Acum este Joi Mar 28, 2024 11:39 am

Articole Nikonisti.ro

rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr F4 ?

Mesaje sterse

rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr F4 ?

Mesajde CosminD » Joi Noi 21, 2013 6:04 pm

buna ziua tuturor.Am facut acest topic in speranta ca ma veti ajuta sa ma hotarasc la unul dintre cele doua obiective din titlu,adica Tamronul 70-200 2.8vc si Nikonul 70-200 vr F4.Body am un D600. De black friday pro acestea au fost 48 mil fiecare daca nu ma insel,deci maine aproape sigur vor avea aproximativ acelasi pret si voi lua unul.Intrebarea este pe care..... :mrgreen: Pretul este identic(acum trebuie sa vad si ce oferte o sa fie maine),ca si optica sunt super bune amandoua....,ramane in principal problema luminozitatii si a greutatii celor doua.Am citit pana acum toate review-urile despre ele pe internet,am downladat toate sample-urile si le-am vizionat la 100%,am vizionat toate filmuletzele de pe youtube si tot nu prea ma pot hotari...,help plz :) Prima data tindeam 70% catre Tamron si 30% catre Nikon,acum sunt cam invers,as lua mai degraba Nikonul,dar uneori sunt la 50-50 % :lol: Cam ce vad eu avantaje si dezavantaje la fiecare:

Tamronul:
-superb optic,sharp si la 2.8,catre 200mm trebuie inchis la F4 pt rezultate optime.Vigneteaza putin la 2.8 la orice focala,ceva mai mult la capatul lung,dar asta n-ar fii capat de tara,ca doar exista programe de editare.Este doar un pic mai slab ca si calitate a constructiei decat "batranul" Nikon 70-200vr II,af-ul este doar o idee mai lent decat acesta (posibil identic cu varianta F4)
- marimea si greutatea ar cam fii niste minusuri mari.Totusi fara suportul pentru trepied am inteles ca ar avea cu vreo 200gr in minus,adica 1,3kg...
- apoi faptul ca are filtre de 77mm,iar eu am niste filtre hoya hd si kenko zeta de 67mm pe care am dat vreo 7-8 mil acum cativa ani si n-as putea sa le folosesc pe el
- apoi ar mai fii distanta minima de focalizare cam mare ( 1,3m si raportul de marire cam slab, 1:8 ).Cu un filtru close-up +5 la cat ar ajunge acesta? Ar fii cat de cat ok pt un macro ocazional?

Nikonul :
- superb optic chiar si wide open,la F4.Asemenea Tamronului trebuie inchis la 5.6 la capatul lung pentru rezultate optime si vigneteaza si el la orice focala wide open(un pic mai putin decat Tamronul)
- greutate de 850gr vs 1,3kg Tamronul fara suport de trepied
- constructie buna,dar nu mai buna decat Tamronul(nu este totusi facut precum varianta 2.8),iar af-ul este rapid,dar totusi o idee mai lent decat varianta 2.8 din cate scriau cei care l-au testat
- suporta filtre de 67mm,de care am o gramada
- are distanta minima de focalizare de 1m,iar raport de marire 1:3,65 .Eu am un Nikon 105vr de vanzare(mi-am dat seama ca pur si simplu n-am nevoie de el,l-am folosit decat de 3-4 ori la macro,in rest mai mult ca teleobiectiv mediu si ca obiectiv de portrete fiindca are bokeh foarte ok.La Photosetup exista filtre close-up B+W cu dioptrie +5de 67mm,la 160ron si ma gandeam ca as putea sa-l folosesc pe obiectiv din joi in pasti,cand as face cate o fotografie macro.Oricum mi se pare mult mai bine un filtru de cateva grame decat ditamai 105 vr-ul de 720gr,pe care l-am carat in mai multe excursii si ture foto de cate o sapt-doua si apoi am constatat ca n-am facut nici un cadru cu el! Decat mi-a rupt spatele si umerii.De aceea in ultima perioada nici nu-l mai iau cu mine pe undeva,fiindca stiu ca sunt sanse minime sa-mi trebuiasca.

Cum obiectivul l-as folosii mai mult uz amator,in excursii si mai putin in scop profesional,d-voastra ce mi-ati recomanda? Vreau sa fotografiez in viitor la botezuri si nunti,am fost de cateva ori fotograf secundar si nu mi-ar strica niste extra cash.A avut cineva ocazia sa le testeze pe ambele? La bokeh o fii o diferenta notabila intre cele doua? Personal daca trag cu 105 vr-ul la 2.8,respectiv F4 nu mi se pare o diferenta asa notabila...Stiu ca multi or sa zica ca nu se poate compara un F4 cu un 2.8,tocmai de aceea intreb aici.Imi este frica sa nu iau varianta F4,sa nu-mi placa bokehul si apoi sa zic ca vreau un 85 1.8G sau chiar un 1.4,dar la fel de frica mi-e si sa nu mi se para greu de carat 2.8-le pe perioade prelungite si sa mi se para un chin sa trebuiasca sa-l iau cu mine de fiecare data cand ies din casa.Choices,choices :? Am pana la ora 24 ca sa ma gandesc,pe urma vreau sa dau comanda,ajutati-ma va rog.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde cristijupinu » Vin Noi 22, 2013 3:50 pm

Deci iata parerea mea: am avut Tamron 70-200 f/2.8 macro pe care l-am vandut pt upgrade...upgrade la ce? Nikon 80-200 f/2.8 af-s, nikon 70-200 f/2.8 vr-I, tamron 70-200 f/2.8 VC sau nikon 70-200 f/2,8 vr II. Dupa ce le-am testat pe toate, atat cat m-am priceput am decis: Nikon 70-200 f/2.8 vr II. De ce?.. Simplu: superior la toate capitolele, mai putin poate vr-ul(nu iau in calcul chestia cu greutatea, sa fim seriosi, vrei usor, ia-ti 50 f/1.8g). Daca ar fi sa aleg intre cele din disputa ta, fara sa ezit as lua tamron. Zici ca vrei pt evenimente, acolo iti prinde mult mai bine f/2.8, iar daca le compari pe ambele la f/4 vei constata ca poza trasa cu tamronul va fi mai luminoasa, sistemele de stabilizare sunt de exceptie la ambele, mai bune decat la vr II Nikon(f/2.8). Parerea exprimata mai sus nu inseamna obligatoriu ca e si cea corecta. Decide intelept ;)
Nu-mi multumi acum, ci dupa ce ne prezinti un cadru de eveniment tras cu Tamron 70-200 f/2.8VC :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Noi 22, 2013 6:14 pm

cristijupinu scrie:...
Nu-mi multumi acum, ci dupa ce ne prezinti un cadru de eveniment tras cu Tamron 70-200 f/2.8VC :)


Dupa ce ca omu' e suparat tare, mai rasucesti si tu cutitul in rana :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde cristijupinu » Vin Noi 22, 2013 6:24 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
cristijupinu scrie:...
Nu-mi multumi acum, ci dupa ce ne prezinti un cadru de eveniment tras cu Tamron 70-200 f/2.8VC :)


Dupa ce ca omu' e suparat tare, mai rasucesti si tu cutitul in rana :lol:

Pai de ce, a luat deja Nikon f/4? :lol:
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde CosminD » Sâm Noi 23, 2013 4:06 pm

cristijupinu scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:
cristijupinu scrie:...
Nu-mi multumi acum, ci dupa ce ne prezinti un cadru de eveniment tras cu Tamron 70-200 f/2.8VC :)


Dupa ce ca omu' e suparat tare, mai rasucesti si tu cutitul in rana :lol:

Pai de ce, a luat deja Nikon f/4? :lol:


nu,era vorba ca eram foarte suparat ca nu mai era Tamronul in stoc :) La nikon 70-200 F4 nu a fost nici o promotie,deci oricum iesea din calcul(n-as da nici mort 60 mil pe un obiectiv F4,nici daca eram plin de bani).Dar pana la urma pe la 11 seara a reintrat in stoc asa ca l-am luat repede :mrgreen: Ma sunara astazi cei de la F64 sa-mi spuna ca o sa ajunga la mine luni,maxim marti.Ma bucur ca ai zis ca Tamronul VC este obiectiv foarte bun,poti sa-mi spui mai multe intre diferentele dintre el si celebrul Nikon VR II ? Merita cei 48 mil? Este sharp la 2.8? Dar AF-ul? Am citit multe review-uri,dar nu fac nici pe departe cat cineva care a avut mai multe teleobiective si stie de ce este in stare fiecare.Ms.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde cristijupinu » Sâm Noi 23, 2013 5:46 pm

Felicitari pentru achizitie! Nu am tras foarte mult cu acest model, ci doar cat sa-mi dau seama daca este peste vechiul tamron 70-200 si daca se apropie de nikon 70-200 vr II. Raspunsul este DA pentru ambele intrebari. Sigur iti va placea. Vei putea trage evenimente cu el fara nicio problema, VC este un sistem de stabilizare fantastic de performant, astfel vei putea trage portrete in low light gen biserica la 1/60s si 200mm fara probleme. Se poate si la timp mai lung dar numai daca subiectul sta nemiscat. Singurul minus in toata ecuatia ar fi ca e putin mai lent fata de nikon, dar mai rapid decat vechiul tamron. Este sharp si la f/2.8 stai linistit. Recomand o calibrare din fine tuning, sa fii sigur ca vei avea focalizare corecta.
Nu uita sa ne tii la curent cu cateva cadre trase cu noua achizitie
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde cristijupinu » Sâm Noi 23, 2013 5:49 pm

Era sa uit...cand am luat eu nikonul vr II am dat pe el 8000lei, iar tamronul vc costa 6000lei. Acum ca ai dat 4800lei chiar ca e o afacere buna; nikonul nu este de doua ori mai bun, poate cu 10-15% dar nu mai mult, iar VC de pe tamron este sigur peste vr IIde pe nikon.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde CosminD » Dum Noi 24, 2013 2:12 pm

Nikonul e mai bun cu 10-15% in ce sens? Ca si buid quality sau optic? Ca doar partea a doua ma intereseaza pe mine pana la urma.Nu sunt genul care sta iarna in zapada,pe ploaie,in praf sau conditii de acest gen ca sa faca cateva fotografii.La mine stau ca-n puf ca sa zic asa,ce am vandut erau ca noi si body-uri si obiective(apropo,mai am 105vr-ul la vanzare ;) ) Sincer as fii fost super multumit daca Nikon scoatea un nou 70-300 VR,ca nici cel pe care l-am avut eu n-a fost rau deloc... Doar ca pe la 200mm trebuia inchisa diafragma la F8,iar pe la 300mm era un pic mai soft.Daca aparea o noua varianta cu optica imbunatatita,sa fie sharp wide open(inclusiv pana la 300mm),sa fi avut VR III si sa fie pana-n 30 mil il luam demult :) Ma rog,poate cei de la Nikon poate nu sunt interesati sa ofere un concurent Canonului 70-300L,care este un super obiectiv si nici macar Tamronului 70-300vc(care bate Nikonul in multe review-uri,chiar daca este facut de o firma "third pardy" si este de asemenea mult mai ieftin ca si pret.. :) ) Acum stiu ca nu pot compara Nikonul 70-300vr cu un obiectiv 2.8 de peste 2 ori mai scump,dar sa vedem... Sper sa fie si de peste 2 ori mai bun Tamronul :mrgreen:
Cat despre AF fine tune am facut cu fiecare obiectiv pe body-ul meu( am chiar si un DataColor Spyder LensCal,de pe vremea cand ma enerva un D7000),care se pare ca este totusi unul mai "bleg",la ce noroc am eu...Cand l-am luat facea back-focus imens cu toate obiectivele mele,cand s-a intors de la calibrat a fost mai ok,la unele nu mai avea nevoie de ajustari,la altele cam -4 sau -5. Da...,Nikon sucks la controlul calitatii de cativa ani incoace,la D300 n-am avut NICIODATA nevoie sa fac AF fine tune cu niciun obiectiv pe care l-am montat pe el,apoi la D7000 am avut o GRAMADA de probleme cu AF-ul,iar acum la D600 dupa calibrare este acceptabil sa zicem... Multumesc inca o data pentru sfaturi si pentru impresiile referitoare la Tamron.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde cristijupinu » Dum Noi 24, 2013 4:05 pm

Estimez 10-15% in ambele sensuri ceva mai sharp pe f2.8 dar si mai rapid, insa comparatia facuta de mine nu trebuie considerata absolut corecta, sunt altii mult mai priceputi in astfel de teste. Ce pot afirma fara ezitare este ca nu regret achizitionarea nikonului, dar la pretul actual al tamronului pare o oferta de nerefuzat.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: rog sfat urgent Tamron 70-200 2.8vc sau Nikon 70-200 vr

Mesajde CosminD » Dum Noi 24, 2013 6:55 pm

Radu_Grozescu scrie:
CosminD scrie:La Photosetup exista filtre close-up B+W cu dioptrie +5de 67mm,la 160ron si ma gandeam ca as putea sa-l folosesc pe obiectiv din joi in pasti,cand as face cate o fotografie macro.


Lentilele aditionale au un efect mai pronuntat pe focale mari, cred că ajunge si un +3 pe tele pentru rezultate interesante.


pai da,ma gandeam si eu ca ar ajunge un filtru +3 pe Nikonul F4,care are raportul maxim de marire 1:3.65 ,insa pe Tamronul care are 1:8 ,nu ar trebuii mai degraba un +5 ? Cum se calculeaza mai exact noul raport de marire in functe de dioptrie la Tamron,se imparte 8 la +5,adica ar fi 1:1.6 ? Ceea ce nu mi s-ar parea tocmai rau... :mrgreen: Apropo,vazui ca abia astazi au bagat si Nikonul F4 la promotie,este 49 mil.....,se pare ca asa a fost sa fie,sa iau Tamronul... :) Oricum,daca nu-mi place ceva la el il returnez si iau Nikonul. :) D-voastra ce spuneti sa iau filtrul +5 pentru Tamron? Este o promotie de black friday de 20% pe photosetup si pot sa-l iau cu 174ron de la 218ron.Filtru +3 nici nu este in stoc,decat +1 mai exista inafara de cel +5 si acela nu cred ca ar avea rost.Pacat ca au scos functia macro de la Tamron pe care o avea vechiul model,la un model de 2 ori mai scump puteau sa o pastreze...
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori