Acum este Vin Mar 29, 2024 1:11 am

Articole Nikonisti.ro

Material textil necesar unui fundal

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Aidept » Mar Ian 11, 2011 10:06 pm

am umbrele si tot ce-mi trebuie pentru difuzie, de ce as folosi un fundal negru de catifea pentru difuzie? Sau unul rosu?
Astept un raspuns de la cineva care are asa ceva si a reusit sa rezolve problema. Multumesc.
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde sorinsava » Mie Ian 12, 2011 11:03 am

Aidept scrie:am umbrele si tot ce-mi trebuie pentru difuzie, de ce as folosi un fundal negru de catifea pentru difuzie? Sau unul rosu?Astept un raspuns de la cineva care are asa ceva si a reusit sa rezolve problema.


:lol: :lol: :lol:
Ce baietel nervos. Hai sa vedem cine te ajuta :twisted:
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Aidept » Mie Ian 12, 2011 6:22 pm

Cat timp tu asteptai sa vezi cine imi raspunde eu am cautat in continuare.
Uite Sorine, asa raspuns asteptam: :D

"Light Tent Care and Cleaning
Ironing and Cleaning

For best results the background cloths can be ironed to remove creases.

* Use the nylon (cool), dry setting on your iron
* Iron on the shiny side, not the 'velvet' flock side

The special coated nylon background cloths can be gently hand-washed (but do not rub the velvet coating or wring out), wash colours separately and leave to drip dry before cool ironing."


Bine ca baietelul nervos nu s-a luat dupa un om matur si calm...
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde mihai81 » Mar Ian 18, 2011 2:45 am

pentru obiecte mici am avut norocul sa gasesc o fainata de 30 pe 60cm semi mata am doua bucati. Imbinarile celor doua planuri se pierde mai ales daca e luminat si fundalul, si folosesc doar lampi normale (veoze) cu un bec de 200w ca principala si un bec de 150w lumina de umplere.

Mai greu cu transportul dar in rest usor de intretinut fara cute si o mare putere de reflezi scap foarte usor de umbrele de sub subiect.
Avatar utilizator
mihai81
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 17, 2011 5:14 pm
Localitate: deva

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Aidept » Mie Ian 19, 2011 12:22 am

buna idee, multumesc
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Ian 19, 2011 9:03 am

Un material bun ar fi CANVAS-ul. Unele sunt mai rare, altele sunt mai dese.
Materialul este bumbac (macar in proportie peste 80%) asa ca se calca/spala foarte usor si se poate si imprima/tipari. Culoarea este naturala, adica un fel de gri/bej dar fiind bumbac se poate albi sau vopsi in negru. In general vopsirea in negru e cea mai dificila, negrul trebuind fixat cu acid acetic (otet).
Este in schimb un material destul de greu, deci pentru suprafete maricele e nevoie de ceva muschi :) Se poate face un tiv la el si aplica capse ca la bannerele de care stiai si tu: e rezistent.
E folosit si ca suport in pictura ... deci un pont de unde s-ar putea achizitiona (Lipscani, Curtea sticlarilor)
Este vindut si de firme furnizoare de materiale pt. advertising.
Daca vrei sa faci o incercare cu acest material incerc sa-ti fac rost de o mostra si eventual contacte de la furnizori; astept un PM in caz ca te intereseaza si mai e de actualitate.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Aidept » Dum Ian 23, 2011 12:13 pm

Multumesc dar pentru ce imi trebuie mie, obiecte mici (vezi postarea cu fundalurile de cort) s-ar vedea textura fundalului. Caut ceva care sa aiba nevoie de cat mai putina post-procesare.
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Aidept » Dum Ian 23, 2011 4:25 pm

mihai81 scrie:pentru obiecte mici am avut norocul sa gasesc o fainata de 30 pe 60cm


Multumesc, pare o idee buna. Mi-au placut fotografiile de pe situl dumneavoastra. Aceasta e facuta cu faianta? http://mihaimarginean.tumblr.com/post/2641208467
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde mihai81 » Lun Ian 24, 2011 3:24 am

Da doua bucati de fainata, lumina naturala si cu o chestie deaia de protejat bordul masini (nu stiu cum se numeste e argintie si se pune in parbriz ) am refletat lumina de umplere.
Avatar utilizator
mihai81
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 17, 2011 5:14 pm
Localitate: deva

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde goangaus » Lun Ian 23, 2012 5:54 pm

Am nevoie si eu de un fundal textil (sau doua). Textil pentru portabilitate, pentru cei care vor recomanda fundal de carton.
Acum, intrebarea este daca fundalurile de pe site-urile specializate sunt tratate intr-un fel anume, nu-si modifica culoarea, nu se sifoneaza, etc. sau obtin acelasi lucru daca cumpar material de la un magazin oarecare? Merita investitia?
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron