Acum este Joi Mar 28, 2024 10:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Bliţ macro home-made

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Bliţ macro home-made

Mesajde mflorian » Lun Mar 21, 2011 10:42 am

Ideea nu este originală, deoarece am văzut descris undeva pe net acest dispozitiv. Nu mai ştiu unde, cred că pe un forum canonic.

Am folosit ca materie primă o cutie de pantofi, adeziv, folie de aluminiu alimentar şi bandă adezivă. Iar ca scule, o foarfecă şi nişte cleşti de rufe pentru fixarea bucăţilor lipite. În aproximativ 3 ore a fost gata. Nu am insistat foarte mult pe estetică, aşa că îmi asum imperfecţiunile gen bandă adezivă încreţită etc.
Dispozitivul atenuează destul de mult lumina bliţului, datorită factorului de reflexie destul de mic al foliei de aluminiu. De asemenea, nu am întins folia aproape deloc, pentru a obţine o suprafaţă neregulată, care să genereze o lumină cu cît mai puţine umbre. Lumina rezultată nu este întotdeauna suficientă pentru a obţine poze bazîndu-ne doar pe acestă sursă, dar pentru poze făcute la lumina zilei, completează foarte bine lumina existentă, comportîndu-se ca o lumină de umplere.
Cred că este cea mai ieftină şi la îndemînă soluţie de iluminare pentru macro.
DSC_0801a.jpg

DSC_0802a.jpg

DSC_0803a.jpg

DSC_0804a.jpg

IMG_5463a.jpg

IMG_5464.jpg


Iar pentru exemplificare, o poză cu dispozitivul în acţiune:

Araneus diadematus.jpg

După cum se poate constata, dacă e destulă lumină, există viaţă şi după f/16.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde cozmin campeanu » Lun Mar 21, 2011 11:33 am

felicitari , super ideea :lol: :lol:
nu imi dau seama din poza, ce obiectiv ai folosit si ce blit ai montat pe camera ?
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 21, 2011 12:01 pm

thadon scrie:nu imi dau seama din poza, ce obiectiv ai folosit si ce blit ai montat pe camera ?

Par a fi un Tamron macro si Nissin Di622.

Randamentul este catastrofal la genul asta de accesorii, chiar si la cele fabricate industrial. In plus, inelul jeneaza focalizarea manuala, dar asta nu e cine stie ce problema, pentru ca, la macro, se focalizeaza adesea variind distanta dintre aparat si subiect.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde mflorian » Lun Mar 21, 2011 2:08 pm

Da, este vorba despre Tamron 90 Macro şi Nissin Di622.
Cît despre randamentul dispozitivului, într-adevăr este foarte mic, dar nici alte metode gen bounce în tavan, pentru pozatul de persoane, nu excelează în randament. Oricum, în macro, un bliţ direct produce o mulţime de puncte arse şi umbre adînci, care duc la o imagine cu contrast excesiv, adesea inutilizabilă.
Aşa cum am precizat de la bun început, este o foarte bună lumină de umplere pentru lumina de zi, nu este un înlocuitor al luminii principale. Cînd este folosit ca lumină principală, tinde să dea imagini plate, fără relief, tocmai din cauza luminii difuze, fără umbre.
Legat de inelul de focalizare, cel puţin la Tamron 90 accesul este lejer. În pozele de aici dispozitivul stă într-o poziţie oarecum nefirească, deoarece se sprijină pe masă. În mînă dispozitivul stă mai apropiat de body. La alte obiective s-ar putea să acopere integral inelul de focalizare şi asta ar fi cam neplăcut.
Una peste alta, e doar o improvizaţie, nu o soluţie profesională, ca R1C1 sau R2D2.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 21, 2011 3:16 pm

mflorian scrie:Una peste alta, e doar o improvizaţie, nu o soluţie profesională, ca R1C1...

Intre cele doua, mai exista Metz 15, un superb compromis intre pret si capabilitati.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde RRS » Lun Mar 21, 2011 8:14 pm

te felicit pentru DIY
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde A.Dragos » Lun Mar 21, 2011 8:32 pm

Felicitări domnule! Îmi place! :)

Că tot vine var avoi încerca să îmi fac şi eu unul. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde mandea » Lun Mar 28, 2011 2:19 pm

Bravo!
M-ar interesa si pe mine asa ceva...
Oare nu exista o modalitate (ceva fibra optica etc) sa poata fi transportata lumina de la blit catre zona circulara?
S-ar transmite mai multa lumina asa, presupun...
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde mflorian » Lun Mar 28, 2011 3:53 pm

Şi pe mine mă bătea gîndul la un moment dat să folosesc fibră optică, dar nu prea ştiu de unde să fac rost de un snop atît de gros, care, cred eu că ar atîrna destul de greu. Iar pe de altă parte, s-ar obţine un alt tip de lumină, de tip gridspot, cu umbre foarte puternice şi contrast mare. Ori pe mine mă interesează lumina de umplere, care să fie difuză, fără umbre.

În schimb, s-ar putea face două îmbunătăţiri, la care m-am gîndit pentru versiunea 2.0 şi anume:
-o oglindă la 45 de grade plasată imediat în faţa bliţului, pentru a orienta lumina în jos cu un randament mult mai bun decît folia de aluminiu;
-s-ar putea mări puţin diametrul cilindrului exterior din jurul obiectivului, pentru a avea o suprafaţă reflectoare mai mare.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde mclupu » Lun Mar 28, 2011 11:31 pm

ai putea renunta la versiunea 3.0 :D la oglinda... ca sa ai mai multa lumina..
lumina sa nu mai fie reflectata la 90 de grade ..
ceva ca aici
http://www.flickr.com/photos/jayhan-pho ... 453383735/

dar apare o alta problema: iti trebuie ca blitzul sa nu mai fie pe patina ci lateral (perpendicular pe obiectiv) - deci adauga suport pentru blitz si fir pentru comanda...

Spor... arata bine
mclupu
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 31, 2010 10:37 am

Următorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori