Acum este Joi Mar 28, 2024 2:04 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum să amenajez un mic studio foto

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Asgaard » Dum Iul 17, 2011 12:29 am

geookane scrie:o mica intrebare: folosind acele seturi de transmitatoare si receptoare de mai sus, blit-ul va opera in mod (i-)ttl ?

:) nu. asa cum s-a scris mai sus. detin acele kituri de la micnova. patina receptorului e clasica cu un singur contact central si masa. blitz-urile TTL (E-TTL si iTTL) au mai multe contacte pe sabot, pt reglaje prin camera, preluarea de informatii etc. In cazul de fata setarile blitz-ului montat pe receiver se fac doar manual. Avantaje: raza de actiune mare, reactie rapida, renuntarea la slave-ul optic obositor cand vrei lumina din lateral(e) fara frontal. Camera foto nu va fi setata pe comander mode pt blitz (anyway...nu are nici o valoare). Minus: unul singur mare si lat - SB-urile joaca generos in patina receiverului si fac scurt circuit asa ca mai declanseaza si aiurea, dar daca ii indoi urechile patinei sau pui un distantier stau ok...Un alt "noroc" este ca patina are prevazute 3 suruburi pt prindere de corpul receiver-ului...asa ca, cu un noroc nesperat pinul de blocare al blitzului va intra in crucea surubului frontal de pe patina receiverului (vezi la F64 Micnova - kitul FT-4C ca am lasat explicatii detaliate) ceea ce la alte receivere low-cost nu se poate (adecatelea blitzul nu se poate bloca pe receiver..so...poate cadea cand doreste el). Dupa cum spunea d-l Dan Pop mai sus emitatoarele/receptoare pe modul TTL sunt scumpe si dedicate celor care au cu adevarat nevoie. Tuturor ne-ar placea receiver/transmiter cu display pe spate, antena si o gramada de butoane...dar ce folos? Nu poti sa porti doua perechi de pantofi in acelasi timp...oricat ti-ai dori si oricat ti-ar placea. Parerea mea e sa iti achizitionezi ce ai TU nevoie, fara a te lua dupa altii sau a pleca urechea (privirea) asupra a ceea ce e la moda. Adevar graia un domn cateva posturi mai inainte; se pot confectiona o multime de lucruri. Sa nu uitam cum fotografiam in anii 90 cu Zenit-ul...se improvizau o multime de lucruri desi multi nu stiam nici cu ce se mananca bliztul extern ;) Lumina buna!
Avatar utilizator
Asgaard
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 07, 2011 10:08 pm
Localitate: Romania-Hungary-Cyprus

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde ultrase » Mie Iul 20, 2011 7:07 pm

ma incumet sa va intreb si eu...doresc sa imi fac un mini studio in sufragerie pt sedinte foto
sunt inca la stadiu de documentare si citesc si eu cat pot.
sculele ca sa zic asa care le am sunt cele din semnatura
nikon d5000 cu grip 18-105 si nissin di466
ce ma sfatuiti ?
cateva variante ..
link magazin online
d90/ 18-105 / sb-910
Avatar utilizator
ultrase
 
Mesaje: 185
Membru din: Vin Ian 07, 2011 11:12 am
Localitate: Craiova

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 20, 2011 11:11 pm

ultrase scrie:link magazin online

Kit-ul e OK din toate punctele de vedere. Daca te uiti mai jos, gasesti un pachet cu acest kit si niste bonusuri putin mai ieftin decit kit-ul singur :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde ultrase » Mie Iul 20, 2011 11:26 pm

Dan Pop scrie:
ultrase scrie:link magazin online

Kit-ul e OK din toate punctele de vedere. Daca te uiti mai jos, gasesti un pachet cu acest kit si niste bonusuri putin mai ieftin decit kit-ul singur :)

dap l am vaut doar ca nu puteam pune link:)
ca si fundal e ok acesta ? link magazin online
oscilez intre alb si negru ...albul cred ca este mai ok.
d90/ 18-105 / sb-910
Avatar utilizator
ultrase
 
Mesaje: 185
Membru din: Vin Ian 07, 2011 11:12 am
Localitate: Craiova

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 21, 2011 10:40 am

ultrase scrie:ca si fundal e ok acesta ? link magazin online
oscilez intre alb si negru ...albul cred ca este mai ok.

Iti mai trebuie si un suport pentru el. Mie imi place kit-ul de la link magazin online (vezi "Pachete F64"), din considerente de flexibilitate, dar, daca o bara de lungime fixa e OK, poti lua in calcul si kit-urile de la link magazin online.

E bine de avut in vedere si faptul ca un fundal lat de 3 metri este destul de incomod de stocat si manevrat intr-un apartament de dimensiuni normale.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde ultrase » Joi Iul 21, 2011 11:19 am

Dan Pop scrie:
ultrase scrie:ca si fundal e ok acesta ? link magazin online
oscilez intre alb si negru ...albul cred ca este mai ok.

Iti mai trebuie si un suport pentru el. Mie imi place kit-ul de la link magazin online (vezi "Pachete F64"), din considerente de flexibilitate, dar, daca o bara de lungime fixa e OK, poti lua in calcul si kit-urile de la link magazin online.

E bine de avut in vedere si faptul ca un fundal lat de 3 metri este destul de incomod de stocat si manevrat intr-un apartament de dimensiuni normale.

am alta idee pt suport - galeria de pe tavan care este din cap in cap si rotunda exact ca o bara.
totusi ce ma sfatuiti alb negru gri ?
d90/ 18-105 / sb-910
Avatar utilizator
ultrase
 
Mesaje: 185
Membru din: Vin Ian 07, 2011 11:12 am
Localitate: Craiova

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde cristiansergiu » Joi Iul 21, 2011 5:13 pm

ce ma sfatuiti alb negru gri ?


eu mi-am luat gri deoarece nu se vede asa tare murdaria pe el , si am vazut pe mai multi care prefera griul.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Anterior

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori