Acum este Vin Apr 19, 2024 7:16 am

Articole Nikonisti.ro

Ajutor urgent!

Mesaje sterse

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mircea812 » Dum Noi 24, 2013 2:09 pm

Contacteaza-l pe Dl. Radu Grozescu. Are si cursuri individuale. La cat ai dat pe sculele alea sa nu-mi spui ca ti se pare scump :)

http://www.radugrozescu.ro/cursuri-foto/cursuri-de-fotografie-individuale/
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 2:28 pm

Ai dreptate, însă și eu m-am cam chinuit cu strângerea acestor bănuți, însă am vrut să-mi iau direct ceva foarte bun, tocmai ca să economisesc când deja încep să pricep... Nu sunt de bani gata, dacă la asta te referi...
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 2:29 pm

mircea812 scrie:Contacteaza-l pe Dl. Radu Grozescu. Are si cursuri individuale. La cat ai dat pe sculele alea sa nu-mi spui ca ti se pare scump :)

http://www.radugrozescu.ro/cursuri-foto/cursuri-de-fotografie-individuale/



Da. L-am contactat deja. Merci :o
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 2:31 pm

Casper scrie:E de ras...dar si de plans... Cand te gandesti ca sunt atatia pasionati care se chinuie ani sa isi achizitioneze echipament...respirand fotografie zi de zi.

C'est la vie....


Ai dreptate, însă și eu m-am cam chinuit cu strângerea acestor bănuți, însă am vrut să-mi iau direct ceva foarte bun, tocmai ca să economisesc când deja încep să pricep... Nu sunt de bani gata, dacă la asta te referi...
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CosminP » Dum Noi 24, 2013 3:11 pm

Asta explica totul. Eterna faza cu BMW-ul de jde mii de euro dar pe care il tinem in parcare ca nu avem bani de benzina. Trecand peste, mi se pare curios ca ai luat ditamai scula si intr-o saptamana gata te apuci de poze la evenimente fara sa stii o boaba de fotografie. Din partea mea, eu as fi dispus sa te invat tot ce stiu, intr-o saptamana as baga fotografie in tine macar cat sa nu te faci de ras. Dar stiu ca te-as taxa gras de tot. Problema e ca nu stau in buc. Cursul merita sa il faci la dl Grozescu si ai tot timpul sa inveti, dar, cum ai zis si tu, e misiune imposibila sa inveti intr-o saptamana. Te asigur. Eu citesc de un an despre tot ce tine de fotografie, atat ca parte vizuala cat si ca aparatura si tehnica. Am 2 luni de cand butonez un dslr si am tras pana acum (ca evenimente majore) un botez, un party de haloween si chiar aseara o petrecere la un pub. Si e groaznic de greu. Nu ma vad la nunti pt o lunga perioada. Iar eu am un d5000, jucarie pe langa aparatul tau. Si obiectiv de kit. Si butonez la el continuu cat trag, chit ca are dial dedicat ca pt prosti, cu m, a, s, p si moduri speciale. Imi e greu cu asta darmite cu un D800 care nu are auto. In alta ordine de idei, nu merge sa inveti "din mers". Trebuie sa citesti enorm. O iei practic de la 0. Am zis de modul auto pt ca poate te-ar fi ajutat. Iti recomand acelasi lucru ca si colegii, dibuie sa il pui pe P (program), un timp de 200-250, f/ minim 5.6 (cu aperture e o poveste intreaga) ISO 200-250 si blitz pe ttl, ar trebui sa te descurci. O sa fac un topic cu ce am invatat din experientele mele. Si adevarul e ca am fost luat si eu la bascalie pe aici, dar acum dupa ce am mai citit putin nu pot decat sa le dau dreptate colegilor, prea puneam cate o intrebare aiurea. Discutia asta ma duce cu gandul la faza aia din tokyo drift, cu 2 tipi care urcau cu liftul iar primul ii zice celuilalt: am nevoie de un curs de 30 de secunde despre cum sa fac drift. Se opreste liftul, se deschide usa si apar 2 masini in plin drift. La care al doilea zice: ok, asculta, vreau sa tragi de frana aia de mana zdravan, sa accelerezi puternic si sa o tii numa din ambreiaj. Se uita la primu, vede ca nu a inteles nimic, il bate pe umar si ii zice: stai linistit, o sa te descurci de minune. Restul e istorie. Deh, vorbim si noi discutii de duminica :D
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde B.Becky » Dum Noi 24, 2013 4:13 pm

CosminP scrie:Asta explica totul. Eterna faza cu BMW-ul de jde mii de euro dar pe care il tinem in parcare ca nu avem ...

...carnetul de conducere :D
>>Zwölf gute Fotos in einem Jahr sind eine gute Ausbeute.<<
Ansel Adams

15 Photography Mistakes
Avatar utilizator
B.Becky
 
Mesaje: 63
Membru din: Dum Mai 13, 2012 4:30 pm
Localitate: Nordrhein-Westfalen

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 4:22 pm

CosminP scrie:Asta explica totul. Eterna faza cu BMW-ul de jde mii de euro dar pe care il tinem in parcare ca nu avem bani de benzina. Trecand peste, mi se pare curios ca ai luat ditamai scula si intr-o saptamana gata te apuci de poze la evenimente fara sa stii o boaba de fotografie. Din partea mea, eu as fi dispus sa te invat tot ce stiu, intr-o saptamana as baga fotografie in tine macar cat sa nu te faci de ras. Dar stiu ca te-as taxa gras de tot. Problema e ca nu stau in buc. Cursul merita sa il faci la dl Grozescu si ai tot timpul sa inveti, dar, cum ai zis si tu, e misiune imposibila sa inveti intr-o saptamana. Te asigur. Eu citesc de un an despre tot ce tine de fotografie, atat ca parte vizuala cat si ca aparatura si tehnica. Am 2 luni de cand butonez un dslr si am tras pana acum (ca evenimente majore) un botez, un party de haloween si chiar aseara o petrecere la un pub. Si e groaznic de greu. Nu ma vad la nunti pt o lunga perioada. Iar eu am un d5000, jucarie pe langa aparatul tau. Si obiectiv de kit. Si butonez la el continuu cat trag, chit ca are dial dedicat ca pt prosti, cu m, a, s, p si moduri speciale. Imi e greu cu asta darmite cu un D800 care nu are auto. In alta ordine de idei, nu merge sa inveti "din mers". Trebuie sa citesti enorm. O iei practic de la 0. Am zis de modul auto pt ca poate te-ar fi ajutat. Iti recomand acelasi lucru ca si colegii, dibuie sa il pui pe P (program), un timp de 200-250, f/ minim 5.6 (cu aperture e o poveste intreaga) ISO 200-250 si blitz pe ttl, ar trebui sa te descurci. O sa fac un topic cu ce am invatat din experientele mele. Si adevarul e ca am fost luat si eu la bascalie pe aici, dar acum dupa ce am mai citit putin nu pot decat sa le dau dreptate colegilor, prea puneam cate o intrebare aiurea. Discutia asta ma duce cu gandul la faza aia din tokyo drift, cu 2 tipi care urcau cu liftul iar primul ii zice celuilalt: am nevoie de un curs de 30 de secunde despre cum sa fac drift. Se opreste liftul, se deschide usa si apar 2 masini in plin drift. La care al doilea zice: ok, asculta, vreau sa tragi de frana aia de mana zdravan, sa accelerezi puternic si sa o tii numa din ambreiaj. Se uita la primu, vede ca nu a inteles nimic, il bate pe umar si ii zice: stai linistit, o sa te descurci de minune. Restul e istorie. Deh, vorbim si noi discutii de duminica :D


Corect. Nu văd ce e rău în a cere ajutorul cuiva... profesionist. Hai să vă arăt ce a ieșit jucându-mă un pic cu el.
Fişiere ataşate
 DSC_00288.jpg
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Iancu Mihai » Dum Noi 24, 2013 4:28 pm

A iesit o poza :D

PS : Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de noua pasiune.
Avatar utilizator
Iancu Mihai
 
Mesaje: 400
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CosminP » Dum Noi 24, 2013 4:35 pm

E clar. Uita tot ce am discutat, hai sa revenim la prima parte, repeta dupa mine: "sfinteasca-se numele Tau, vie imparatia Ta.."
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihaimunt » Dum Noi 24, 2013 4:43 pm

Iancu Mihai scrie:A iesit o poza :D

PS : Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de noua pasiune.


Mulțumesc! Știu că nu e mare lucru... însă încerc. O mare problemă o am în stabilirea iso-ului. Am înțeles că pentru măsurarea mai multor caracteristici există și exponometre independente care îți fac toate măsurătorile de care ai nevoie după care setezi aparatul și obții rezultatul optim...
Fişiere ataşate
 DSC_0026.jpg
mihaimunt
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:54 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron