Acum este Joi Mar 28, 2024 11:28 am

Articole Nikonisti.ro

Ajutor urgent!

Mesaje sterse

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 04, 2013 11:44 am

CBV scrie:A-ți cumpăra asemenea aparat, fără să ai habar de fotografie, este indecent. Să mai și ceri să fii instruit rapid, pune capac la toate. Este pur și simplu o sfidare. Sunt maeștri ai fotografiei care, cu mijloace modeste, fac poze uluitor de frumoase. Dar cine are bani pune și-n terci.
Cu bani poți cumpăra multe, dar nu și talentul.
Dacă nu ai talent, degeaba cumperi aparatură performantă și degeaba plătești să te învețe alții.


Nikon D800 e unul dintre cele mai reusite DSLR-uri de pe piată. E adevarat că pentru unele aplicatii este cam pretentios, dar este si extrem de flexibil.

Ideea ca ar trebui să începem cu aparate Entry level se aplică în cazul în care nu suntem siguri unde ne va duce pasiunea.

Însă dacă este vorba de achizitionarea unui aparat pentru un scop precis, deci pentru a se realiza un anumit gen de imagini, este perfect justificată alegerea aparatului cel mai potrivit.

Tehnica se poate învăta în orice domeniu, iar un D800 nu va sta în calea utilizatorului.

Bineînteles că se pot face imagini foarte bune cam cu orice DSLR contemporan (ba chiar si cu unele mai vechi) dar asta nu înseamnă că e o greseală să alegem unul de top.

Mai ales că un D800 va fi de folos pentru multi ani si multe cadre de acum încolo.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CBV » Mie Dec 04, 2013 1:08 pm

Radu_Grozescu scrie:
CBV scrie:A-ți cumpăra asemenea aparat, fără să ai habar de fotografie, este indecent. Să mai și ceri să fii instruit rapid, pune capac la toate. Este pur și simplu o sfidare. Sunt maeștri ai fotografiei care, cu mijloace modeste, fac poze uluitor de frumoase. Dar cine are bani pune și-n terci.
Cu bani poți cumpăra multe, dar nu și talentul.
Dacă nu ai talent, degeaba cumperi aparatură performantă și degeaba plătești să te învețe alții.


Nikon D800 e unul dintre cele mai reusite DSLR-uri de pe piată. E adevarat că pentru unele aplicatii este cam pretentios, dar este si extrem de flexibil.

Ideea ca ar trebui să începem cu aparate Entry level se aplică în cazul în care nu suntem siguri unde ne va duce pasiunea.

Însă dacă este vorba de achizitionarea unui aparat pentru un scop precis, deci pentru a se realiza un anumit gen de imagini, este perfect justificată alegerea aparatului cel mai potrivit.

Tehnica se poate învăta în orice domeniu, iar un D800 nu va sta în calea utilizatorului.

Bineînteles că se pot face imagini foarte bune cam cu orice DSLR contemporan (ba chiar si cu unele mai vechi) dar asta nu înseamnă că e o greseală să alegem unul de top.

Mai ales că un D800 va fi de folos pentru multi ani si multe cadre de acum încolo.

Ce credeți că-și spune un om care s-a chinuit o viață întreagă să-și cumpere un aparat cât de cât bun? Un om care a trecut prin multe etape, care a învățat pas cu pas și care, cu mijloace puține, a realizat fotografii impresionante?
Vine cineva, care cere ajutor, arată că poate cumpăra orice, inclusiv un profesor (alții au mers la cursuri, s-au zbătut să învețe etc.) și vorbește și despre posibilitatea pe care ar avea-o oricine să facă bani din pozat. De unde știe dumnealui, dacă este novice?
Gestul mi se pare o infatuare și că singurul scop este acela de a umili pe cei vără posibilități, talentați, dar truditori.
Eu nu m-aș coborî să-i arăt absolut nimic. Să învețe singur. Să pună osul. Să arate că este pasionat cu adevărat.
Asta nu este invidie, cum ar crede unii, ci un soi de revoltă, că există asemenea caractere.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Bogdan Stanescu » Mie Dec 04, 2013 2:22 pm

Buna ziua
Sunt de accord cu comentariul colegului CBV.
Nu vreau sa arunc cu pietre , dar cred totusi ca , perioada in care a strans banii putea sa fie folosita intr-un mod constructiv. Sunt foarte multe metode: Dl Grozescu are niste tutoriale foarte utile pentru incepatori, pe youtube este un canal dedicat al unui fotograf pe nume Mike Browne , etc. Trebuie sa ai putina tragere de inima si sa vrei sa te documentezi . Cu siguranta se gasesc tutoriale pentru utilizarea unui sb910 sau unui d800. Dar este mai simplu sa ti se dea mura-n gura.
In alta ordine de idei nu cred ca se pune problema unei pasiuni atata timp cat nu a intrat deloc in contact cu un domeniu atat de complex. Nu e de ajuns sa ai niste idei .
Ii recomand initiatorului sa puna punct acestui topic fara sens
O zi buna
Bogdan Stanescu
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Dec 04, 2012 10:46 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Andulescku07 » Mie Dec 04, 2013 5:30 pm

[quote="Radu_Grozescu"]

Ideea ca ar trebui să începem cu aparate Entry level se aplică în cazul în care nu suntem siguri unde ne va duce pasiunea.

Însă dacă este vorba de achizitionarea unui aparat pentru un scop precis, deci pentru a se realiza un anumit gen de imagini, este perfect justificată alegerea aparatului cel mai potrivit.

Tehnica se poate învăta în orice domeniu, iar un D800 nu va sta în calea utilizatorului.

Bineînteles că se pot face imagini foarte bune cam cu orice DSLR contemporan (ba chiar si cu unele mai vechi) dar asta nu înseamnă că e o greseală să alegem unul de top.

Mai ales că un D800 va fi de folos pentru multi ani si multe cadre de acum încolo.[/quote]



Considerați că D7000/D7100 sunt entry level?

Care considerați dvs că este "scopul precis" în acest caz? => {mihaimunt: Am nevoie să realizez niște poze (că de fotografii nu poate fi vorba încă, la nivelul care mă situez acum) undeva la începutul săptămânii viitoare (1,2 dec.).}

Dacă ar fi să facem un debate, a-ți susține până la capăt că nu poate fi o greșeală alegerea unui aparat de top?
Eu cred că uneori este. Avem un exemplu concret aici, prima postare din acest topic. Dacă tot ce a scris ar fi adevărat, părerea mea e că e o greșeală achiziționarea aparatului în cauză. Nu vă cunosc însă am un respect aparte pentru dumneavoastră, dar nu v-aș crede că dacă ar veni o persoană la dvs care să nu aibă habar de fotografie și nici bani să-i dea afară din buzunare a-ți sfătui-o să-și ia toate echipamentele de top.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 04, 2013 5:47 pm

Andulescku07 scrie:Dacă ar fi să facem un debate, a-ți susține până la capăt că nu poate fi o greșeală alegerea unui aparat de top?


Când există un scop, dorintă si posibilităti materiale, nu se pune problema de greseală.

În fond, când ai de săpat niste gropi, ai nevoie de o cazma.

Dacă te pregatesti să sapi multe gropi, si ai de unde, alegi o cazma cât mai performantă :-)

Andulescku07 scrie:Eu cred că uneori este. Avem un exemplu concret aici, prima postare din acest topic.


Nu trebuie să confundăm o postare scurta cu aflarea tuturor informatiilor relevante.

Poate aici nu e vorba de „înmugurirea” unei pasiuni, ci de nevoia unei unelte de calitate. Si nu cred că poate cineva contesta că D800 + 24-70 se încadrează perfect definitiei.

Andulescku07 scrie: dar nu v-aș crede că dacă ar veni o persoană la dvs care să nu aibă habar de fotografie și nici bani să-i dea afară din buzunare a-ți sfătui-o să-și ia toate echipamentele de top.


Ati intuit bine, eu folosesc la cursuri un D5100 cu 16-85 (eventual si un 50/1.8) tocmai pentru a nu transmite cursantilor ideea că e necesară aparatură scumpă pentru imagini bune.

Dar, precum nu este cu adevărat esentială în majoritatea situatiilor fotografice, aparatura de calitate nici nu strică :-)

Asa că găsesc unele postări din această discutie oarecum similare cu controversele de pe dpreview cu privire la Nikon Df.
Si la fel de (ne)folositoare :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CBV » Mie Dec 04, 2013 6:07 pm

Domnule Grozescu, dumneavoastră chiar nu ați simțit infatuarea celui ce-a lansat subiectul?
Chiar nu simțiți că ați fost introdus în problemă, ca și cum sunteți un biet amărât, interesat să mai câștige un ban?
Eu consider că ar trebui să fiți demn, nu să serviți pe cineva care alt scop nu are decât să-și arate forța financiară.
În argou: „Vrea să se dea gras!”
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Andulescku07 » Mie Dec 04, 2013 6:41 pm

Radu_Grozescu scrie:
Andulescku07 scrie:Dacă ar fi să facem un debate, a-ți susține până la capăt că nu poate fi o greșeală alegerea unui aparat de top?


Când există un scop, dorintă si posibilităti materiale, nu se pune problema de greseală.

În fond, când ai de săpat niste gropi, ai nevoie de o cazma.

Dacă te pregatesti să sapi multe gropi, si ai de unde, alegi o cazma cât mai performantă :-)

Andulescku07 scrie:Eu cred că uneori este. Avem un exemplu concret aici, prima postare din acest topic.


Nu trebuie să confundăm o postare scurta cu aflarea tuturor informatiilor relevante.

Poate aici nu e vorba de „înmugurirea” unei pasiuni, ci de nevoia unei unelte de calitate. Si nu cred că poate cineva contesta că D800 + 24-70 se încadrează perfect definitiei.

Andulescku07 scrie: dar nu v-aș crede că dacă ar veni o persoană la dvs care să nu aibă habar de fotografie și nici bani să-i dea afară din buzunare a-ți sfătui-o să-și ia toate echipamentele de top.


Ati intuit bine, eu folosesc la cursuri un D5100 cu 16-85 (eventual si un 50/1.8) tocmai pentru a nu transmite cursantilor ideea că e necesară aparatură scumpă pentru imagini bune.

Dar, precum nu este cu adevărat esentială în majoritatea situatiilor fotografice, aparatura de calitate nici nu strică :-)

Asa că găsesc unele postări din această discutie oarecum similare cu controversele de pe dpreview cu privire la Nikon Df.
Si la fel de (ne)folositoare :-)



Nu ați răspuns la primele două întrebări pe care vi le-am adresat. Nu sunteți obligat însă vă rog, dacă nu e cu supărare să o faceți.
Într-adevăr, unele sunt nefolositoare, la fel cum și dvs repetați ca D800 e bun. Da, știm asta, dar vorbim de altceva.
Nu a contestat nimeni, nimic altceva decât faptul că fiind începător și neavând bani fără limită nu are rost să te întinzi la anumite chestii.
Mai concret, aș vrea să vă văd cumpărând o mașină de Formula 1 doar pentru ați luat permisul de conduce și mai conduceți din când în când o mașină comună.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 04, 2013 6:56 pm

Andulescku07 scrie:Mai concret, aș vrea să vă văd cumpărând o mașină de Formula 1 doar pentru ați luat permisul de conduce și mai conduceți din când în când o mașină comună.


Există o multime de Ferrari si alte asemenea în România, unele la personaje destul de pitoresti.

Aici unii se indignează de un D800, care doar un DSLR (bun, e adevărat, si nu foarte accesibil dacă îl măsurăm în salarii medii pe economie).

Mie mi se pare putin deplasată toată această cruciadă, împotriva cuiva care a cutezat să cumpere (si de Black Friday, ce impertinentă) un DSLR, un obiectiv si un flash.

Mă întreb ce se va discuta pe acest minunat Forum despre cei care vor îndrăzni să-si cumpere noul DF (care e o idee mai scump decât D800), iar „calculele hârtiei” îl arată ca mai putin „dotat”.

Atunci să vedeti ce discutii se vor încinge, eu zic să vă păstrati suflul pentru momentul respectiv :-)

P.S.

Eu chiar mă străduiesc de câteva zile bune să-mi reprim dorinta de a avea un Df, tot sper să se termine stocurile ca să-mi fie mai usor. Si recunosc că o astfel de achizitie, cel putin din punctul meu de vedere, nu poate fi justificată usor sau logic.

Dar stiti bine că de multe ori nu cumpărăm cu creierul, ci cu inima :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 04, 2013 7:00 pm

CBV scrie: ca și cum sunteți un biet amărât, interesat să mai câștige un ban?
Eu consider că ar trebui să fiți demn,


Nu mă simt nici amărât, nici nedemn când îmi folosesc timpul si energia pentru a preda fotografie.

Ba chiar am si câtiva cursanti multumiti.

P.S.

Dacă aveti senzatia că iau partea cuiva în această discutie, poate nu am fost destul de explicit.

Am încercat doar să îndrept putin perspectiva.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde gabyte00 » Mie Dec 04, 2013 7:01 pm

Discuţia asta nu e cu nimic diferită decât cea cu a pustanilor în mercedesuri sau bmwuri cu lamaia în geam sau pustanilor cu vile în Izvorani care nu ştiu ce e ăla bloc comunist. Sunt multe asemenea situaţii în societatea noastră dezechilibrata. Sa fim serioşi, de câte ori am văzut copii cu casul la gura în X5 şi nu am zis "de unde dracu' are ăla bani de o maşină care costă cât apartamentul meu când eu muncesc 8ore pe zi şi abia dacă am un golf sh din 2000". Părerea mea este ca cel care a făcut acest topic a greşit pentru ca s-a expus inutil şi a dat ocazia ca toată lumea sa-i sară în cap. Dacă avea decenta sa deschidă un google afla cu uşurinţă şi de cursuri şi de youtube şi de dl.Radu Grozescu. Dar poate ca tocmai ca nu a făcut-o denotă nişte lucruri despre caracterul omului şi despre cum e obişnuit sa fie servit atâta timp cât se găseşte cineva care sa-i vrea banii. Iar ce zici tu CBV ca dl. RG sa nu-l instruiasca pe baietas este ca şi cum a-i zice lui Titi Aur sa nu-l primească la şcoala lui pe pustiul cordit care şi-a luat porsche din banii lui tăticu'. In business banii nu au culoare.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron