Acum este Vin Apr 19, 2024 11:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Ajutor urgent!

Mesaje sterse

Re: Ajutor urgent!

Mesajde B.Becky » Dum Noi 24, 2013 4:57 pm

@CosminP... :lol:

@mihaimunt, scuze dar nu m- am putut abtine :D ... e prea amuzant. Oricum iti doresc sä ai parte si sä te bucuri ani buni de noua jucärie :)
>>Zwölf gute Fotos in einem Jahr sind eine gute Ausbeute.<<
Ansel Adams

15 Photography Mistakes
Avatar utilizator
B.Becky
 
Mesaje: 63
Membru din: Dum Mai 13, 2012 4:30 pm
Localitate: Nordrhein-Westfalen

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 24, 2013 5:00 pm

mircea812 scrie:Contacteaza-l pe Dl. Radu Grozescu.


Multumesc pentru recomandare, dumneavoastră si lui „goangaus”.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 5:09 pm

B.Becky scrie:@CosminP... :lol:

@mihaimunt, scuze dar nu m- am putut abtine :D ... e prea amuzant. Oricum iti doresc sä ai parte si sä te bucuri ani buni de noua jucärie :)



Ce e așa de amuzant? Încercările? Sunt aiurea, nu?
I am doomed..
Fişiere ataşate
 DSC_0040.jpg
Ultima oară modificat de mihaimunt pe Dum Noi 24, 2013 5:22 pm, modificat 1 dată în total.
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CosminP » Dum Noi 24, 2013 5:19 pm

Nu mai. Radea la gluma mea cu rugaciunea. Gata m-am potolit. Incercarile sunt atat: incercari. Si e normal sa tot incerci, pana vezi ce vrea aparatu de la tine. Ia manualul totusi. Iar cu ISO e asa: valori mici (100, 200) sunt bune in lumina puternica, lumina zilei de exemplu. Valori mari (peste 2000, 3000, 6000) sunt bune indoor, sau la lumina slaba. Pt ca un ISO mare ajuta la a scadea timpul in care faci poza. Exemplu: daca tragi la lumina becului la iso 200 si aparatul zice ca are nevoie de 2 secunde ca sa scoata o poza luminata corect, atunci cresti iso la 1000 si iti va da un timp de 1/40, suficient cat sa poti trage din mana. Te prinzi tu, incet incet. Dar na, inca nu am trecut peste socul ca ai luat D800 si este primul aparat foto.
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde B.Becky » Dum Noi 24, 2013 5:34 pm

@mihaimunt :)
exakt, rädeam de gluma lui @CosminP.
Incercärile tale nu sint deloc aiurea, dimpotrivä ;)
>>Zwölf gute Fotos in einem Jahr sind eine gute Ausbeute.<<
Ansel Adams

15 Photography Mistakes
Avatar utilizator
B.Becky
 
Mesaje: 63
Membru din: Dum Mai 13, 2012 4:30 pm
Localitate: Nordrhein-Westfalen

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 5:34 pm

Deja încep să pricep... Hehe :D . Exact cum ai explicat e mai mult decât ideal. Am înțeles din prima!
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Ajutor urgent!

Mesajde berila_mz » Dum Noi 24, 2013 5:44 pm

mihaimunt scrie:Deja încep să pricep... Hehe :D . Exact cum ai explicat e mai mult decât ideal. Am înțeles din prima!


Daca urmareai episodul dlui Grozescu de pe nikonisti.ro in care explica relatia ISO-timp expunere-apertura intelegeai in maxim o ora (atat dureaza un episod). Dar tu poate te plictisesi in aceasta duminica si ai vrut sa ai companie! :D

Pt restul episoadelor care ti-ar fi folositoare daca le-ai vizualiza (nu e chiar asa mare pierdere de vreme sa stii!), exista luni, marti, miercuri... pana la 1 decembrie cand iesi sa fotografiezi parada cu meseria "furata"!
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 5:56 pm

berila_mz scrie:
mihaimunt scrie:Deja încep să pricep... Hehe :D . Exact cum ai explicat e mai mult decât ideal. Am înțeles din prima!


Daca urmareai episodul dlui Grozescu de pe nikonisti.ro in care explica relatia ISO-timp expunere-apertura intelegeai in maxim o ora (atat dureaza un episod). Dar tu poate te plictisesi in aceasta duminica si ai vrut sa ai companie! :D

Pt restul episoadelor care ti-ar fi folositoare daca le-ai vizualiza (nu e chiar asa mare pierdere de vreme sa stii!), exista luni, marti, miercuri... pana la 1 decembrie cand iesi sa fotografiezi parada cu meseria "furata"!


Mulțumesc, deja am început să le urmăresc. N-am ajuns încă acolo. dar progresez... Mă încurcă un pic la detalii pentru că meniul e un pic diferit... dar încerc să le deslușesc...
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Noi 24, 2013 6:36 pm

mihaimunt scrie:Corect. Nu văd ce e rău în a cere ajutorul cuiva... profesionist. Hai să vă arăt ce a ieșit jucându-mă un pic cu el.



Pai, se pare ca te decurci. Bravo!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 7:43 pm

Mulțumesc. În ceea ce privește creativitatea nu cred că voi avea probleme (foarte) mari. Vreau doar să stăpânesc pentru început bazele de bun simț. ISO, Expunere, Balans de Alb, tot ceea ce ține de fotografierea în diverse condiții de lucru... modalitatea de calcul a acestora.
Am pus și un model de portret ceva cam supra-expus cred, ce părere aveți?
Fişiere ataşate
 DSC_0044.jpg
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori