Acum este Joi Mar 28, 2024 11:58 am

Articole Nikonisti.ro

[CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Ana24 » Mie Apr 25, 2012 6:26 pm

Eu am avut husa din aia de la f64, am pierdut-o pe undeva. E ok, dar te incurca si parca imi era putin frica sa scot camera pe rafale. Am folosit-o doar cu 80-200 f2.8, un obiectiv mare.
Don't worry. I can fix you in Photoshop.
Avatar utilizator
Ana24
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Mai 08, 2011 9:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde sergyu93 » Dum Iun 10, 2012 3:25 pm

Am folosit sacul menajer cu un elastic, dar aparatul s'a cam aburit...poate afecta acest lucru ceva?
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iun 10, 2012 6:26 pm

sergyu93 scrie:Am folosit sacul menajer cu un elastic, dar aparatul s'a cam aburit...poate afecta acest lucru ceva?


Dupa ture prin ploaie e bine sa-l lasi nefolosit citeva minute (20-30) si eventual poti folosi un feon (cu aer rece insa) pentru a usca apa ce s-a adunat prin diferite locuri mai putin accesibile. Eu l-am abuzat timp de 4-5 zile pe ploi torentiale, am procedat asa cum ti-am spus si n-a patit nimic.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde sergyu93 » Dum Iun 10, 2012 9:46 pm

pe ploaie nu s'a aburit foarte tare, dar la temperaturi mai scazute pe ninsoare nu mai vedeam nimic :))oricum l'am lasat o ora sa revina la normal.
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde d4m4g3 » Dum Iun 10, 2012 9:54 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Eu l-am abuzat timp de 4-5 zile pe ploi torentiale, am procedat asa cum ti-am spus si n-a patit nimic.

Sunt curios - ce aparat ai? Iar abuzatul asta pe ploi torentiale ce inseamna, cu el protejat sau neprotejat?
Acum depinde, al meu D5100 nu este protejat de vreme rea prin constructie, dar nici n-as vrea sa testez.
Asa cum am si telefon rezistent la apa dar nu i-am facut baie - e bine sa stii ca rezista intr-un animit fel, dar sa-l feresti pe cat posibil. Oricum nu-mi trecuse prin cap partea cu punga/sacul de gunoi care sa-l acopere. E bine de avut cateva in geanta mereu. :D
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde cozmin campeanu » Lun Iun 11, 2012 9:00 am

intr-un post anterior specificase faptul ca a folosit sac menajer. focus :mrgreen:
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Luchian » Lun Iun 11, 2012 9:46 am

Am testat si eu cu punga, dar la obiectivele la care zoom-ul iese in exterior este destul de complicat de multe ori imi "fugea" punga si stai acopera aparatul, pune elasticul din nou... dar per total este o solutie ieftina si destul de buna :-)
Luchian
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Noi 24, 2010 2:55 pm

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iun 11, 2012 2:16 pm

sergyu93 scrie:pe ploaie nu s'a aburit foarte tare, dar la temperaturi mai scazute pe ninsoare nu mai vedeam nimic :))oricum l'am lasat o ora sa revina la normal.

Foarte corect ai procedat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iun 11, 2012 2:38 pm

d4m4g3 scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Eu l-am abuzat timp de 4-5 zile pe ploi torentiale, am procedat asa cum ti-am spus si n-a patit nimic.

Sunt curios - ce aparat ai? Iar abuzatul asta pe ploi torentiale ce inseamna, cu el protejat sau neprotejat?

Aparatul este un D90 caruia i-am montat o "camera armour" de cauciuc, iar obiectivul a fost un 16-85, care are garnitura de protectie din cauciuc la montura. Ploaia poate nu a fost torentiala, dar a fost consistenta si nu a incetat cam toata ziua, iar eu am mers foarte mult prin ploaie (ca sa-ti faci o parere: tocul in care transport aparatul este dotat cu husa de ploaie, dar cu acea husa pusa peste, intreg tocul+husa era ud complet; practic bagam aparatul cam degeaba in toc, pentru ca era tot umed in el). N-am avut punga si zgirci sa improvizez ceva, am mers cu el asa sau bagat in tocul deja umed; il scoteam pentru diverse cadre, stergeam lentila, fotografiam 3-5 minute, puneam capacul lentilei, aparatul in toc s.a.m.d
Seara cind ajungeam la hotel, il stergeam cu un prosop, iar apoi il uscam cu feonul din baie. Probabil ca dupa concediu, o sa-i scot si armura de cauciuc (se scoate destul de greu, la fel cum se si pune) si o sa-i fac o stergere si curatare mai temeinica ca sa-l pregatesc de anotimpul rece si ploios :lol:

Sotia a avut in aceeasi "campanie" un D40+55-200 de la Nikon, fara armura de cauciuc si un toc fara husa de ploaie; ea a fotografiat doar cand mai statea ploaia, dar acelasi tratament l-am aplicat si D40-ului si merge-brici!

Problemele mari apar din cauza condensului, la trecerea de la temp. scazute la ridicate, cand orice dispozitiv electronic trebuie lasat sa revina la temperatura ambianta si intr-un mediu cat mai uscat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde sergyu93 » Lun Iun 11, 2012 3:45 pm

se merita acea "camera armour" ? si eu am tot un d90 si ma gandeam sa cumpar una.
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron