Acum este Joi Mar 28, 2024 11:29 am

Articole Nikonisti.ro

Ajutor urgent!

Mesaje sterse

Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Sâm Noi 23, 2013 11:25 pm

Salut tuturor!
Sunt membru nou-nouț pe acest forum. Am intrat și eu pentru că în urmă cu doar două zile am achiziționat
- un Nikon D800
- un obiectiv Nikon AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED
- ...și blitz-ul Nikon Speedlight SB-910 AF iTTL

Problema este următoarea. Sunt complet 0 în ceea ce privește fotografia, setări, mod de utilizare ale celor de mai sus.
Bineînțeles că trebuie să mă înscriu la un curs de fotografie pentru a învăța tot ce trebuie însă aici intervine o altă problemă. Am nevoie să realizez niște poze (că de fotografii nu poate fi vorba încă, la nivelul care mă situez acum) undeva la începutul săptămânii viitoare (1,2 dec.).

Care e uriașa rugăminte. Am nevoie de cineva (entuziast, profesionist și cu un pic de timp liber) care să mă ajute să descifrez cumva toate setările și să mă instruiască rapid în ceea ce privește chestiunile esențiale. Cum se folosește ISO, expunere, focalizare etc.. mă rog... cât de cât să învăț să le folosesc decent până atunci. De ce vreau asta? Pur și simplu pentru că făcând direct practică învăț mult mai repede decât citind orice altceva pe internet.

Știu că e misiune imposibilă dar poate știți pe cineva, eventual cu un aparat cât mai apropiat de ce mi-am cumpărat.
... Și da sunt conștient de ce ”scule” am cumpărat și da... mi-e rușine îngrozitor că sunt afon complet.

Ideea este că vrea să învăț repede și în viitor să devin... cunoscător dacă nu profesionist.
Am cumpărat ustensilele respective pentru că am nevoie de calitate. De creativitate nu duc așa de mult lipsă.

Conexiunile mele cu aparatele de fotografiat sunt doar de amator necunoscător... :oops:
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Noi 24, 2013 8:38 am

Seteaza-l ca in imaginea atasata aici: http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d800-d800e/images/comparedtod700.jpg si te vei descurca foarte onorabil.
Pina in 1-2 decembrie ai ceva timp pentru studiul manualului aparatului, macar in partile lui esentiale: moduri de lucru, ISO, expunere.
Blitzul pune-l in mod TTL si lasa-l pe el sa-si faca treaba.

Profita de Black Friday la cursurile organizate de F64: isi merita pretul pe deplin (cel putin la pretul de acum)!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Ajutor urgent!

Mesajde berila_mz » Dum Noi 24, 2013 9:26 am

De ce noi, "atotstiutorul" popor roman, avem falsa impresie ca manualele, cursurile etc. sunt pt prosti, si avem impresia ca invatatul "din mers" e cel mai bun?

In stilul asta hai sa desfintam scolile si sa ardem toate cartile, ca nu ne sunt de folos, ne descurcam noi "furand" meserie de la altii!

P.S. Acei "altii" au citit manuale, carti si au frecventat cursuri pt a ajunge acolo unde sunt.

Scuzatti off-topicul!
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde goangaus » Dum Noi 24, 2013 9:45 am

Nu am inteles daca esti dispus sa platesti pentru aceste servicii sau astepti sa apara ceva voluntari.
Incearca sa-l contactezi pe Dl. Radu Grozescu aici pe forum, poate are timp de un workshop privat, contracost bineinteles.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde funnikon » Dum Noi 24, 2013 10:24 am

mihaimunt scrie:
Salut tuturor!
Sunt membru nou-nouț pe acest forum. Am intrat și eu pentru că în urmă cu doar două zile am achiziționat
- un Nikon D800
- un obiectiv Nikon AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED
- ...și blitz-ul Nikon Speedlight SB-910 AF iTTL

Conexiunile mele cu aparatele de fotografiat sunt doar de amator necunoscător... :oops:


Nu cumva ai cam pus carul inaintea boilor? ;)
Avatar utilizator
funnikon
 
Mesaje: 117
Membru din: Mar Oct 05, 2010 10:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 10:37 am

Apropo de raspunsul lui berila_mz, nici nu se pune problema să nu studiez, în sensul că voi merge la acele cursuri și voi lua la mână toate cărțile posibile, însă mă gândeam doar că nu este suficient timp. Pentru un începător, uneori e ca și cum ai încerca să descifrezi chineza...
Mulțumesc Bogdan pentru ajutor! ;) ;)

...și în altă ordine de idei părerea mea este că e destul de ok să înveți direct pe un aparat foarte bun și să îl folosești cu tot ceea ce presupune el decât să o fac pe un aparat cu mai puține posibilități. Nu înțeleg de ce e neapărat o rușine să fac asta... Dacă aș fi făcut asta banii aceia sunt ca și cum i-aș fi aruncat pe fereastră... pentru că mai devreme sau mai târziu mi-aș fi dorit ceva mai bun. Așa cel puțin banii aceia îi voi folosi pentru a învăța.

Și da.. sunt dispus să recompensez pe cel care mă va ajuta.
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Gamezcdr » Dum Noi 24, 2013 11:04 am

Apuca-te de aici: http://www.nikonisti.ro/comunitate/school/. Carti despre DSLR-uri in engleza gasesti pe net free destule numai sa stii sa cauti.
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CosminP » Dum Noi 24, 2013 1:03 pm

Te invat eu, ignora sfaturile celorlalti! Repeta dupa mine: "Tatal nostru care esti in ceruri.."
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde B.Becky » Dum Noi 24, 2013 1:21 pm

CosminP scrie:Te invat eu, ignora sfaturile celorlalti! Repeta dupa mine: "Tatal nostru care esti in ceruri.."

:lol: :lol: :lol: :lol: ....Amen...
>>Zwölf gute Fotos in einem Jahr sind eine gute Ausbeute.<<
Ansel Adams

15 Photography Mistakes
Avatar utilizator
B.Becky
 
Mesaje: 63
Membru din: Dum Mai 13, 2012 4:30 pm
Localitate: Nordrhein-Westfalen

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Casper » Dum Noi 24, 2013 2:06 pm

E de ras...dar si de plans... Cand te gandesti ca sunt atatia pasionati care se chinuie ani sa isi achizitioneze echipament...respirand fotografie zi de zi.

C'est la vie....
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Următorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron