Acum este Joi Mar 28, 2024 4:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Vreau Zoom optic mare

Mesaje sterse

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde DannyMC » Vin Dec 05, 2014 5:40 am

Bogdan Dulgheru scrie:
Iata cat tupeu decent are initiatorul:

Ti-a raspuns asa dupa ce i-ai spus ca e prost! :? Ca nu stie nimic e o treaba dar asta n-are legatura cu prostia!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde leonardusius » Vin Dec 05, 2014 9:49 am

Bogdan Dulgheru scrie:
DannyMC scrie:...
@ ceilalti Baieti, omul a pus decent intrebarile, nu e nevoie de raspunsuri superior-condescendente! :oops:


Iata cat tupeu decent are initiatorul:
"Vezi ce inseamna sa dai cu bata-n balta ca un apucat ? Nu ai rabdare sa astepti raspuns si te gasesti pe urma ca vorbesti prostii; imi trebuie zoom mare pentru ca fotografiez flora si de multe ori trebuie detalii botanice (ai auzit de pistil, achena, etc ?), de la mare distanta, ca sunt multe situatii cand nu ma pot apropia de planta....... "

... adica tot eu sunt cel care asteapta un raspuns de la el, care recunoaste ca nu stie nimic (si subliniaza mai tirziu ca nici nu intelege niciuna din explicatiile primite)!

Orice raspuns primit de un user care nu stie/intelege nimic va fi unul "superior-condescent", asa ca lectiile didactice nu au niciun rost si nici nu e nevoie de "oops"-uri. Si sfatul de a citi manualul aparatului este tot un raspuns "superior-condescent" pentru cineva care nu l-a descoperit inca in cutia aparatului.

Suferi de egomanie ? Era cat pe ce sa-ti multumesc frumos, dar nu pot. N-ai chef sa raspunzi, nu raspunzi ''desteptule'' !
leonardusius
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 30, 2014 12:12 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde leonardusius » Vin Dec 05, 2014 9:50 am

DannyMC scrie:
leonardusius scrie:Multumesc frumos de raspuns. Inca nu inteleg; cum un 200-400 2x duce mai ''departe'' decat un 18-300 16,6x ?
16,6>2 ????

Intra aici si o sa intelegi ce inseamna milimetrii aia. Asa cum s-a spus zoomul in sine nu inseamna nimic, pentru ca este doar un raport intre doua focale. Poti avea doua obiective cu acelasi zoom, dar care sa scoata imagini complet diferite. Ceea ce te intereseaza pe tine este Distanta focala, asta fiind o marime absoluta.
@ ceilalti Baieti, omul a pus decent intrebarile, nu e nevoie de raspunsuri superior-condescendente! :oops:

Multumesc frumos de link.
leonardusius
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 30, 2014 12:12 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 05, 2014 10:05 am

DannyMC scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:
Iata cat tupeu decent are initiatorul:

Ti-a raspuns asa dupa ce i-ai spus ca e prost! :? Ca nu stie nimic e o treaba dar asta n-are legatura cu prostia!


Mesajul strict pentru el a fost mentionat ca atare; daca s-a inclus singur in categoria pe care am mentionat-o eu, cu titlu de generalitate, e doar problema lui, musca lui, caciula lui ...
"Treaba" sa compari un raport cu o dimensiune e prostie curata, combinata si cu lipsa de logica elementara.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde leonardusius » Vin Dec 05, 2014 10:31 am

DannyMC scrie:
leonardusius scrie:Multumesc frumos de raspuns. Inca nu inteleg; cum un 200-400 2x duce mai ''departe'' decat un 18-300 16,6x ?
16,6>2 ????

Intra aici si o sa intelegi ce inseamna milimetrii aia. Asa cum s-a spus zoomul in sine nu inseamna nimic, pentru ca este doar un raport intre doua focale. Poti avea doua obiective cu acelasi zoom, dar care sa scoata imagini complet diferite. Ceea ce te intereseaza pe tine este Distanta focala, asta fiind o marime absoluta.
@ ceilalti Baieti, omul a pus decent intrebarile, nu e nevoie de raspunsuri superior-condescendente! :oops:

Inseamna ca Panasonicu' ala FZ72 cu 20-1200 mm (distanta focala 1200) ''intrece'' orice DSLR; evident ca are un senzor mai mic si la ISO peste 400 deja apar zgomot, asta-i un neajuns.
leonardusius
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 30, 2014 12:12 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde leonardusius » Vin Dec 05, 2014 10:33 am

Bogdan Dulgheru scrie:
DannyMC scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:
Iata cat tupeu decent are initiatorul:

Ti-a raspuns asa dupa ce i-ai spus ca e prost! :? Ca nu stie nimic e o treaba dar asta n-are legatura cu prostia!


Mesajul strict pentru el a fost mentionat ca atare; daca s-a inclus singur in categoria pe care am mentionat-o eu, cu titlu de generalitate, e doar problema lui, musca lui, caciula lui ...
"Treaba" sa compari un raport cu o dimensiune e prostie curata, combinata si cu lipsa de logica elementara.

Nu stiu cine e mai mare prost, dar ''prost'' ai fost si tu odata ......ca sa nu mai zic ca ''prostu' nu-i prost destul daca nu e si fudul !'' :)
leonardusius
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 30, 2014 12:12 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde moaartea » Vin Dec 05, 2014 10:51 am

eu zic gata, eu cred ca s-a facut destul offfffffff topic .............
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde DannyMC » Vin Dec 05, 2014 8:54 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Mesajul strict pentru el ...

Mesajul "strict" pentru el a fost la misto, ca si restul mesajului! Nu s-a inclus singur, era clar ca te referi la el!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde obama » Sâm Dec 06, 2014 12:52 pm

leo, nu mai fi obraznic. dupa ce ca esti paralel cu treaba asta mai esti si ignorant. ti s-a mai dat si mura-n gura la un moment dat (nu pt asta e forumul) si tot lemn ai ramas. vezi ca gasesti tot ce ai nevoie la primul click pe google.
In alta ordine de idei, focala de 300mm e suficienta pt ce ai tu nevoie si gasesti un tamron foarte ieftin (70-300) perfect pt inceput. chiar daca nu are stailizare, poti folosi trepied dar o sa-ti faci o idee despre ce insemna obiectiv lung pe dslr si de ce NU ar trebui sa-ti vinzi aparatul pt un bridge. poti poza de la o distanta decenta cu 300-le dar, fata de un bridge superzoom, ai focus mai bun, bokeh mai pronuntat, imaginea mai buna, plus ca poti trage raw si edita in lightroom. Nu mai vorbim ca poti schimba obiectivele sau pune un teleconv. Si nu uita, pe aparatul tau 300mm inseamna de fapt 450mm. Nu intreba de ce ca ne suparam. ps: dslrul nu are zoom digital!
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde DannyMC » Sâm Dec 06, 2014 1:04 pm

obama scrie:Si nu uita, pe aparatul tau 300mm inseamna de fapt 450mm.

Nu! :(
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron