Acum este Joi Mar 28, 2024 8:54 pm

Articole Nikonisti.ro

Bliţ macro home-made

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde costisefu » Dum Apr 22, 2012 11:18 am

e o idee fantastica.
nu am mai vazut niciodata asa ceva.
nu cred ca e mai bine sa ai mai putine coturi pana la iesire. Probabil coturile astea dau si o lumina mai difuza.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde c6t9 » Dum Apr 22, 2012 12:16 pm

Dacă am timp, voi testa. Era bun ceva cu/fără, să putem compara exact dacă merită efortul și cât de mult dispare din lumină. Se poate estima.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde costisefu » Mie Apr 25, 2012 9:07 am

eu nu cred ca la un blitz cu director 40-50 cum sunt astea pro mai conteaza ca se pierde ceva.
Mai ales ca ISO a ajuns sa fie curat la valori din ce in ce mai mari.
Da, daca era o sapuniera cu director 14...
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde cristijupinu » Mie Apr 25, 2012 11:57 am

Dan Pop scrie:
mflorian scrie:Una peste alta, e doar o improvizaţie, nu o soluţie profesională, ca R1C1...

Intre cele doua, mai exista Metz 15, un superb compromis intre pret si capabilitati.

Da, exista si Metz 15, ca solutie mult mai pro., doar ca simplul fapt ca imi usureaza buzunarul cu fix 900 lei, ma determina sa incerc varianta home made :)
Cu stima.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde cristijupinu » Joi Apr 26, 2012 11:43 am

cristijupinu scrie:
Dan Pop scrie:
mflorian scrie:Una peste alta, e doar o improvizaţie, nu o soluţie profesională, ca R1C1...

Intre cele doua, mai exista Metz 15, un superb compromis intre pret si capabilitati.

Da, exista si Metz 15, ca solutie mult mai pro., doar ca simplul fapt ca imi usureaza buzunarul cu fix 900 lei, ma determina sa incerc varianta home made :)

Dupa ce am pierdut vreo 2 ore sa confectionez accesoriul, am tras cateva cadre si am ajuns la urmatoarea concluzie:
- mai bine fac ceva economii si apelez la Metz 15 :lol:
Cu stima d-le Pop :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Apr 26, 2012 5:58 pm

cristijupinu scrie:Dupa ce am pierdut vreo 2 ore sa confectionez accesoriul, am tras cateva cadre si am ajuns la urmatoarea concluzie:
- mai bine fac ceva economii si apelez la Metz 15 :lol:
Cu stima d-le Pop :)


Daca ar fi fost cit-de-cit viabila aceasta improvizatie, probabil ca ar fi fost produse "in masa" de vreo firma oarecare (pentru 10-15 lei) pina acum, iar Metz n-ar mai fi investit in producerea blitzului circular ;)
E o lupta acerba intre producatorii de blitzuri si lumini de studio, niciun produs de acest gen nu are toate performantele dorite de fotografi, incat numai gindul de a folosi "asa-ceva" mi se pare o pierdere de timp :!: Lasati copiii sa se ocupe cu bricolajul ;)

Sper ca nu va apucati acum sa va confectionati ceva filtre din cioburi de geam :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 26, 2012 6:30 pm

cristijupinu scrie:Dupa ce am pierdut vreo 2 ore sa confectionez accesoriul, am tras cateva cadre si am ajuns la urmatoarea concluzie:
- mai bine fac ceva economii si apelez la Metz 15 :lol:


Cu toată pretuirea mea pentru flash-urile Metz, link magazin online nu este un flash circular, ci are două mici lămpi plasate lateral.

Este un flash foarte interesant, poate lucra cam cu orice aparat (Nikon, Canon, Oly, etc.), este mic si foarte usor.
Doar că nu este circular.

Dacă vreti un flash mai aproape de ideea de circular, vă recomand link magazin online care, pe lângă alte calități, permite si dirijarea unui grup extern de flash-uri în sistem Nikon CLS.

Mai mult, are si posibilitatea de micsorare a puterii în manual până la 1/1024 din putere, fapt momentan unic.

Eu îl am deja :-)

Imagine
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde cristijupinu » Joi Apr 26, 2012 10:26 pm

Intai de toate, trebuie sa apreciez atat amabilitatea dvs., d-le Grozescu, cat si frumusetea fotografiei prezentate. De asemenea multumesc frumos si d-lui Pop.
In ceea ce priveste achizitionarea unui blit dedicat genului de fotografie macro, nu poate fi vorba acum din motive financiare.
Filtre din cioburi nu ma pricep a realiza, dar as incerca construirea unui original fisheye dintr-un vizor de usa :lol: :lol: , asta pentru ca tin la gluma ;)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 26, 2012 10:40 pm

cristijupinu scrie: as incerca construirea unui original fisheye dintr-un vizor de usa


Ar fi într-adevăr un fish-eye „original”.

Dar, dacă vă lipseste timpul, există o variantă extrem de accesibilă ca pret, si gata compatibilă Nikon:

link magazin online.

Imagine mai jos:

Imagine
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Meggido » Vin Mai 04, 2012 8:27 pm

Radu_Grozescu scrie:
Eu îl am deja :-)




Astept(am) cu nerabdare un review. :)

cu stima,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron