Acum este Joi Mar 28, 2024 5:12 pm

Articole Nikonisti.ro

70w/s Studio flash unit

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

70w/s Studio flash unit

Mesajde skyuro » Mar Iun 30, 2009 8:58 am

Pentru cei cu experienta prezint o unitate flash realizata acum aprox 3 ani si astazi este perfect functionala.Schema electrica este simpla si sigura; aproximativ acelasi principiu este folosit si in unitatile de puteri mari pana in 300w.Componenele electronice sunt uzuale si se gasesc la toate magazinele de specialitate.CIne are nelamuriri, in ceea ce priveste realizarea acestui proiect, poate sa ma contacteze pe forum.
Fişiere ataşate
schema.gif
front.jpg
left.jpg
case.jpg
skyuro
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Mai 04, 2009 8:20 am

Re: 70w/s Studio flash unit

Mesajde radu.c » Mar Iun 30, 2009 9:27 am

Foarte ingrijita schema, trebuie sa recunosc. Imi place in special ca decuplezi lampa de pe condensator in timpul reincarcarii. Pana acum nu am mai prins vre-o schema de amator care sa faca asta ;) In rest, normal ca e stabila si ca functioneaza de n-spe ani... doar e o lampa cuplata la condensator si amorsare directa (in principiu). Carcasa imi place in mod deosebit. Ai realizat-o tu, sau e din recuperari?
All-in-all, foarte fain proiectelul tau. Sa-ti traiasca!

P.S. exact la o lampa de genul asta lucrez acuma, nu dau detalii ca sa fie surpriza cand o postez :mrgreen:
Ultima oară modificat de radu.c pe Mie Iul 01, 2009 8:24 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: 70w/s Studio flash unit

Mesajde skyuro » Mar Iun 30, 2009 11:08 am

Carcasa este o lampa gen "spot" chinezeasca din aluminiu cam scumpa (nu merita investitia :D )dar se poate folosi cu succes o carcasa de PP sau PVC dintr-o teava se scurgere pe care se aplica autocollant am se revin cu foto.
skyuro
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Mai 04, 2009 8:20 am

Re: 70w/s Studio flash unit

Mesajde radu.c » Mie Iul 01, 2009 8:42 am

Am uitat sa intreb. Ai gasit PVI1050 la noi in tara? Din cate stiam eu, optocuplor fotovoltaic nu prea se gaseste la noi... :(
Mi-ar trebui si mie unul pentru proiectul pe care-l am in derulare.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: 70w/s Studio flash unit

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 05, 2009 10:16 pm

radu.c scrie:Imi place in special ca decuplezi lampa de pe condensator in timpul reincarcarii.

??? Eu le vad cuplate cit se poate de permanent! E vreo subtilitate care mi-a scapat? Avind in vedere rara incompetenta a celui care mi-a fost profesor de electronica timp de trei semestre, nu m-as mira... :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: 70w/s Studio flash unit

Mesajde radu.c » Lun Iul 06, 2009 9:47 am

Dan Pop scrie:
radu.c scrie:Imi place in special ca decuplezi lampa de pe condensator in timpul reincarcarii.

??? Eu le vad cuplate cit se poate de permanent! E vreo subtilitate care mi-a scapat? Avind in vedere rara incompetenta a celui care mi-a fost profesor de electronica timp de trei semestre, nu m-as mira... :)


Dap. Lampa este decuplata prin tiristorul SCR1 care este amorsat de optotriacul roz. Acesta din urma intra in conductie cand integratorul format din amplificatoarele operationale semnaleaza atingerea tensiunii-prag.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: 70w/s Studio flash unit

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 06, 2009 2:05 pm

radu.c scrie:
Dan Pop scrie:
radu.c scrie:Imi place in special ca decuplezi lampa de pe condensator in timpul reincarcarii.

??? Eu le vad cuplate cit se poate de permanent! E vreo subtilitate care mi-a scapat? Avind in vedere rara incompetenta a celui care mi-a fost profesor de electronica timp de trei semestre, nu m-as mira... :)


Dap. Lampa este decuplata prin tiristorul SCR1 care este amorsat de optotriacul roz. Acesta din urma intra in conductie cand integratorul format din amplificatoarele operationale semnaleaza atingerea tensiunii-prag.

Cum poate SCR1 sa decupleze condensatorul de lampa, cita vreme acestea sint legate fizic intre ele (electrozii care nu sint la masa sint lipiti unul de altul, conform schemei)?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: 70w/s Studio flash unit

Mesajde radu.c » Lun Iul 06, 2009 5:25 pm

Nu vorbeam de C5 - condensatorul de inmagazinare a energiei. Imi pare rau.

Cu deosebita stima,
Radu.C
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: 70w/s Studio flash unit

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 06, 2009 11:49 pm

radu.c scrie:Nu vorbeam de C5 - condensatorul de inmagazinare a energiei. Imi pare rau.

Nici o problema, dar in contextul unui flash, atunci cind spui "condensatorul" fara alt calificativ, acela e condensatorul la care te referi.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron