Acum este Joi Mar 28, 2024 7:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D7200

Mesaje sterse

Re: Nikon D7200

Mesajde CosminP » Sâm Apr 11, 2015 10:24 am

Probabil cei care intreaba "cat de des schimbi wb-u" sunt cei care trag exclusiv pe WB auto si eventual, cand pun un flash deasupra sa schimbe si wb pe flash.. Restul la post-procesare :lol: :lol:
De acord ca au scos modul de schimbare a calitatii... Raw + Jpeg.. Ala il pui odata si asa ramane, nu stai sa tot schimbi la shooting. Dar atunci la ce mai are butonul QUAL? Pai schimba nene si butonu ala si pune-l sa fie altceva :lol: :lol:
Ce ma mira e ca au scos controlul de flash. Eu sunt unul dintre aia care folosesc mult flash-urile si chiar am nevoie sa il pun de pe normal pe rear mai des decat altii. Si ma ajuta foarte mult sa il am la indemana.
Ma distreaza iar ce s-a zis despre "scala de expunere".... =))))))))))))))))) Aici ma cac pe mine de ras efectiv. Ce faci domne, cand faci poza te uiti deasupra aparatului??? Pt ce iti trebuie scala de expunere pe display-u top, nu o ai in vizor??? =)))))))))))
Scala aia mi se pare efectiv in plus.
Punctele de focalizare unde sunt bre? Ba chiar si la o nunta pricajita, tot e bun un af-s vs af-c pt cand joaca lumea mai tare. Asta o zic in termeni intelesi de majoritatea, eu cu nunti-botezuri nu ma ocup.. Dar in schimb ma ocup cu foto de strada iar cand vreau sa urmaresc un subiect, pai e bine al dracu sa am af-s vs af-c la indemana.
Indicatorul de baterie unde e? Ce e tampenia asta, sa tot stau sa aprind la display-u principal mai ales noaptea la expuneri lungi ca sa vad cata baterie mai am? Mai consuma si ala de 10 ori cat lcd-u de deasupra.
Si totusi.. Unde e linia de WB? =)))))) Unde e modu K care ajuta cu adevarat pe aia care au habar de scara de culori? Eu cand am luat camera cu display deasupra si mai acatarii decat vechiul entry level, l-am luat avand fix asta in cap: sa am wb la indemana sa nu ma mai tot chiorasc la display-u principal (eu trag si mult noaptea asa ca un ecran deasupra imi trebuia musai) si sa am posibilitatea sa aleg in grade kelvin, la vechiul entry intram prin tot meniul ca sa ajung la setari si acolo schimbam pe culoare numai.. Eu sunt unul din aia care au idee de ce grade kelvin inseamna o culoare si stiu ce sa aleg. Asa si? Ma laud, am cu ce. Preseturile tungsten, shadow, etc mi se par bune in caz de urgenta dar in rest vreau sa setez eu exact ce imi trebuie. Cu atat mai mult pt fotografii de evenimente care chiar au ce schimba, de la biserica in soare si apoi la un restaurant colorat. Bogdan Dulgheru, se vede ca nu ai avut sesiuni de shooting "de dimineata pana seara" sau de la "no-flash" la "cu flash". Roaga-l pe un fotograf de event, fotograf am zis, nu pozograf, sa te ia odata cu el la o nunta serioasa, sa te vad cum te certi apoi singur ca "daca nu ai setat din prima wb corect inseamna ca nu ai stiut sa il setezi" :lol: :lol:
Ecranul secundar customizabil, ei aia da frate. Aia ar fi o idee care ar bate topurile.

P.S. - scala de expunere pe ecranu secundar, repet: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

P.S. 2 - uita-te nitel la D810. Ala e aparut asta vara.. Si are linie de WB. Pt fotografi care nu se tem sa il schimbe :lol: :lol: Acum nu avem decat sa asteptam sa vedem.. Reintroduc astia linia de WB pe seriile astea, D7xxx sau or sa o lase doar pe cele avansate? Poate pe vreun D400 cand o aparea asa ceva.. De nu, numai pe fx-uri? Eu zic 100% ca or sa se vaite foarte multi de lipsa liniei WB si nu or sa aiba incotro producatorii decat sa o re-introduca. Asta daca nu or sa puna ecran customizabil, eventual si cu fonturi customizabile pe dimensiune si rezolva toate problemele.
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Nikon D7200

Mesajde johndoe21ro » Sâm Apr 11, 2015 2:56 pm

Poate cel mai interesant feature al noului D7200 (din punctul meu de vedere) este si cel mai omis si anume faptul ca foloseste un senzor Sony. Senzorul precedent de pe D7100, produs de Toshiba, impreuna cu 'setarile' procesorului de imagine aveau un output mai soft (in ciuda lipsei OLPF-ului) si mai spalacit decat trebuia. Nici grain-ul la ISO crescut nu era chiar o splendoare, mai ales ca, in ceea ce priveste calitatea bruta a imaginii, noile D3x00 si D5x00 ii suflau puternic in ceafa si, doar optiunile extra in ceea ce priveste ergonomia, nu mai multumeau publicul. :)
Nikon Z6 II, Nikon D500, Nikkor AF-S 300mm f4E PF ED VR, Nikkor AF-S 105mm f1.4E ED, Tamron 35mm f1.4 Di USD, Nikon AF-S TC-14E III, Giottos MT9371 & Manfrotto MHXPRO-BHQ2
https://www.flickr.com/photos/17918331@N02/sets/72157647453976404/
johndoe21ro
 
Mesaje: 492
Membru din: Joi Ian 29, 2009 10:55 am
Localitate: Craiova

Re: Nikon D7200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Apr 11, 2015 3:38 pm

CosminP scrie:... Eu sunt unul din aia care au idee de ce grade kelvin inseamna o culoare si stiu ce sa aleg. Asa si? Ma laud, am cu ce. ...


Exact asa m-am gindit si eu: culorile la tine se masoara in grade kelvin! Nici macar nu cunosti faptul ca nu exista "grade" Kelvin, ci unitatea de masura este kelvinul (cum il chema pe cel care a studiat fenomenul, care mai era si Lord, Lord Kelvin ;) )
E bine totusi ca te lauzi si faci WB customizat noaptea (prin vizorul optic probabil)!
[Pentru cei care au uitat cu ce te "laudai" acu' 2 ani, mi-am permis sa ma (re)distrez un pic cu prima ta postare pe forum; poate ca mai vor si altii ceva distractie, desi nu mai este o premiera :) ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde DannyMC » Sâm Apr 11, 2015 6:08 pm

:D
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde johndoe21ro » Sâm Apr 11, 2015 6:08 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
CosminP scrie:... Eu sunt unul din aia care au idee de ce grade kelvin inseamna o culoare si stiu ce sa aleg. Asa si? Ma laud, am cu ce. ...


Exact asa m-am gindit si eu: culorile la tine se masoara in grade kelvin! Nici macar nu cunosti faptul ca nu exista "grade" Kelvin, ci unitatea de masura este kelvinul (cum il chema pe cel care a studiat fenomenul, care mai era si Lord, Lord Kelvin ;) )
E bine totusi ca te lauzi si faci WB customizat noaptea (prin vizorul optic probabil)!
[Pentru cei care au uitat cu ce te "laudai" acu' 2 ani, mi-am permis sa ma (re)distrez un pic cu prima ta postare pe forum; poate ca mai vor si altii ceva distractie, desi nu mai este o premiera :) ]


Nu numai ca esti prost informat dar esti si de o aroganta crasa, de mare sictir. Iti urmaresc cu scarba postarile vesnic zeflemitoare si rareori utile. Din pacate pentru stiinta ta, acelea sunt grade Kelvin de temperatura. Daca tinei mortis sa jignesti pe cineva (indiferent de stiinta sau experienta lui) puteai avea macar bunul simt sa dai un search pe google sau sa te uiti in vreo carte de optica. Sper macar sa nu fi tristul de pe facebook care face poze in bucatarie la pisica, la masini prin parcare sau alte subiecte de mare valoare si sa vii aici sa-ti dai aere de mare maestru postac. Ar fi intelept din partea moderatorilor sa nu-mi stearga mesajul de aici - cu siguranta voi primi ceva avertisment ca deh... il supar pe postacul no.1, cel mai mare hartist, cel cu posturile cele mai intelepte si mai de ajutor de pe forum, marele bascalios da' metropola!
Ultima oară modificat de johndoe21ro pe Sâm Apr 11, 2015 6:11 pm, modificat 1 dată în total.
Nikon Z6 II, Nikon D500, Nikkor AF-S 300mm f4E PF ED VR, Nikkor AF-S 105mm f1.4E ED, Tamron 35mm f1.4 Di USD, Nikon AF-S TC-14E III, Giottos MT9371 & Manfrotto MHXPRO-BHQ2
https://www.flickr.com/photos/17918331@N02/sets/72157647453976404/
johndoe21ro
 
Mesaje: 492
Membru din: Joi Ian 29, 2009 10:55 am
Localitate: Craiova

Re: Nikon D7200

Mesajde CosminP » Sâm Apr 11, 2015 6:09 pm

Ce treaba are ce cumparam acu doi ani si ce stiam cu ce am acum si ce stiu acum? Eram sigur ca o sa stai sa cauti prin arhive, iar asta dovedeste numa ca esti frustrat :))))) pt ca m-am luat de tine. Iti zic eu, kelvinu ala de care imi explici tu ca habar nu am este o unitate de masura a carei folosinta a gasit-o studiul spectrului de lumina. Si ce, ca am zis grade? :)))) bine nene, kelvini direct, desi unii mai zic si grade.
E bine ca mi-ai cautat arhiva, poate peste doi ani o sa mai inveti ca la anumite shootinguri chiar ai nevoie sa schimbi wb si o sa iti aduc aminte ca ziceai ca tre sa il nimeresti din prima daca esti smecher.
Iti mai zic eu ceva, aia care au bagat linia de wb erau mult mai fotografi ca tine si ca mine. In ziua de azi probabil or fi angajat pe unu care a zis " hai sa o scoatem, cine nu nimereste din prima e fraier" :)))
Stai linistit, de acu doi ani pe cand cautam sa inteleg ce si cum, am crescut suficient cat sa te iau la fel de bine peste picior.
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Nikon D7200

Mesajde CosminP » Sâm Apr 11, 2015 6:16 pm

Spre deosebire de tine eu in astia doi ani am invatat si probabil am tras mult mai mult decat tine uneori in niste conditii pe care tu nu ai cum le cunoaste ca esti ocupat cu forumul. Ce tare esti, zici ca sa nimeresti din prima wb, ti se explica faptul ca sunt o varietate de situatii in care nu ai cum sa ramai setat doar pe un wb, realizezi ca ai gresit, te frustrezi si te iei de ala pe care ti-l aduci aminte ca era incepator.. :)))) scuze dar incepatorul stie mai bine ca tine unu, doua lucruri astazi
Ultima oară modificat de CosminP pe Sâm Apr 11, 2015 6:24 pm, modificat 1 dată în total.
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Nikon D7200

Mesajde johndoe21ro » Sâm Apr 11, 2015 6:18 pm

Imagine

Imagine

Imagine

https://www.flickr.com/photos/nikonisti/4753872619/

Cam asta se intampla cand dai search 'in arhiva'! Ce mai distractie de weekend! Pacat ca e de plans si nu de ras! Nu e de mirare ca ai timp sa si postezi! Culmea este ca uitandu-ma peste POZELE lui Bogdan Dulgheru de pe facebook (inca sper ca este o greseala de a mea si ca ma insel eu) constat cu stupoare ca nu vad nici o fotografie, ce sa-mi mai si placa una! Insa daca profilul lui devine brusc inaccesibil, banuiala mi se va adeveri clar - asta daca va mai fi postul meu aici pentru a-l citi si altii! Oricum vad ca intre cei doi Bogdani care probabil sunt unul si acelasi exista o asemanare - unul posteaza de mii de ori aici, altul posteaza mii de POZE infecte, le toarna cu galeata pe reteaua de socializare!
Nikon Z6 II, Nikon D500, Nikkor AF-S 300mm f4E PF ED VR, Nikkor AF-S 105mm f1.4E ED, Tamron 35mm f1.4 Di USD, Nikon AF-S TC-14E III, Giottos MT9371 & Manfrotto MHXPRO-BHQ2
https://www.flickr.com/photos/17918331@N02/sets/72157647453976404/
johndoe21ro
 
Mesaje: 492
Membru din: Joi Ian 29, 2009 10:55 am
Localitate: Craiova

Re: Nikon D7200

Mesajde CTz » Sâm Apr 11, 2015 6:44 pm

ultimele posturi, de fapt ultimele pagini, sunt extrem de folositoare unora care au nevoie de informatii legate de 7200 ...

Stiti, exista si PM :(
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D7200

Mesajde johndoe21ro » Sâm Apr 11, 2015 6:52 pm

CTz scrie:ultimele posturi, de fapt ultimele pagini, sunt extrem de folositoare unora care au nevoie de informatii legate de 7200 ...

Stiti, exista si PM :(


Asa ma gandeam si eu! Se pare ca insa nu toti sunt de acord cu noi si unii, nerealizati pe vreun plan, incearca sa schimbe asta pe forumuri, dandu-se mari 'varcolaci'. Sunt de peste 6 ani membru al forumului, mai mult imi arunc un ochi decat postez, insa modul grosolan la care i-a taiat-o cerea, din pacate, macar un ajutor. Prea multa 'jmechereala' pe forumurile noastre. Dupa interventia de mai sus, probabil voi disparea subit (ne-voit, din pacate) insa sunt si lucruri mai importante pe lumea asta de facut si timpul e putin. Banuiesc ca cei mai multi se vor bucura. ;)
Multi tac prea mult (probabil din lipsa de timp si de interes fata de astfel de subiecte) si cei mici o incaseaza de la marii guru...
Nikon Z6 II, Nikon D500, Nikkor AF-S 300mm f4E PF ED VR, Nikkor AF-S 105mm f1.4E ED, Tamron 35mm f1.4 Di USD, Nikon AF-S TC-14E III, Giottos MT9371 & Manfrotto MHXPRO-BHQ2
https://www.flickr.com/photos/17918331@N02/sets/72157647453976404/
johndoe21ro
 
Mesaje: 492
Membru din: Joi Ian 29, 2009 10:55 am
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron