj ca sa trag 4 cadre in magazin, cu obiectul amintit? Evident ca workshopurile is un teren propice pentru testare echipament, chiar daca nu se asteapta neaparat sa le creasca vinzarile din asta. Vinzarile cresc cu ajutorul prietenului de incredere, numit feisbuk. Uita-te doar cit efort e depus in directia aia. Parerea mea, hic!

Ce e fain e ca tot noi o sa ne dam (eventual) cu parerea aici, "oficialii" probabil ca au dat "ignore" la topicul asta. Nu e de bine, nu aduce clienti/bani, deci ignore.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 09, 2013 6:42 pm

Nu cred ca MB face reclama Nikon-ului; cred ca toti forumistii nikonisti fac o treaba mai buna in sensul asta. Poate ai observat ca pe multi nu i-a impresionat deloc statutul de membru NPS (pe MB si RG ii lasa chiar rece, dupa aprecierile lor; mai mult MB a renuntat la calitatea de fotograf oficial la olimpiada de iarna organizata la Brasov si "si-a bagat picioarele" ca sa-l citez din memorie).
Nu cred ca un workshop, care are pretentia de seriozitate, sa aiba ca principal punct de atractie faptul ca va fi pus la dispozitie obiectivul X; daca vrei sa testezi 600/4 si TC-ul ... du-te cu Mircea in Dobrogea: el le are pe ambele si te va lasa sa le testezi cit poftesti (sunt sigur ca nu va avea nimic impotriva sa le si transporti, dupa ce ti-ai facut "numarul"cu ele :lol: ).

Din nou te intreb: ce ai cistigat (in afara unor zeci de cadre cu care sa te mindresti toata viata, daca nu le pierzi cumva intre timp :cry: ) daca nu-ti vei permite niciodata acel obiectiv? Probabil ca vei da dreptate tuturor in privinta calitatii imaginii obtinute si te va chinui ceva timp ideea ce mare fotograf ai fi fost daca aveai un 600/4+TC ... iti va trece si vei reveni la usurelul tau 70-300, la pozele prin parc sau la Cota 1400. Cine a pierdut (timp, lacrimi, oftaturi etc.)? In mod sigur nici eu si nici Nikon (Romania sau WW).
Au fost destule prezentari de astfel de echipament organizate de Nikon: urmarea lor a fost postarea unor cadre total inadecvate, postate de cei care le-au incercat si care nu au stiut cum sa le minuiasca.
Cu cit iti manifesti mai mult frustrarea, cu atit va creste si ea, iar cel care pierde nu esti decat tu.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Vin Mai 10, 2013 10:40 am

Bogdan Dulgheru scrie:Nu cred ca MB face reclama Nikon-ului; cred ca toti forumistii nikonisti fac o treaba mai buna in sensul asta. Poate ai observat ca pe multi nu i-a impresionat deloc statutul de membru NPS (pe MB si RG ii lasa chiar rece, dupa aprecierile lor; mai mult MB a renuntat la calitatea de fotograf oficial la olimpiada de iarna organizata la Brasov si "si-a bagat picioarele" ca sa-l citez din memorie).
Nu cred ca un workshop, care are pretentia de seriozitate, sa aiba ca principal punct de atractie faptul ca va fi pus la dispozitie obiectivul X; daca vrei sa testezi 600/4 si TC-ul ... du-te cu Mircea in Dobrogea: el le are pe ambele si te va lasa sa le testezi cit poftesti (sunt sigur ca nu va avea nimic impotriva sa le si transporti, dupa ce ti-ai facut "numarul"cu ele :lol: ).

Din nou te intreb: ce ai cistigat (in afara unor zeci de cadre cu care sa te mindresti toata viata, daca nu le pierzi cumva intre timp :cry: ) daca nu-ti vei permite niciodata acel obiectiv? Probabil ca vei da dreptate tuturor in privinta calitatii imaginii obtinute si te va chinui ceva timp ideea ce mare fotograf ai fi fost daca aveai un 600/4+TC ... iti va trece si vei reveni la usurelul tau 70-300, la pozele prin parc sau la Cota 1400. Cine a pierdut (timp, lacrimi, oftaturi etc.)? In mod sigur nici eu si nici Nikon (Romania sau WW).
Au fost destule prezentari de astfel de echipament organizate de Nikon: urmarea lor a fost postarea unor cadre total inadecvate, postate de cei care le-au incercat si care nu au stiut cum sa le minuiasca.
Cu cit iti manifesti mai mult frustrarea, cu atit va creste si ea, iar cel care pierde nu esti decat tu.


Domnule Bogdan Dulgheru, ziceai undeva ca si tu ai latrat la urs "in nemernicia ta". La ursul ala care-si zice lup acum. Se pare ca acum te-ai dat cu el, de-aia nici n-ai cum sa vezi marketingul pe care-l face aparatelor Nikon in review-urile lui. Nici chiar cind e tras de mineca, tot nu recunoaste problemele discutate pe zeci de forumuri, de mii de utilizatori. Cum ar fi, de exemlu, petele de ulei lasate de D600 pe senzor. Ce, aia-i problema? Iei spatula si le stergi. Asa cum la armata, dupa fiecare tragere iti cureti arma. Doar ca peria aia cu care iti curatai arma se afla in kit-ul pustii, asa ca si spatulele ar trebui livrate la kit cu D600. Si sa fie pentru FF. Da' oricum, nu e asta subiectul discutiei, "asta e din alt film" - ca sa citez un clasic in viata.

Pe de alta parte, la un workshop la care a participat si Nikon, mi-a fost demonstrat chiar de carte reprezentantul Nikon, cit de important e sa testezi si echipament pe care stii ca nu-l vei cumpara vreodata. Dincolo de argumentele pe care nu mi le mai amintesc, asta contazice profund ideea ta de mai sus, pe care o impartaseam si eu la ora aia. Asadar ei au zis.

Iar ca incheiere, si revenind (fara voia mea) la "marele" MB, ii scria cineva pe blog ca si-a transformat blogul in carte de osanale. Si mare dreptate are. Io sper ca macar forumul asta sa nu se transforme in cartea de osanale Nikon, iar toate problemele, nereusitele, promisiunile neonorate, etc. sa fie bagate sub pres.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 10, 2013 12:01 pm

catacore scrie:...
Iar ca incheiere, si revenind (fara voia mea) la "marele" MB, ii scria cineva pe blog ca si-a transformat blogul in carte de osanale. Si mare dreptate are. Io sper ca macar forumul asta sa nu se transforme in cartea de osanale Nikon, iar toate problemele, nereusitele, promisiunile neonorate, etc. sa fie bagate sub pres.


Tot ca o incheiere:
- nu are nevoie de laudele mele (sau ale altora) Mircea Berzegheanu; el isi face treaba lui, isi vinde lucrarile cum vrea si stie el, foloseste ce tehnica vrea el, o lauda pe cea care crede de cuvinta (tot cit vrea el, sponsorizat sau nu, e tot treaba lui), etc. ... pentru ca este blogul lui, munca lui, banii lui ...; ca mie imi place ce face el, iar tie nu ... e foarte normal, iar el e constient de acest lucru. Si eu sunt invidios pentru rezultatele lui, dar nu am devenit un denigrator doar pentru asta.
- daca ai fi citit tot ce spune, ai fi gasit cu siguranta si multe motive de nemultumire ref. la Nikon; lucru valabil si cu alti utilizatori de aparatura Nikon recunoscuti (KR, TH, RG, MM etc.); chiar si eu am fost si sunt inca unul din cei mai vehementi critici ai Nikon, dar doar atunci cind este cazul si la Nikon problemele nu sunt putine.
- optiunile si deciziile pe care le ia Nikon sunt doar ale lor, iar daca acestea te nemultumesc pe tine, n-ai decat sa renunti la ei si sa te orientezi spre altii; daca nu ai fi avut alternative, ar fi fost cu totul altceva, dar cit timp ai un numar mare de alte optiuni frustrarea ta te duce in derizoriu sau chiar penibil.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron