Acum este Joi Mar 28, 2024 6:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D7200

Mesaje sterse

Re: Nikon D7200

Mesajde CTz » Mie Apr 01, 2015 8:14 am

"...... it's a feature" :mrgreen:
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 01, 2015 1:56 pm

balki scrie:pe bune? la ce au mai facut top display? au scos cele mai uzuale setari (cel putin pt mine) WB, calitatea pozei, setarile de blitz, AF-S/C...ma intorc la D5100 sa ma uit pe ecranul principal?
...


Mie imi pare mai optimizat ecranul secundar la D7200.
- WB lispa: cit de des schimbi WB intr-o sesiune? ( 1 linie economisita pe display); daca il schimbi des, concluzia nu poate fi decat ca nu stii sa-l alegi corect de la inceput.
- calitatea pozei: cit de des schimbi calitatea pozei intr-o sesiune? (RAW+JPG)? (1 linie economisita); sper ca nu schimbi la fiecare cadru dimensiunea JPG-ului pe motiv ca "p'asta o pun pe FB, dar p' asta nu ca trebuie s-o mai prelucrez"; daca tragi doar JPG ai doar 3 dimensiuni: L, M si S ... daca nu esti in stare sa tii minte 3 litere ...
- AF: sunt 3 moduri mari si late: S, C, si A ; nu esti in stare sa memorezi ce folosesti? (in practica de fapt ramin doar AF-S sau AF-C) ... daca nu esti in stare sa tii minte 3 litere, care sunt "de facto" doar 2 ... (e din ce in ce mai grav ;) )
[SCAM'S L(arge)]

In schimb toate informatiile sunt afisate de D7200 cu fonta mai mare, ceea ce face display-ul mult mai utilizabil in conditii extreme (iluminare redusa sau soare puternic si ecranul LCD greu de distins), chiar daca display-ul secundar e milimetric mai mic.
[Asa cum bine a zis CTz: e chiar un feature!]

Daca erai nemultumit de faptul ca in 2015 nu avem ecrane secundare customizabile ... Turcescu ti-ar fi acordat bila alba ;)
E posibil sa vedem asa ceva pe D5 ... rabdare sa avem ca de tutun ne-am cam saturat!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde CTz » Mie Apr 01, 2015 2:21 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
Mie imi pare mai optimizat ecranul secundar la D7200.
- WB lispa: cit de des schimbi WB intr-o sesiune? ( 1 linie economisita pe display); daca il schimbi des, concluzia nu poate fi decat ca nu stii sa-l alegi corect de la inceput.



Hmmm... esti sigur ?
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 01, 2015 5:35 pm

Discoteca nu mi se pare un caz demn de a fi mentionat [SMILING FACE WITH SMILING EYES]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde CTz » Mie Apr 01, 2015 5:47 pm

biserica + outside, lumina continua+flash, etc... ;)
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde Merlin » Mie Apr 01, 2015 5:57 pm

Bogdane .. ai uitat de cele doua moduri customizabile .. U1 si U2 .. care iti elibereaza si mai mult memoria ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon D7200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 01, 2015 8:23 pm

CTz scrie:biserica + outside, lumina continua+flash, etc... ;)


Daca le iei la "bani marunti" ... tot 2 litere sunt (sau 2 valori); nu cred ca-ti prinde popa ceva luminari de 5500K ca sa-ti strice tie WB :)
Lumina contiua vs. flash: tot 2 valori (care in general sunt ~ 5500K, iar Nikon face cel mai bun WB auto cu flash)

O fi 1 aprilie ... dar nu pentru toti sau doar pentru tonti ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 01, 2015 8:28 pm

Merlin scrie:Bogdane .. ai uitat de cele doua moduri customizabile .. U1 si U2 .. care iti elibereaza si mai mult memoria ;)


Corect: tot 2 valori sunt si ar trebui afisate pe ecranul secundar, mare si citetz (ca probabil esti chior si nu vezi bine rotita de selectie unde e fixata) ... pentru vedere exista ochelari, pentru memorie exista BILOBIL-forte (supradoza!!!) :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde Merlin » Mie Apr 01, 2015 8:48 pm

Ba te contrazic! U1 si U2 reprezinta fiecare in parte mult mai multe valori .. sunt criminale si usureaza foarte mult in practica .. cresc viteza de lucru foarte mult. Bineinteles, daca sunt folosite .. :P
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon D7200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 01, 2015 9:41 pm

Merlin scrie:Ba te contrazic! U1 si U2 reprezinta fiecare in parte mult mai multe valori .. sunt criminale si usureaza foarte mult in practica .. cresc viteza de lucru foarte mult. Bineinteles, daca sunt folosite .. :P


Ai dreptate: contin foarte multe valori si acesta e motivul pentru care au fost introduse; unii au chiar 3 U-uri ;)
Presupunem ca le-ai setat cum iti place tie: landscape si indoor/biserica (exemple oarecare) sau alte variante (night si day).
Care ar fi motivul pentru care le-ai modifica? Mici ajustari zic eu ... ISO (ai buton dedicat + rotita, daca nu ti-ai setat deja ISO pe auto cu limitele dorite si noapte e fara luna si ai nevoie de un ISO mai mare), masurarea (buton dedicat + rotita) ...
Daca incepi sa modifici setarile pe care le-ai setat ca favorite pe U1 si U2 ... inseamna ca nu le-ai setat corect sau nu sunt favorite!

Mie imi place la D7200 scala de expunere/compensare foarte larga/detaliata ... si nu numai; "less is more" zicea unu' mai destept decat uitucul de mine ...
Mie nu-mi trebuie sa stiu cate cadre mai incap pe card: inainte sa-l cumpar mi-am facut niste calcule bazate pe capacitate (oricum aparatul te avertizeaza ca nu mai are loc, cind este cazul) ... sau cite cadre poate bufferul sa duca (asta ti-o afiseaza in vizor, nu e nevoie de informatie suplimentara pe ecranul secundar, pe care oricum nu-l privesti cand te uiti prin vizor) ...
A trecut deja destul timp in care Nikon face aparate cu ecran secundar si cred ca optimizarea e destul de reusita; ca eu vreau sa-mi fie afisata poza lu' tataie pe ecranul secundar ... e doar pentru faptul ca nu s-a inventat inca ecranul secundar customizabil ... fiecare sa-si puna ce widget/shortcut/info doreste.
Maine-poimaine o sa dorim comenzi vocale ... [sunt absolut sigur ca exista deja cerere, iar oferta nu va intarzia sa apara!] ... eu as vrea un vizor de 50" format 4K ;)
Evolutia ne-a adus aparate ieftine si performante, tot evolutia i-a facut pe unii sa uite si cum ii cheama (pe nume, nu la scoala/munca). [ probabil ca exista deja cazuri cind e furnizat alias-ul de FB pe post de nume ?!]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori