Acum este Joi Mar 28, 2024 11:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Bliţ macro home-made

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 14, 2014 3:34 pm

maariuspop scrie:din pacate (cu tot respectul pt veteranii acestui forum) discutia a deviat la reviewuri pt blituri pe care le putem cumpara de la X sau de la Y
nu credeti ca, pentru asa ceva, ar fi trebuit sa deschideti un alt topic?


Peste 3 săptămâni se fac 2 ani de la ultima postare în acest topic
(exceptie postarea dumneavoastră, care îl revigorează) :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde maariuspop » Mar Apr 22, 2014 9:57 am

Ironic sau nu cuvantul 'revigoreaza' este unul destul de bun.
La banii pe care ii am eu, instalatiile artizanale sunt cea mai buna solutie de compromis pe care pot sa o aplic daca vreau sa fac un anumit gen de fotografie.
Deci, indiferent de perioada in care a fost deschis topicul consider ca ramane deschis pentru imbunatatiri.
Credeti ca este depasit topicul?

(Observatie: Daca 'revigoreaza' este cuvantul care, la data cand a fost postat articolul, descria contributia dumneavoastra la imbunatatirea acestui topic si inca mai credeti acest lucru, atunci considerati intrebarea de mai sus ca fiind una retorica)
maariuspop
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:42 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Apr 22, 2014 10:56 am

maariuspop scrie:Deci, indiferent de perioada in care a fost deschis topicul consider ca ramane deschis pentru imbunatatiri.
Credeti ca este depasit topicul?


Nu este depăsit deloc.
Dar, contrar cu majoritatea discutiilor „forumistice” acesta prezintă un material foarte bun din prima postare.

Dacă vreti revigorare, chiar ieri bântuia pe Facebook următorul link:
http://radiofarafiltru.blogspot.ro/2013/04/diy-blitz-macro-light-deflector.html

Ramâne să stabiliti dacă este sau nu mai bun decât ceea ce avem deja în această discutie (prima postare, felicitări autorului).

P.S.

Am revăzut putin discutia (pentru a vedea „contributia” mea). Din păcate, pe vremea aceea erau permise link-urile direct la magazine, care afisau si numele produsului în cauză.

Pentru conformitate, am recomandat flash-ul circular Nissin MF-18, despre care continui să cred că este o solutie foarte interesantă, doar că e greu de făcut în casă (ideal ar fi să fie achizitionat gata făcut).

Nu doar că merge TTL sau Manual cu comenzi separate pe cele două lămpi semicirculare (respectiv raport de putere în TTL), că permite puteri în Manual până la 1/1024, dar poate comanda în sistem Nikon CLS încă o grupă de flash-uri (grupa C, A si B fiind cele două lămpi semicirculare).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde maariuspop » Joi Apr 24, 2014 3:35 pm

va cred, dar raman la parerea ca pentru astefel de recomandari trebuia deschis un topic in alta parte
oricum
multumesc pentru link - mi a placut ce a facut omu acolo
___________
off topic
avand in vedere experienta pe care o aveti in fotografie, poate imi dati un raspuns la o intrebare pe care am pus-o cu ceva vreme in urma pe acest forum, dar care nu si-a gasit solutia nici azi
link aici:
viewtopic.php?f=68&t=38413

mersi in avans
maariuspop
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:42 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde AdrianModelis » Mar Mai 06, 2014 9:51 am

Frumoase vremurile cand faceam si eu din astea... :)) Doar ca pe masura ce inaintezi incepi sa renunti la ele (inlocuindu-le cu altele). Partea buna e ca sunt un pas important in evolutia personala a fiecarui pasionat.
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde maariuspop » Joi Mai 08, 2014 3:06 pm

cu sigurnata nu pot concura cu cele profi, dar iti pun mintea la contributie nitel
de fapt, cred ca daca ai si un buget prin care sa-ti permiti sa faci o instalatie mai complicata, poti sa depasesti si ceea ce inseamna profi, pt ca firmele mari fac numai in serie
dar asta presupune tehnica imbinata cu creativitate
maariuspop
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:42 am

Anterior

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron