Acum este Joi Mar 28, 2024 1:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum să amenajez un mic studio foto

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Vlady » Sâm Oct 17, 2009 3:27 pm

Salut!

Vreau să-mi amenajez în cameră o imitaţie de studio foto, simplist, care bănuiesc că ar trebui să arate ca în figura asta.
Imagine

Nu ştiu prea multe despre fotografia în studio, dar sunt pregătit să învăţ şi să experimentez. Am văzut pe f64 că au o groază de echipamente pentru studio, doar că eu nu am idee ce îmi trebuie.

Bugetul ar trebui să fie de maxim 1500 de lei. Din ce am mai citit, am înţeles că am nevoie de un softbox, nişte chestii de alea care reflectă lumina (argintiu şi auriu), fundal de pânză şi un suport pentru fundal, să-l pot strânge când nu-l folosesc.
Ceea ce vreau e să îmi daţi nişte link-uri cu produsele care îmi trebuie în mod expres într-un spaţiu de 2m x 4m, cam aşa.

Mulţumesc.

Update: în legătură cu necesitatea unui exponometru... credeţi că aş putea să mă descurc (cel puţin o perioadă) şi fără? :D
Şi n-am înţeles exact ce reprezintă 6 în figură. Bănuiesc că e hair light... dar cea mai mare problemă a mea e că nu ştiu cât de puternice trebuie să fie fiecare dintre reflectoare.

Update2: Cele mai mari obiecte pe care intenţionez să le fotografiez ar fi oamenii. Şi în principiu ar fi bine ca luminile să fie destul de puternice pentru a lumina un om în toată splendoarea lui, nu doar chipul său.
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde vid313 » Sâm Oct 17, 2009 7:41 pm

Salut! Nu ne-ai spus ce echipament foto ai pana in momentul de fata.
Bugetul este din start prea mic pentru ce vrei tu, parerea mea de incepator. Avand in vedere ca un blit SB600 este 900 lei si in functie de ce fotografiezi poti avea nevoie si de doua sau chiar trei :) , nu mai vorbesc de lumini pentru studio..
Iti dezvalui cum am inceput eu in urma seminarului domnului Grozescu:
- DSLR (de preferat cu capacitatea de a comanda bliturile)
- 2 link magazin online
- 2 link magazin online
- 2 link magazin online
- fundalul facut in casa la momentul respectiv :roll:
- 2 domnisoare dornice de a fi fotografiate :lol:

Poti incerca pentru fundal link magazin online

Rezultatele primei mele sesiuni foto cu echipamentul susmentionat aici.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Sajuuk » Dum Oct 18, 2009 7:49 am

Tot ca incepator ma bag si eu in seama... :D

Pentru fotografie in studio, fara sa fie nevoie deplasarea in locatie cu echipamentul ati putea incerca asa ceva:

link magazin online

Blitul are , conform informatiilor de pe site-ul F64, numar director 36. Pretul este relativ redus.
Dezavantajul e ca nu aveti mobilitate.
Daca mobilitatea este un factor important atunci ar trebui sa mergeti spre un blit+suport+umbrela de difuzie.

Ce aparat foto intentionati sa folositi ? Este foarte important de stiut daca aveti sau nu commander inclus in aparat :).

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Dan Pop » Dum Oct 18, 2009 10:31 am

Sajuuk scrie: link magazin online

Blitul are , conform informatiilor de pe site-ul F64, numar director 36. Pretul este relativ redus.

N-am remarcat sa aiba controlul energiei descarcarii. Cita vreme ai doar unul, nu e o problema, dar unul nu prea e suficient, iar cind ai mai multe se intimpla destul de des sa nu le vrei pe toate la aceeasi energie de descarcare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde sorinsava » Dum Oct 18, 2009 1:19 pm

Vlady scrie:Bugetul ar trebui să fie de maxim 1500 de lei.
Update: în legătură cu necesitatea unui exponometru... credeţi că aş putea să mă descurc (cel puţin o perioadă) şi fără? :D
Şi n-am înţeles exact ce reprezintă 6 în figură. Bănuiesc că e hair light... dar cea mai mare problemă a mea e că nu ştiu cât de puternice trebuie să fie fiecare dintre reflectoare.
Update2: Cele mai mari obiecte pe care intenţionez să le fotografiez ar fi oamenii. Şi în principiu ar fi bine ca luminile să fie destul de puternice pentru a lumina un om în toată splendoarea lui, nu doar chipul său.


Da, e pt separatia subiectului de fundal. Ei ii zic de obicei kicker sau accent light. Nu trebuie sa fie puternic, de obicei lumineaza direct.

Nu iti trebuie exponometru.

Un singur SB e suficient, 2 ar fi optim. Pot sa-ti dau exemplu cu sb800 si calculezi tu diferenta de putere fata de 600, 900 sau altele. 1 sb800 reflectat intr-o umbrela de 90-110cm iti acopera lejer mai mult de 1 on intreg dar e aproape sigur ca iti mai trebuie un panou alb ca sa reduci contrastul daca luminezi din lateral. Cu 2 sb800 poti sa faci lucruri mult mai complicate. Ca sa faci cam orice iti trece prin cap cu mai multe SB-uri iti trebuie si diverse accesorii, dupa nevoi, cum ar fi stative + suport blitz, cleme, geluri colorate, grid, snoot, suport blenda sau panouri, se poate sa vrei si cablu ttl, boom, etc. La asta adaugi citeva seturi de acumulatori si un incarcator bun.

Softbox nu iti trebuie neaparat de la inceput. Unul de 60cm pt sb-uri e cam 300ron dar 60x60 e destul de focalizat, nu prea iti ajunge pt un pamintean adult intreg. El e bun cind esti in deplasare.

Daca esti sigur ca nu parasesti casa poti sa-ti iei un blitz de studio, pe la 700ron in sus gasesti destule + 2 stative + niste blende maricele de genul 3 in 1 sau 5 in 1 + umbrela >=110cm. Te-ai incadra in buget.

Fundal poti sa pui orice, nu neaparat cumparat de la mag. foto.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Vlady » Dum Oct 18, 2009 3:35 pm

Wow, câte răspunsuri. Sincer, nu mă aşteptam :)

Am să încerc să iau fiecare răspuns în parte.

@vid313
Am un Nikon D40 (pe care sper să-l schimb cât mai curând cu un D90), obiectivul de kit 18-55, 18-200 VR şi 35mm f/1.8. Eu mă gândeam că n-am deloc nevoie de blitz pentru aparat. Oricum, cred că aş putea să împrumut un SB800, când am nevoie.
De domnişoare nu duc lipsă :D

@Sajuuk
Mi se pare foarte bună varianta asta. Cred că 80W ar fi de ajuns. Nu cred că are commander aparatul, şi nici despre D90 nu ştiu.

@Dan Pop
Să înţeleg că n-ar fi de ajuns 80W, sau cum? Oricum, ăsta ar fi slave, cu umbrela. Deci ar trebui unul principal... mă rog, nu prea înţeleg exact...

Aş vrea să vă întreb dacă e ok schema aia pe care am adăugat-o în primul articol şi ce fel de echipament mi-ar trebui pentru fiecare cifră de acolo.

Mulţumesc.
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Sajuuk » Dum Oct 18, 2009 7:57 pm

Vlady scrie:@Sajuuk
Mi se pare foarte bună varianta asta. Cred că 80W ar fi de ajuns. Nu cred că are commander aparatul, şi nici despre D90 nu ştiu.

@Dan Pop
Să înţeleg că n-ar fi de ajuns 80W, sau cum? Oricum, ăsta ar fi slave, cu umbrela. Deci ar trebui unul principal... mă rog, nu prea înţeleg exact...
Mulţumesc.


Problema cu acel tip de blit pe care l-am indicat este, asa cum a atras dl. Pop atentia, urmatoarea: nu totdeauna se vrea declansarea la putere maxima a blitului, caz in care acele blituri nu pot fi reglate. Asta poate fi intr-adevar o problema uneori.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Vlady » Lun Oct 19, 2009 1:08 am

Sajuuk scrie:
Problema cu acel tip de blit pe care l-am indicat este, asa cum a atras dl. Pop atentia, urmatoarea: nu totdeauna se vrea declansarea la putere maxima a blitului, caz in care acele blituri nu pot fi reglate. Asta poate fi intr-adevar o problema uneori.


Asta nu se poate rezolva printr-un timp de expunere mai mic?
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde equinoxe » Lun Oct 19, 2009 8:28 am

Vlady scrie:
Sajuuk scrie:
Problema cu acel tip de blit pe care l-am indicat este, asa cum a atras dl. Pop atentia, urmatoarea: nu totdeauna se vrea declansarea la putere maxima a blitului, caz in care acele blituri nu pot fi reglate. Asta poate fi intr-adevar o problema uneori.


Asta nu se poate rezolva printr-un timp de expunere mai mic?


Se poate, dar ce te faci cand natura scenei fotografiate adaugata la faptul ca acest tip de blit nu se poate declansa decat la putere maxima, te face sa treci peste pragul de sincronizare al aparatului (tipic 1/250) ?! (Asta fiind numai una din probleme)

LE: da, posibil sa schimbi becul. El vine cu un bec de 80W standard. Am vazut ca pentru acest blit, F64 (aici m-am uitat) mai au si de 45W (GN 31 @ ISO 100) deci ai putea face asta, dar pe termen lung, nu cred ca se merita bataia de cap. Adica, blitul asta (stand, blit, umbrela) este 368 de lei. Plus inca 2 becuri (blit slave) de putere diferita, pt flexibilitate, sa zicem inca 200 de lei. 568 de lei. O umbrela este 63 de lei (soft, shoot-through, 103cm), un stativ w-806 (ca cel din kit) este 128 de lei, clema de prindere inca 40 de lei 250 RON pentru suport + SB-600 (oferta baterii si incarcator) 900 de lei: total 1150 de lei aproximativ. Este aproape dublu ca pret, DAR, ce pierzi pe partea financiara, castigi pe partea de flexibilitate, atat ca posibilitati de iluminare, cat si ca portabilitate. Gandeste-te ca blitul initial (cel cu bec) e bun doar in studio, fiind alimentat la 220. Cu un blit de tip Speedlight, ai o flexibilitate mult mai mare (nu sunt fire, portabilitate, stocare, etc) si control (de la 1/1 la 1/32 (cu toti pasii de la 1/2 la 1/32 ajustabili : -0.7, -0.3, 1/x, +0.3, +0.7.

Parerea mea :)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Vlady » Lun Oct 19, 2009 10:58 am

Ideea era că acum vreau strict pentru studio. Am să-mi cumpăr şi un SB800, sper eu cât mai curând. Dar acum vreau să-mi fac un mini-studio :)

Deci... încă am nevoie de piese pentru fiecare cifră din schema aia.
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Următorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori