Acum este Mar Iun 04, 2024 12:42 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Diverse despre Nikon

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde Dan Pop » Joi Aug 05, 2010 3:44 pm

Robert77 scrie:Si de ce sa ne batem capul cand e problema celor care fac dslr-urile ptr ca nu redau bine aceste culori :) Nimeni nu e obligat sa traga RAW si sa modifice albastru in mov dupa, dar producatorii aparatelor ar putea specifica despre aceasta problema...dar nu o fac precum comisioanele ascunse de la banci.

As vrea sa vad o documentatie de produs comercial care sa includa si un capitol care sa detalieze (sau doar sa treaca in revista) imperfectiunile produsului respectiv. La produsele software Microsoft ar fi, de departe, capitolul cel mai voluminos :)

Faptul ca Fuji S5 pro, in loc sa-si mature concurenta de pe piata, a murit fara a lasa nimic in urma spune destul de multe despre importanta relativa a acestei probleme in rindurile utilizatorilor profesionisti de DSLR-uri.

Sint suficient de pafarist in domeniu ca sa nu stiu daca problema este la nivelul filtrului Bayer, al fotodiodelor sau al prelucrarii imaginii in aparat, dar e clar ca se manifesta la extremitatile spectrului vizibil. E posibil ca tandemul ochi-creier sa faca niste compensari la aceste extremitati pe care aparatul foto sa nu le faca decit in urma unor setari adecvate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde sorinsava » Joi Aug 05, 2010 4:00 pm

Robert77 scrie: E praf si acolo toata gama nikon mai ales aparatele scumpe. Tb sa stai calare pe foto in photoshop sau lightroom sa te joci sa pierzi timp care nu ti-l plateste nimeni.


Pacat ca nu sunt cursuri foto pt pozarii de nunti care aspira la fotografie de nunta.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde Robert77 » Joi Aug 05, 2010 5:22 pm

Sorinsava tu poate esti un guru in ale fotografiei. Chiar daca exprimarea mi-a fost mai hilara si mai "romaneasca" pot sa te anunt ca eu nu fotografiez la nunti. Sper ca esti happy ca probabil tu un fotograf inrait de nunti sau expozitii faimoase in arta fotografiei nu esti incurcat de un pozac de nunti.

Ce bine ar fi daca unii ar gandi inainte sa se exprime! Poate cu ocazia asta nu ne-am mai vinde tara!
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde Dan Pop » Vin Aug 13, 2010 6:09 pm

Avind ceva timp liber, am facut si eu niste experimente. Care au condus la concluzia ca ne confruntam cu un artefact al display-ului.

Imaginea de mai jos este un JPEG scos de aparat, folosind modul vivid al aparatului fara nici un tuning pe linie de culoare. Subiectul este o floare mov. Vazuta pe ecranul aparatului ("clasicul" ecran de 3 inci care echipeaza in zilele noastre toate Nikoanele mai spalatele), floarea apare cum nu se poate mai albastra, fara nici o umbra de mov. Vazuta pe monitorul meu, care e un Dell 2408 (deci cu ceva mai multe pretentii decit un monitor cu panel TN) calibrat, floarea este cit se poate de mov, indiferent cu ce program ma uit la ea, sau daca programul respectiv stie ce-i aia profil ICC sau nu.

floare mov.jpg

La voi pe ecrane cum apare?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde KodiaK » Vin Aug 13, 2010 8:51 pm

Eu unul nu am vazut movul virat in albastru nici pe D90-ul actual nici pe Pentaxul K200D care l-am avut inainte nici pe D40-ul sotitei care l-a avut si ea inainte (acum are D90). Imi pare rau ca nu mai tin minte cum era pe compactele care le-am avut inainte.
Asa ca sunt cat se poate de mirat de ce citesc aici.

Floarea dl-ul Dan Pop o vad cat se poate de mov pe un monitor cu panel PVA.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 13, 2010 9:20 pm

KodiaK scrie:Eu unul nu am vazut movul virat in albastru nici pe .....
Asa ca sunt cat se poate de mirat de ce citesc aici.


Cu tot respectul, sunt mai multe feluri de mov. Efectul depinde si de materialul din care este confectionat subiectul, unele ies bine din prima, altele nu. Ma lovesc de asta cand fotografiez textile si marochinarie.

Bineinteles, nu este o incercare de a inflama discutia, sunt gata sa cad de acord ca este un ”artefact” al ecranului aparatului.

Am intervenit doar pentru a-i asigura pe cei care observa asta la anumite subiecte, indiferent de monitorul pe care se uita, ca sunt situatii in care efectul este real, deci nu li se pare :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde CosminNFS » Sâm Aug 14, 2010 7:53 am

Robert77 scrie: Chiar daca exprimarea mi-a fost mai hilara si mai "romaneasca" pot sa te anunt ca eu nu fotografiez la nunti. Sper ca esti happy ca probabil tu un fotograf inrait de nunti sau expozitii faimoase in arta fotografiei nu esti incurcat de un pozac de nunti.


haide,nu te mai da cocos,fiindca nu esti.Chiar tu mi-ai spus de mai multe ori ca ai rezervate nu stiu cate nunti la bogatani si oameni cu pretentii din Iasi si din zona,la care le ceri cate 1000E sau mai mult :roll: O fi adevarat sau nu numai tu stii,insa nu mai mintii poporul :mrgreen: Doar nu ti-ai luat D700+24-70 ca sa faci poze la catel,purcel etc
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde KodiaK » Sâm Aug 14, 2010 5:29 pm

Radu_Grozescu scrie:Cu tot respectul, sunt mai multe feluri de mov. Efectul depinde si de materialul din care este confectionat subiectul, unele ies bine din prima, altele nu. Ma lovesc de asta cand fotografiez textile si marochinarie.

Avand in vedere ca prefer peisajele probabil ca nu m-am lovit de prea multe nuante de mov pina acum. Foarte posibil sa nu fi dat peste combinatia fatala de materail mov :P. Insa recunosc ca mi-a starnitg curiozitatea subiectul, asa ca o sa mai experimentez cu diverse movuri peste care o sa dau in viitor.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde mandea » Lun Aug 30, 2010 2:01 pm

I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D700 in loc de mov vede albastru

Mesajde catalin205 » Dum Ian 02, 2011 1:23 am

CosminNFS scrie:
Robert77 scrie: Chiar daca exprimarea mi-a fost mai hilara si mai "romaneasca" pot sa te anunt ca eu nu fotografiez la nunti. Sper ca esti happy ca probabil tu un fotograf inrait de nunti sau expozitii faimoase in arta fotografiei nu esti incurcat de un pozac de nunti.


haide,nu te mai da cocos,fiindca nu esti.Chiar tu mi-ai spus de mai multe ori ca ai rezervate nu stiu cate nunti la bogatani si oameni cu pretentii din Iasi si din zona,la care le ceri cate 1000E sau mai mult :roll: O fi adevarat sau nu numai tu stii,insa nu mai mintii poporul :mrgreen: Doar nu ti-ai luat D700+24-70 ca sa faci poze la catel,purcel etc



deci nu cred ca va luati la bataie :)) :lol:
Nikon D90 18-55mm VR, 55-200 VR si 50 1.8 http://www.sedatedmedia.ro
Avatar utilizator
catalin205
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Iun 08, 2009 10:56 pm
Localitate: Baia Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori