Acum este Joi Mar 28, 2024 9:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotograf Piatra Neamt

Mesaje sterse

Fotograf Piatra Neamt

Mesajde Ionut Butnariu » Lun Iul 01, 2013 7:05 pm

Salut
Sunt fotograf profesionist in Piatra Neamt , fotografiez la nunti, botezuri , aniversari , evenimente , zile festive ,aniversari , inaugurari. Eu fata de multi fotografi am un stil propriu si anume caut mereu ca fotografiile sa redea locul asa cum este el,cu culorile din care este facut, cu lumina care este acolo. Imi place originalitatea in orice poza si nu prelucrarile cu programe gen Photoshop in care sa redai in poza locul asa cum ti-ar place tie sa arate. http://ionutibphotography.blogspot.ro/2013/02/nunta-la-cluj.html
un linck ce va explica mai clar modul meu de a poza, aici e o nunta la cluj dar am pe blog si altele, gen peisaje ,apus de soare ,etc.
Pe moment am ramas fara cameraman si nici nu gasesc prin Piatra Neamt , cel putin pe moment. Am preturi pentru toate buzunarele. Fotografiez si in tara, indiferent de zona.
Foarte important de mentionat, sunt un om de cuvant, cu respect pentru oricine care este om, nu fac diferenta intre vaste sau realizari in viata si la randul meu cer SERIOZITATE daca sunt cautat. Pot fi gasit la nr. 0726309390.
Numai bine va urez tuturor.
Ionut Butnariu
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 30, 2013 12:27 pm
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde Skytalker » Lun Iul 01, 2013 11:42 pm

Este evident ca nu folosesti photoshop. Daca ai folosi, pozele tale ar fi cu mult mai bune, fetele subiectelor mai putin pamintii.
Poate nu ar reda locul asa cum era dar sigur ar placea tuturor. Asa ca este alegerea ta !

Poate nu as fi zis nimic daca nu ai crede ca tu ca care nu prelucrezi esti mai bun decit cei care o fac. Te asigur ca din contra.

Si ar mai fi destule de zis, WB in balarii, flash direct in figura, poze subexpuse, lumina plata, etc, ma opresc aici.

In final, daca oamenii platesc pentru asta... e problema lor, nu a mea.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde Ionut Butnariu » Mar Iul 02, 2013 8:30 am

Nu caut sa fiu mai bun prin programe. Calitatea nu se vede prelucrand poza, oricine le poate scoate pe auto,apoi baga in photoshop si la final iesind o poza de care nu te mai poti deslipi.
Prefer sa fiu mai slab ca altii din acest punct de vedere. Profesionalismul nu se arata prin programe ci prin mana care o ai. Daca majoritatea,sa nu spun toti,se bazeaza pe Photoshop eu nu o voi face niciodata.
Cu stima
Ionut Butnariu
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 30, 2013 12:27 pm
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde stoica.alex » Mar Iul 02, 2013 3:43 pm

Eu nu inteleg de unde inversunarea asta impotriva postprocesarii? Pentru ca si pe vremea filmului intrai in camera neagra si developai filmul. Pe atunci cei care se pricepeau cel mai bine la chimie stiau ca daca folosesc anumite substante vor obtine niste efecte anume.
Acum in era digitala partea de post procesare s-a mutat din camera neagra in calculator.
Pe langa asta, fie ca vrei fie ca nu, aparatul proceseaza poza pe care o face prin procesorul lui de imagine si setarile pe care tu le faci in aparat.
Nu inteleg de ce nu ai folosii o unealta mai ampla cu posibilitati mai mari de procesare a imaginii respective, decat se te limitezi la cea integrata in aparat?
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde Skytalker » Mar Iul 02, 2013 6:25 pm

Ionut Butnariu scrie:Nu caut sa fiu mai bun prin programe. Calitatea nu se vede prelucrand poza, oricine le poate scoate pe auto,apoi baga in photoshop si la final iesind o poza de care nu te mai poti deslipi.
Prefer sa fiu mai slab ca altii din acest punct de vedere. Profesionalismul nu se arata prin programe ci prin mana care o ai. Daca majoritatea,sa nu spun toti,se bazeaza pe Photoshop eu nu o voi face niciodata.
Cu stima


Zi-mi si mie asa de curiozitate... ce inseamna "mina" aia de care vorbesti, si da-mi si mie un exemplu de cum poate ceea ce spui tu influenta ca o imagine sa fie mai buna.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde DannyMC » Mar Iul 02, 2013 6:40 pm

Skytalker scrie:Zi-mi si mie asa de curiozitate... ce inseamna "mina" aia de care vorbesti, si da-mi si mie un exemplu de cum poate ceea ce spui tu influenta ca o imagine sa fie mai buna.

:) +1
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde Ionut Butnariu » Mar Iul 02, 2013 9:06 pm

Prin "mana" ma refer la setarile pe care stii sa le faci in anumite cazuri,la un portret,nunta,peisaj, ma refer la cat de precis si sigur esti cand faci poza ,sa nu misti mana la timpi de expunere lungi, prin mana ma refer la rapiditatea pe care o ai sa te misti cand e cazul, gen o nunta,sa schimbi obiectivul,implicit setarile si sa prinzi un anumit cadru si exemplele pot continua.Oricare din aceste exemple pot infruenta o poza prin a o face praf sau din contra sa iasa ceva deosebit.
In privinta programului, pe mine nu ma intereseaza ce fac altii,ce mod au de a poza si evident dea prelucra intr-un mod sau altul poza. Nu am spus ca eu nu le prelucrez,dupa cum se vede au si logo in dreapta jos (nu lam scris cu mana) dar folosesc ceva simplu care sa nu influenteze culorile. In privinta Photoshopului da o tin pe a mea. Nu imi convine cand pozele sunt prelucrate mult prea tare,cand culorile sunt schimbate cu unele mai aprinse. Pe mine ma intereseaza sa tin minte locul asa cum a fost, foarte simplu, cine vrea sa foloseasca,foarte bine, eu prefer sa fiu aratat cu degetul si vorbit ca fiind acela care nu foloseste, fraierul cu pozele naspa.
este o vorba
"Voi radeti de mine ca sunt diferit
Eu rad de voi ca sunteti toti la fel ! "
Cu stima
Ionut Butnariu
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 30, 2013 12:27 pm
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde byx » Mie Iul 03, 2013 7:59 am

ok, bun; cu toate ca ceilalti colegi de forum au subliniat cam tot ce era important referitor la procesare si photoshop vin si eu cu o intrebare.Ce se intampla cu alte "reguli?"Regula treimilor, orizonturi strambe, oameni taiati, ochi inchisi? :)
byx
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Noi 24, 2011 9:54 am

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde Ionut Butnariu » Mie Iul 03, 2013 8:32 am

Partea cu treimile nu imi dau seama ce vreti sa spuneti, in privinta pozelor cu orizontul "stramb" este un stil care imi place foarte mult,daca o vedeam ca pe o greseala le puteam indrepta,au fost facute intentionat asa. Cu ochi inchisi cred ca va referiti la poza din biserica, nu stiu daca ati opservat ca e singura,mi mi-a placut foarte mult pozitia care o avea acea fata si nam ezitat sa-i fac o poza cu ochii inchisi.Oameni taiati au mai iesit in anumite poze ca atunci,la acea nunta nu am avut obiective cum trebuia,e o adevarata poveste,pe scurt: eu am trimis obiectivele la SKIN la curatat,asta fac de fiecare data,nunta a fost cu o saptamana mai devreme intr-un final,iar eu am avut o singura jucarie de obiectiv.Vati lamurit domnu byx? Sau sa inteleg ca trebuie ca toti trebuie sa faca cum faci dumneata ca sa vi se para normal? Sa va spun un lucru. Nu ma intereseaza ce parere au altii de acest mod de fotografiere sau prelucrare.Fiecare are dreptul la parere,fie buna fie rea.Am intrat pe acest forum ca sa discut cu altii care stiu cu ce se mananca fotografia ca nici la 80 de ani nu voi sti totul.Pareri pot veni de la oricine dar nu inseamna ca si tin cont de ea, eu tot cum vreau eu voi face intr-un final.
Cu stima
Ionut Butnariu
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 30, 2013 12:27 pm
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fotograf Piatra Neamt

Mesajde calator » Mie Iul 03, 2013 8:56 am

Salut. Ma bag si eu in discutie. Adevarul este ca 90% din clienti nu pricep prea multe dintr-o fotografie, vor doar sa se vada in ea si atata. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti bati joc de ei. Mie personal nu-mi plac fotografiile facute de tine. Multe umbre pe fete, maini taiate la incadrare, ochii subiectilor sunt in alta parte decat la fotograf la fotografia de grup, WB pe niciunde. In final este alegerea ta cum lucrezi si ce material dai clientului. Daca ei sunt multumiti, treaba lor. Dar nu inteleg de ce te numesti fotograf profesionist? ce te recomanda? Si o recomandare. Ar trebui sa refaci articolul in care te prezinti pe tine. Nu este convingator deloc, suna foarte sec. Cauta si tu ceva mai expresiv. Daca ar trebui sa te aleg ca si fotograf pentru evenimentul meu, articolul despre tine nu m-ar convinge deloc. Succes.
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Următorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori