Acum este Mar Mar 19, 2024 10:14 am

Articole Nikonisti.ro

Macro ring light - DIY

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Macro ring light - DIY

Mesajde CTz » Lun Feb 11, 2013 11:32 pm

Salut

Am incercat sa confectionez o sursa de lumina pentru fotografie macro, cu ce aveam prin casa. Costuri: placa textolit - 10 ron, 72 led-uri - 72 ron (aprox), o carcasa pentru 2 baterii de R6 cu buton on/off - 7 ron, 50 cm de cablu de boxe auto, un inel step-up de la 52 la 62 (eu nu am gasit unul de la 52 la 62, asa am luat doua, de la 52 la 55 si de la 55 la 62) si o rama de la un filtru UV (primit cadou odata cu un 70-300 AF). Plus clorura ferica pe care o am din tinerete :) Deci in total cam 100 lei ...

Partea cea mai nasoala este sa tai circular. Nu iese prea usor, asa ca am taiat mai grosier si apoi am pilit pana am adus-o la o forma relativ rotunda. Plus cele 144 de gauri pentru led-uri. Dar daca ai un pic de dexteritate, reusesti si sa faci traseele electrice intr-o forma folosibila (am un marker cu care desenezi traseele, insa in practica s-a cam curatat, asa ca am ajuns tot la trasarea cu oja). Mai jos vedeti ce a rezultat, plus doua sample-uri , unul cu jucaria montata, si unul cu sb700.

Am facut initial unul cu 36 de led-uri, insa mi s-a parut prea slab, asa ca a trebuit sa le dezlipesc (cu suflanta - proasta idee - au ramas unele un pic arse pe baza) si sa le lipesc din nou, in noul proiect...


Jucaria




Cadru tras cu ring light atasat pe obiectiv ...




Acelasi cadru tras cu SB700, bounce


Cadrele au fost trase cu D7000, 105 AF 2.8 macro, diafragma 7.1, iso 1000, SB-700 (unde este cazul), din mana (fara trepied), WB modificat din Lightroom ca sa ajunga la acelasi numitor comun, lumina in camera provenind de la 3 becuri economice de 12 w (sau 10, nu mai retin, oricum foarte slabe) ...

Impresie generala. Ca sa poti trage din mana la intuneric, trebuie sa urci iso peste 1000, la o distanta de lucru de 30-40 cm. WB trebuie facut manual pe o foaie de hartie, de exemplu, din pacate eu am avut doua tipuri de led-uri albe, de diferite temperaturi de culoare, asa ca a fost un pic dezamagitor. Nu am incercat inca ceva de genul fotografie "food", insa mai incerc zilele urmatoare.

Dupa experienta asta, nu recomand genul asta de "lucru" facut in casa din doua motive. Primul ar fi ca ajunge cat unul luat de pe Ebay, din China (am comandat unul, cand va ajunge voi posta si cu el), iar acela are si o "interfata" de comanda a puterii luminii si o carcasa normala, la 30 USD (plus eventuale alte taxe). Al doilea motiv este acela ca lumina pe care o genereaza nu este destul de puternica ca sa il poti folosi doar pe el. Dar inca sunt incepator la fotografia macro, asa ca mai incerc ... Singurul lucru care imi place este ca lumina pare mai uniform raspandita, fata de un blitz montat pe aparat, fie el si bounce ...

Probabil se poate imbunatati daca se folosesc led-uri super-bright, insa pretul ajunge (mult) mai mare, mai ales daca folositi SMD-uri. Daca gasesc pe undeva led-uri mai puternice, mai fac unul si postez aici diferentele ...

O seara buna ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Macro ring light - DIY

Mesajde dordeduca » Mar Iun 05, 2018 11:50 am

se vede clar diferenta de calitate intre cele doua imagini.
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm

Re: Macro ring light - DIY

Mesajde moaartea » Mar Iun 05, 2018 3:24 pm

iti dai seama ca ai raspuns la un topic care e vechi de aproape 5 ani jumatate, nu???
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Macro ring light - DIY

Mesajde guest13 » Mie Iun 06, 2018 12:55 am

Iti dai seama ca face spam, si-a facut cabina foto si acum raspunde la toate thread-urile doar ca sa-i apara reclama. Daca admini nu mai sunt pe forum . . .
guest13
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Iul 23, 2013 5:00 pm

Re: Macro ring light - DIY

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iun 06, 2018 6:43 am

guest13 scrie:... Daca admini nu mai sunt pe forum . . .


Poti fi chiar tu propriul tau admin: il bagi la persoane neagreate in pagina personala de setari si ai uitat de el, de reclama lui si de cabina lui ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Macro ring light - DIY

Mesajde bv01 » Mie Iun 06, 2018 8:45 am

Tot e mai bine decât căcaturile alea cu nba Jersey. Hai că bag și eu o reclamă.

www.fotocity.ro

Forum 100% PRIVAT, fără reclame, independent și dedicat 100% fotografiei. Compatibil integral cu Tapatalk.
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am


Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron