Acum este Vin Apr 19, 2024 3:17 am

Articole Nikonisti.ro

Ajutor urgent!

Mesaje sterse

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mircea812 » Dum Noi 24, 2013 9:25 pm

Trage numai raw si editeaza apoi cum vrei WB. Nikon are tendinta de scoate un WB mai rece. Se repara in 3 secunde la editare.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde A.CATA » Dum Noi 24, 2013 9:28 pm

Felicitari pentru achizitie,ai facut bine ca nu ai cumparat ceva mai prost,pe urma te chinuiai sa vinzi si asa mai departe,nu fi descurajat de invidiosi!.Citeste bine manualul si mergi la cursul D-ului Radu Grozescu,iar parerea mea este sa nu mai pui momentan fotografii aici pe forum ca invidiosii te vor lua in ras.Bafta ;)
A.CATA
 
Mesaje: 214
Membru din: Mar Sep 27, 2011 2:56 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 10:00 pm

A.CATA scrie:Felicitari pentru achizitie,ai facut bine ca nu ai cumparat ceva mai prost,pe urma te chinuiai sa vinzi si asa mai departe,nu fi descurajat de invidiosi!.Citeste bine manualul si mergi la cursul D-ului Radu Grozescu,iar parerea mea este sa nu mai pui momentan fotografii aici pe forum ca invidiosii te vor lua in ras.Bafta ;)


Asta a fost în fapt ideea care a stat la baza achiziției. Și acum... e o părere a mea personală, fără să vreau să ofensez pe cineva... fotografii profesioniști care respiră fotografia... ar trebui să trăiască foarte bine din fotografie... încât să-și poată permită fără probleme astfel de echipamente sau mai scumpe...

Eu sunt pasionat, într-adevăr pentru moment fără experiență, însă am investit ca în viitorul apropiat să-mi pot permite să-mi iau ceva și mai bun. Cu alte cuvinte să câștig de pe urma lui. Un autoturism scump din momentul care îl cumperi consumă și cere bani pentru orice - deci nu-ți mai recuperezi investiția.

Un aparat, folosit cu îndemânare, nu are decât să-ți mai producă cel puțin 10 ca el (+ bani de pâine, motorină și distracție) până iese din uz. Acum... depinde de fotograf... și de comenzile pe care le are...
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Casper » Lun Noi 25, 2013 1:03 am

Sa speram ca asa o sa fie. Insa deocamfata nu ai castigat nici un leu din fotografie. Mai vedem peste 1 an cum mai stau lucrurile. :smile:

Deocamdata spor la invatat.
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Andulescku07 » Lun Noi 25, 2013 6:56 am

Poti te rog sa faci o poza aparaturii tale in oglinda iar langa aparat sa apara numele tau pe o foaie? Nu de alta dar mie mi se pare o poveste ce vorbesti tu pe'aici.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Ajutor urgent!

Mesajde B.Becky » Lun Noi 25, 2013 8:18 am

@Andulescu,
In exif se vede foarte clar cu ce aparaturä fotografiazä @mihaimunt ;-)
>>Zwölf gute Fotos in einem Jahr sind eine gute Ausbeute.<<
Ansel Adams

15 Photography Mistakes
Avatar utilizator
B.Becky
 
Mesaje: 63
Membru din: Dum Mai 13, 2012 4:30 pm
Localitate: Nordrhein-Westfalen

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Lun Noi 25, 2013 8:58 am

La EXIF chiar nu m-am gândit :D
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde A.CATA » Lun Noi 25, 2013 8:00 pm

B.Becky scrie:@Andulescu,
In exif se vede foarte clar cu ce aparaturä fotografiazä @mihaimunt ;-)

Nu se vede in exif cu ce a fotografiat,ai verificat tu si ai vazut?
A.CATA
 
Mesaje: 214
Membru din: Mar Sep 27, 2011 2:56 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ajutor urgent!

Mesajde B.Becky » Lun Noi 25, 2013 8:10 pm

Da
>>Zwölf gute Fotos in einem Jahr sind eine gute Ausbeute.<<
Ansel Adams

15 Photography Mistakes
Avatar utilizator
B.Becky
 
Mesaje: 63
Membru din: Dum Mai 13, 2012 4:30 pm
Localitate: Nordrhein-Westfalen

Re: Ajutor urgent!

Mesajde A.CATA » Lun Noi 25, 2013 8:17 pm

Cu ce ca eu nu am reusit cu View NX2 si nici cu alte programe
A.CATA
 
Mesaje: 214
Membru din: Mar Sep 27, 2011 2:56 pm
Localitate: BUCURESTI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron