Acum este Joi Mar 28, 2024 12:32 pm

Articole Nikonisti.ro

[Cum să] Expodisc

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

[Cum să] Expodisc

Mesajde equinoxe » Vin Mai 22, 2009 1:40 pm

ARTICOL DIY: Expodisc


Se cumpara 2 filtre UV cat mai mari: eu am luat de 77mm. Cu buretii ce se gasesc in cutie, vom face miezul. Se reduce diametrul buretilor ai. sa intre in filtre, cand acestea vor fi insurubate. Se insurubeaza filtrele = GATA EXPODISC-ul.
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sectiune noua forum

Mesajde cosminprund » Vin Mai 22, 2009 2:29 pm

2 potentiale probleme:

(a) De unde stii ca vei primi bureti albi? De unde stii ca vei primi bureti de fel - cel putin la ultimile filtre Hoya cumparate, le-am primit intr-o cutie circulara de plastic, nu stiu cum sa-i zic... chestie :) Oricum, culoarea alba e critica la un expodisc.
(b) Cel mai ieftin filtru de 77 costa 30% din pretul unu ExpoCap - care ExpoCap e o solutie mult mai sigura, plus ca-i bun si de capac.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sectiune noua forum

Mesajde equinoxe » Vin Mai 22, 2009 3:33 pm

Eu spun cum am facut eu!
Puteam la fel de bine sa spun ca se ia un capac de Pringles semi-transparent, la care venea problema ca nu se mai gasesc decat cu capace complet transparente!

In legatura cu filtrele, eu chiar acum 1 saptamana am cumparat filtrul asta (link magazin online) si dupa cum vezi, vine in clasica cutie patrata, cu buretel inauntru. Cand am facut eu "expodisc"-ul, erau cam 40 de lei, pe 77mm. deci m-a costat 80 de lei un "expodisc", cu 2 filtre identice, si 2 bureti identici!
Rezultatele sunt... mai mult decat acceptabile. Din ce am reusit (chiar ieri) sa fac o comparatie cu un Expodisc adevarat, am vazut ca imaginea rezultata cu el este intr-adevar Gri neutru (18%), solutia mea avand un grad de alb ceva mai mare sa spunem gri 10%.
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sectiune noua forum

Mesajde cosminprund » Vin Mai 22, 2009 3:42 pm

M-am uitat putin pe net, n-am gasit o poza cu cutia in care vine Hoya, n-are nici un fel de burete. Dar ca sa completez lista, am mai auzit de:

- Filtre de cafea albe
- Caserole dintr-acelea in care se cumpara carnea la supermarket
- Borcane de iaurt

Si din lista asta ar putea iesi un expo-something asa: se cumpara cu inel step-down sau step-up pentru ca au filet si sunt ieftine, se decupeaza un cerc dintr-o caserola de-aia de carne si se indeasa in interiorul adaptorului step up/down. Avantaje: pret redus, caserola de carne se poate testa inainte (sa nu fie surprize ca-i prea albastra de exemplu). Dezavantaje: imi imaginez ca arata rau...
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

t1

Mesajde equinoxe » Vin Mai 22, 2009 3:55 pm

Uite o sa fac niste foto diseara, si o sa le public, ca un fel de micro tutorial. Am auzit si eu ca ar merge super ok cu filtre de cafea dar..... nu prea am vazut filtre de cafea albe, decat din cele maro! Nu ar da color-cast?!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sectiune noua forum

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 23, 2009 12:30 am

equinoxe scrie:Uite o sa fac niste foto diseara, si o sa le public, ca un fel de micro tutorial.

Testul de foc al expodisc-ului este balansul luminii produse de becurile economice. Spre surprinderea mea, am obtinut rezultate pasabile cu un expodisc veritabil si la lumina unei lampi cu vapori de sodiu, care emite o lumina intens portocalie si pentru care conceptul de temperatura de culoare nu prea are sens.
equinoxe scrie:Am auzit si eu ca ar merge super ok cu filtre de cafea dar..... nu prea am vazut filtre de cafea albe, decat din cele maro! Nu ar da color-cast?!

Filtrele de cafea sint Melitta albe, dar sint recomandate pentru cealalta metoda de WB: se fotografiaza filtrul, nu sursa de lumina prin filtru (sau, in termeni savanti, pentru balansul luminii reflectate, nu pentru cel al luminii incidente).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Iun 09, 2009 1:33 pm

Multumim de sfaturi, domnilor!
Utile.
Cat de curand le pun in aplicatie si analizez rezultatele.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sectiune noua forum

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Iun 09, 2009 6:32 pm

cosminprund scrie:Si din lista asta ar putea iesi un expo-something asa: se cumpara cu inel step-down sau step-up pentru ca au filet si sunt ieftine, se decupeaza un cerc dintr-o caserola de-aia de carne si se indeasa in interiorul adaptorului step up/down. Avantaje: pret redus, caserola de carne se poate testa inainte (sa nu fie surprize ca-i prea albastra de exemplu). Dezavantaje: imi imaginez ca arata rau...


Nu arata rau deloc, eu am unul prin casa, confectionat inainte sa ajunga Expodiscu-urile la noi.

Merge mult mai bine decat deloc, dar pana la un Expodisc neutral mai e o mica distanta :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde littlealien » Joi Feb 10, 2011 10:50 am

Se cumpara 2 filtre UV cat mai mari: eu am luat de 77mm. Cu buretii ce se gasesc in cutie, vom face miezul. Se reduce diametrul buretilor ai. sa intre in filtre, cand acestea vor fi insurubate. Se insurubeaza filtrele = GATA EXPODISC-ul.

Mi-am confectionat si eu asa ceva si sunt destul de multumit avand in vedere cat m-au ajuns costurile .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde valyy_dvd » Joi Dec 06, 2012 5:10 pm

O varianta cu care am avut aceleasi rezultate ca si cu expodiscul este, un stop de bicicleta alb ,din acela care se punea odata in fata bicicletei ,cu un diametru de 75mm.
Rezultatele au fost identice masurate,ceea ce ma facut sa returnez a doua zi expodiscul la f64.
Am incercat /afara /in casa /cu blit-ul ,toate rezultatele erau identice.
Cat costa un stop de bicicleta???
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Următorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator