Acum este Vin Mar 29, 2024 7:43 am

Articole Nikonisti.ro

WB, focalizarea si D7100-ul

Mesaje sterse

WB, focalizarea si D7100-ul

Mesajde Merlin » Mie Iun 19, 2013 8:35 pm

dar nici nu am spus asta, am zis dar ca un balans de alb reglat aiurea combinat cu o expunere incorecta (supraexpunere) va influenta calitatea focalizarii .. si iti dau si un exemplu .. fotografie de interior in contra lumina unor lumini disco in conditiile in care lumina ambientala este precara si galbuie ori/si rosiatica. daca iti faci wb cat mai aproape de realitate ai sa vezi ca iti creste rata de succes in focalizare .. dar de, e mai usor de dat din gura ori din taste si mai greu cu butonatul unui aparat foto sau cu reprodus experimente mai ales cand esti convins ca ai dreptate absoluta. Sper ca invataceii sa citeasac si printr eranduri si sa treaca prin filtrul propriei logici sfaturile gasite pe forumuri. Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon D7100

Mesajde LiviuP » Mie Iun 19, 2013 9:45 pm

Domnilor, discutiile acestea in contradictoriu nu isi au sensul. Cred ca suntem cu totii de acord ca e bine sa expui si sa faci WB cat mai bine de la inceput, fie ca tragi JPEG sau RAW. Macar pentru faptul ca ai mai putin de lucru la postprocesare. In plus expunerea corecta te scuteste de belele cum ar fi zonele arse din fotografie, unele neputand sa mai fie recuperate la postprocesare (am patit). Chestie care dupa parerea mea este mai nasoala decat zgomotul de imagine datorat subexpunerii.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon D7100

Mesajde Casper » Joi Iun 20, 2013 12:01 am

"daca iti faci wb cat mai aproape de realitate ai sa vezi ca iti creste rata de succes in focalizare"

Merlin, imi faci placerea de a documenta cele afirmate? Daca nu hai sa nu mai polemizam inutil si spor la focalizat cu WB-ul in contralumina a unor lumini disco ;)

Liviu, ai dreptate. Eu sunt de parere ca un fotograf care se respecta lucreaza ingrijit fiind capabil sa scoata o fotografie reusita direct din aparat. Faptul ca avem RAW-ul trebuie folosit pentru a transforma o fotografie buna in una f buna.

Ca sa revenim la oile nostre am gasit un video pe youtube pt cei care sunt la inceput (si nu numai) si vor sa se familiarizeze mai bine cu D7100.

http://www.youtube.com/watch?v=xTTBp2ZyHWs

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Nikon D7100

Mesajde Merlin » Joi Iun 20, 2013 7:10 am

Pai si ce vrei .. sa-ti incarc aci fotografii?? Mestere, pana nu experimentezi singur nu ai sa pricepi problema! Eu doar am adus la cunostinta o situatie de fapt ... tu esti cel care o tot rasucesti si fugi de adevar. Experimenteza si apoi combate cu experienta personala castigata in urma acestei aventuri. Poate nu m-am exprimat bine cu "lumini disco" ca nu sunt dj sa stiu cum se numesc toate luminile lor continuue cu care fac atmosfera .. dar iti spun sigur ca situatie este intalnita foarte des in fotografia de eveniment. Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon D7100

Mesajde Casper » Joi Iun 20, 2013 8:00 am

Mestere? Pastreaza apelativele de genul asta pt tine ;)

Sa inteleg ca dintre toti fotografii, reviewer-ii si tester-ii din lumea asta numai tu folosesti autofocusul cu WB? :) Merci..eu m-am lamurit :) Hai sa nu mai poluam topicul ca nu are rost.

Numai bine!
Ultima oară modificat de Casper pe Joi Iun 20, 2013 8:17 am, modificat 1 dată în total.
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Nikon D7100

Mesajde Merlin » Joi Iun 20, 2013 8:11 am

Intelegi prost si din cele exprimate de tine se pare ca nu faci diferenta intre WB si focus ce sa mai vorbim de relatia dintre ele in anumite conjuncturi ... Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon D7100

Mesajde Casper » Joi Iun 20, 2013 8:26 am

Merlin,

Nu faci decat sa bati campii, nu spui nimic concret (si intelegerea unor articole bune din care te inspiri se dovedeste cam deficitara), nu esti capabil sa dai nici macar un link care sa iti sustina spusele; prin ceea ce spui nu faci decat sa arati ca habar nu ai cum functioneaza sistemul de autofocus la un aparat dslr (si in general un dslr) si mai esti si arogant.

Combinatia "ideala" :))) Eu ma opresc aici..povestea asta chair nu merita atentie.

Numai bine.
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Nikon D7100

Mesajde Merlin » Joi Iun 20, 2013 10:24 am

Mai omule ... invata sa pricepi cele citite! Nu m-am inspirat de nicaieri .. mai reciteste o data sau de mai multe ori posturile mele! Ti-am spus concret de cel putin 3 ori dar tot bati campii. Cat frecai tastaura faceai experimentul si apoi iti puteai da cu parerea avizata fiind de propriul tau exercitiu si de reproducerea unui experiment. Tocmai pentru ca am habar cum functioneaza sistemul de autofocus de aia afirm cele spuse mai sus. Nu-ti trebuie multa experienta sa incerci experimentul. Nu trebuie decat sa cunosti notiunea de supraexpunere si de balans de alb cald /rece. Restul ii floare la ureche daca iti cunosti jucariile ...
Si da .. iti dau un link care sa sustina partea cu WB corect si rata f buna de succes a focalizarii in conditii de iluminare f proasta si de subiect rosu pe fundal rosu si cu lumina difuza rosie.
uite aci - https://www.facebook.com/balanescu.dorin/media_set?set=a.468777829860180.1073741826.100001839017214&type=3
si mai exact: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=468778083193488&set=a.468777829860180.1073741826.100001839017214&type=3&theater
si aci https://www.facebook.com/photo.php?fbid=468778646526765&set=a.468777829860180.1073741826.100001839017214&type=3&theater

Ia trage mata in aceleasi conditii cu supra expunere si WB-ul mult mai cald .. cum merge??

P.S. - arata-mi si mie un fotograf care isi pune fotografiile neclare pe web sau le tine in portofoliu.

P.S. - arogant este cel care nu vede dincolo de lungul nasului si care afirma ceva fara sa treaca prin filtrul propriei experiente!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon D7100

Mesajde Casper » Joi Iun 20, 2013 11:32 am

Merlin,

Cred ca suntem amandoi destul de maturi ca sa putem discuta fara aroganta si constructiv. Zic eu :P. Poate asa descalcim si pb, mai ales pt alti cititori doritori de a intelege mai bine cum stau lucrurile.

La pozele subiect rosu-fundal rosu problema principala e lipsa contrastului (auto focusul nu functioneaza prea grozav in lipsa constrastului si iluminare scazuta, combinatia dand reale probleme). Totusi lipsa contrastului nu are legatura cu WB setat din aparat (poate eventual are legatura cu temperatura de culoare a luminii :P - iluminarea cu lumina rosie a unui subiect imbracat in rosu pe un fundal rosu o sa conduca la pb sigur) si iluminarea scazuta nu are legatura cu corectia expunerii - setate din aparat (ci cu cantitate de lumina care intra in aparat - fie lumina ambiantala redusa, fie cantitatea de lumina diminuata de existenta unei diafragme maxime data de obiectiv care e mai inchisa - cazul obiectivelor cu f/5.6 fata de cele cu f/2.8 sau de existenta altor accesorii ca de ex teleconvertoarele). Ca sa nu mai zi ca e important si punctul de auto-focus utilizat.... de ex la D7100 punctul central (si doar cel central) de focus poate face punerea la punct inclusiv cu obiective cu diafragma maxima f/8 dupa cum zice producatorul.

Schimband WB din aparat (setari meniu) nu o sa schimbi contrastul si nici temperatura de culoare a luminii prezente in momentul fotografierii si nu o sa ajuti sistemul de auto-focus (totusi o poti face aplicand un filtru de corectie WB pe obiectiv, insa cine mai face asta in zilele noastre :P) si de asemenea aplicand o subexpunere sau supraexpunere utilizand butonul EV al aparatului, idem nu o sa ajuti sistemul de autofocus (totusi aplicarea unui filtru ND sau polarizat pe obiectiv - care poate echivala cu o compensare a expunerii daca lucrezi manual - o sa se simta).

Zi-mi unde gresesc.

In rest discutia dintre noi parca face parte din categoria bancului urmator:

Un barbat se duce la medic si ii spune:
-Domnule doctor vreau sa ma castrati!
-Ma omule ,esti sigur?Vad ca esti tinar si puternic...
-Sigur domnule.
-Bine ,semneaza aici...asa si aici.Nu am timp acum sa discutam mai mult. Dupa operatie,doctorul vine la pacient si-l intreaba:
-Spune-mi si mie de ce ai facut-o ?
-Pai m-am imprietenit cu o fata evreica si stiti la ei e un obicei mai ciudat ...
-Da ma dar asta e circumcizie.
-Pai eu cum am zis...

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Nikon D7100

Mesajde LiviuP » Vin Iun 21, 2013 9:15 am

Bun bancul Casper.

Totusi as dori sa atrag atentia ca discutia a devenit foarte off-topic. Pentru cine n-a observat acest topic se adreseaza aparatului DSLR D7100. Sunt sigur ca foarte multi utilizatori sunt interesati sa-l achizitioneze si ar dori sa afle mai multe despre el (puncte forte, puncte slabe, probleme, etc), prin urmare as propune sa revenim la subiect.

Ma intreb daca pe forum mai exista moderatori, nu de alta dar nu prea am vazut interventii in acest sens in ultima vreme.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm


Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron