Acum este Mar Iun 04, 2024 10:22 am

Articole Nikonisti.ro

ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Diverse despre Nikon

ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde CosminD » Mar Aug 19, 2014 11:59 am

Vreau sa deschid acest topic ca sa vedem cu ce se duc pasionatii de fotografie in vacante,fiinca cel putin pentru mine vacantele au cam inceput sa devina un chin.Adica aproape ca nici nu ma mai bucur ca urmeaza sa plec pe undeva,ci ma gandesc ca iar o sa ma intorc cu o gramada de dureri de gat,spate si umeri(nu mai fac sala de ceva vreme,dar am inca un corp destul de atletic :) ) . O sa-i arat topicul sotiei,ca sa vada ca nu sunt singurul "nebun" care cara precum magarul,deci nu va sfiiti sa scrieti va rog :lol: De asemenea chiar v-as ruga sa scrieti la ce aspirati,care ar fii aparatul ideal pentru vacante pentru voi.

Ca sa sparg gheata,eu ma duc din pacate in vacante cu tot arsenalul,adica :
- Nikon D600+grip+Tamron 24-70 vc+Tamron 70-200 VC+SB 800+baterii de rezerva si filtre de toate felurile .Total:5,2 kg ! Arhisuficient pentru bunatate de durere de spate/gat/umeri .La care se adauga si trepiedul 2kg

Pentru viitor aspir la Panasonic FZ 1000,care mi se pare aparatul ideal de vacanta,insa cum in Romania are un pret nesimtit de 47 mil,fata de 800$ in sua probabil ca voi merge pe un Olympus E-PL 5,care e la o promotie pana la sfarsitul lunii la 20 mil,cu 2 obiective incluse! Total body+obiective 700 gr :) Deci cu genta,acumulator de rezerva+2-3 filtre va fii 1kg sau un pic peste. Stiu ca ar mai fii variante gen compacte cu senzor de 1" gen sony RX 100 II/III,se zvoneste ca inclusiv Nikon P8000 si Canon G17-le care o sa apara la Photokina vor avea senzor de 1",dar momentan pt mine oferta la kitul Olympus mi se pare de nerefuzat.Feel free sa va impartasiti parerile
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde puiugrapy » Mar Aug 19, 2014 3:39 pm

Eu car dupa mine tot ce am in semnatura.Aproape zilnic.
NIKON D90+Nikon D700+Nikon d750+Tokina 12-24 f4+50 f1.8D+85f1.8D+Nikon 28-200 f3.5-5.6D+35f1.8+80-200f2.8+SB 20+2xDBK DF-400
https://www.facebook.com/pages/Fotograf-Grapinoiu-Petru/1117832321567050?ref=hl
http://www.flickr.com/photos/42703066@N05/
puiugrapy
 
Mesaje: 308
Membru din: Mie Oct 24, 2012 8:41 pm

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde CosminD » Mar Aug 19, 2014 3:46 pm

puiugrapy scrie:Eu car dupa mine tot ce am in semnatura.Aproape zilnic.


pai vorbind sincer acum,cine te chinuie ? Ai vreun job care presupune sa cari tot acel echipament,ca altfel nu prea vad care e rostul... Asa pentru casual shooting nu mi s-ar parea prea rau ceva de genul G16/RX 100 .Am vorbit acum o luna cu Dragos Borcanea la cursul de fotografie de studio(vorba aia,el face fotografii pentru reviste),iar in vacante spunea ca face poze doar cu iphone-ul ! :) Si banuiesc ca nu e singurul.Mi s-a cam scarbit mie de carat(trusa a tot crescut an la an de la 1kg,apoi 2,3kg etc),dar parca tot n-as face poze cu telefonul... :mrgreen: Vreau o calitate a imaginii macar decenta(deci minim senzor 1") Deci feel free sa va impartasiti opiniile.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde DannyMC » Mar Aug 19, 2014 5:23 pm

Daca vorbim de vacantele cu familia, eu de cativa ani, l-am reactivat pe batranul Fuji S6500 fd! :D Si trebuie sa spun ca se descurca inca onorabil!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde puiugrapy » Mar Aug 19, 2014 7:47 pm

CosminD scrie:
puiugrapy scrie:Eu car dupa mine tot ce am in semnatura.Aproape zilnic.


pai vorbind sincer acum,cine te chinuie ? Ai vreun job care presupune sa cari tot acel echipament,ca altfel nu prea vad care e rostul... Asa pentru casual shooting nu mi s-ar parea prea rau ceva de genul G16/RX 100 .Am vorbit acum o luna cu Dragos Borcanea la cursul de fotografie de studio(vorba aia,el face fotografii pentru reviste),iar in vacante spunea ca face poze doar cu iphone-ul ! :) Si banuiesc ca nu e singurul.Mi s-a cam scarbit mie de carat(trusa a tot crescut an la an de la 1kg,apoi 2,3kg etc),dar parca tot n-as face poze cu telefonul... :mrgreen: Vreau o calitate a imaginii macar decenta(deci minim senzor 1") Deci feel free sa va impartasiti opiniile.

Stii care e rostul?
Car tot echipamentul asta pentru ca sunt pasionat.
Cand ma duc sa duc gunoiul sau daca ma duc la alimentara iau aparatul cu mine.Oriunde ma duc am aparatul cu cel putin 2 obiective la mine.
nu mi sa scarbit deloc si tare mi-ar place sa am posiblitatea aia financiara sa car cele 5.2 kg ale tale
NIKON D90+Nikon D700+Nikon d750+Tokina 12-24 f4+50 f1.8D+85f1.8D+Nikon 28-200 f3.5-5.6D+35f1.8+80-200f2.8+SB 20+2xDBK DF-400
https://www.facebook.com/pages/Fotograf-Grapinoiu-Petru/1117832321567050?ref=hl
http://www.flickr.com/photos/42703066@N05/
puiugrapy
 
Mesaje: 308
Membru din: Mie Oct 24, 2012 8:41 pm

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde Toni Stefan » Mar Aug 19, 2014 8:32 pm

eh, mai conteaza acum si gabaritul + comoditatea fiecaruia. Eu unul sunt super satul sa car dslr.. daca ar veni sa-mi dea acum cineva banii pe tot sistemul nikon i l-as vinde pt a-mi lua un sony a6000 cu un 16-50 de kit. dar cum e plin de d7000 la vanzare si al meu e aproape nou, nu prea ma indur inca sa las la pret ca sa il vand repede.. dar ma gandesc ff serios la un mirrorless pentru purtare usoare zi de zi.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde ady_joe » Mar Aug 19, 2014 8:55 pm

Eu port zilnic cu mine un Sony rx100, e perfect!
Nikon D600, Nikon 50 1.8
Avatar utilizator
ady_joe
 
Mesaje: 208
Membru din: Joi Sep 29, 2011 7:39 pm

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde CosminD » Mar Aug 19, 2014 9:02 pm

Toni Stefan scrie:eh, mai conteaza acum si gabaritul + comoditatea fiecaruia. Eu unul sunt super satul sa car dslr.. daca ar veni sa-mi dea acum cineva banii pe tot sistemul nikon i l-as vinde pt a-mi lua un sony a6000 cu un 16-50 de kit. dar cum e plin de d7000 la vanzare si al meu e aproape nou, nu prea ma indur inca sa las la pret ca sa il vand repede.. dar ma gandesc ff serios la un mirrorless pentru purtare usoare zi de zi.


da,cam asa sunt si eu.Si mie imi vine uneori sa vand tot si sa-mi iau mirrorless...,numai ca as pierde cam mult la revanzare. Si eu m-am gandit serios saptamana trecuta la A6000,a fost la numai 29 mil cu obiectivul kit+mai ofereau niste bonusuri,insa m-am gandit un pic si la oferta de obiective de la Sony si mi-a trecut repede.. :) Asa ca voi merge probabil pe promotia de la Olympus E-PL5 pana nu se termina la sfarsitul lunii.Chiar daca apare ulterior cine stie ce super compact oricum n-am cum sa pierd prea mult la revanzare. Imi aduc aminte mai demult de black friday-ul cand a fost nikonul V1 cu 10 mil si nu cred ca a regretat cineva ca l-a luat.Cat despre puiugrapy sau altii ca ei,care se duc cu tot "arsenalul" dupa ei chiar si cand duc gunoiul sau la alimentara,n-am nimik impotriva.Cine stie ce fotografii de sony awards pot fii facute la tomberoane sau la alimentara,nu trebuie ratat momentul :lol: Sau poate unii sunt pur si simplu masochisti si le place sa fie chinuiti sau poate prefera genul acesta de work out in loc de sala de fortza.E o tara libera si fiecare face ce vrea :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde StefanSC » Mar Aug 19, 2014 10:19 pm

@CosminD:
Este asa greu de crezut ca unii oameni au nivelul fizic incat sa poata cara 4kg de aparatura foto si 2.5kg de trepied + apa+mancare+ diverse intr-o tura de 12 ore pe Retezat (de exemplu...) fara sa se resimta?

Oricum, din cate vad, lumea pune problema extrem de gresit. Vedeti alb sau negru. Ori DSLR ori compacta (sa mirrorless mic).

Dpdv practic, eu zic ca abordarea mai sanatoasa e urmatoarea:

Ai la tine un aparat mic mereu (eu unul folosesc un Panasonic GF-1 cu 14-45mm).
Cu el tragi cadre gen YOLA dar, mai important, tragi cadre "schita", cu locurile in care tu crezi ca poti obtine rezultate mai bune. Dupa aceea iti analizezi cadrele linistit la o cafea si iti programezi iesirea de fotografiat. E mult mai usor sa cari lucrurile in spate cand stii exact de ce ai nevoie si unde trebuie sa ajungi exact :).

La iesirea de fotografiat nu mai esti cu copil si nevasta, esti doar tu cu echipamentul tau, concentrat pe fotografie nu pe faptul ca plange ala micu... In felul acesta si tu obtii cadrele pe care le doresti la o calitate maxima si ceilalti nu trebuie sa stea dupa tine si pasiunea ta.

In rest, mai e un aspect important:
Sa stii ce vrei sa tragi si cum vrei sa tragi... Daca ma duc sa trag prigorii sau marmote, nu are rost sa iau 14mm si 35mm cu mine nu? De asemenea, daca trag peisagistica la f8 mai mereu, are rost sa iau 70-200 f2.8 cand 70-200 f4 e la jumatate din greutate?
Are rost sa iau un grip daca doi acumulatori ma tin undeva la 3000 de cadre?
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: ce aparate folositi in vacante/iesiri in natura si de ce

Mesajde Semper » Mie Aug 20, 2014 7:41 am

Fuji x100 pentru mine, este excelent. Viteza de focalizare nu este potrivita pentru un subiect in miscare, insa altceva nu am ce sa ii reprosez, este peste un DSLR in anumite aspecte.
DSLR-ul il pastrez pentru evenimente sau sesiuni foto mai speciale, cu blituri multiple.
Cu siguranta, pentru amatori, mirrorless este viitorul.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori