Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:50 am

Articole Nikonisti.ro

fotografie nunta in biserica

Diverse despre Nikon

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde sorindaniel13 » Joi Sep 18, 2014 10:50 pm

Pai am un 17-50 de la sigma, iar ca filtru, folosesc un hoya UV Hmc.
Profilul de culoare in lightroom il tin pe portrait. Le-am incercat pe toate, si tot degeaba. Daca-l tin pe normal, imi intuneca foarte rau zonele inchise.
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde gabyte00 » Joi Sep 18, 2014 11:51 pm

Pai nu am zis sa le incerci pe toate ci sa iti faci unul cum vrei tu. Banuiesc ca ai un monitor cat de cat ok si ca tenta rosie de care zici tu se vede si pe alte monitoare, nu?
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde highlight » Vin Sep 19, 2014 10:04 am

Nu cumva Sigma-urile dau tenta rosiatica?
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde sorindaniel13 » Vin Sep 19, 2014 12:13 pm

Monitorul, e led, nu e cine stie ce (un asus), problema e ca, atunci cand ma duc sa le printez, pe laborator au tenta rosiatica.
La mine pe monitor se vad ok. Am intrat si pe telefon, si tot asa, nu au tenta rosiatica.
Si mai am o problema, cand le editez in lightroom, mi se vad ok, iar dupa ce le dau export, se vad ciudat, zonele intunecate sunt mult mai accentuate decat sunt in lightroom. Ma gandesc ca si din cauza asta!
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde sorindaniel13 » Vin Sep 19, 2014 12:14 pm

Pur si simplu ma dispera. LA d3000, aveam problema cu galbenul, acum am problema cu rosul.
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Sep 19, 2014 1:58 pm

sorindaniel13 scrie:Monitorul, e led, nu e cine stie ce (un asus), problema e ca, atunci cand ma duc sa le printez, pe laborator au tenta rosiatica.
La mine pe monitor se vad ok. Am intrat si pe telefon, si tot asa, nu au tenta rosiatica.
Si mai am o problema, cand le editez in lightroom, mi se vad ok, iar dupa ce le dau export, se vad ciudat, zonele intunecate sunt mult mai accentuate decat sunt in lightroom. Ma gandesc ca si din cauza asta!


Logica nu ti-a spus ca profilul laboratorului nu este acelasi cu al tau?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde highlight » Vin Sep 19, 2014 4:23 pm

Probabil ca deja le-ai spus la laborator sa nu aplice autocorectie? Majoritatea fac asta implicit...
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde sorindaniel13 » Sâm Sep 20, 2014 2:19 pm

Laboratorul nu aplica autocorectie, doar daca ii dai. Eu imi scot singur fotografiile, iar daca le las asa cum sunt, au o tenta de rosu (in proportie de 75%). Am dat teste si tot degeaba. O sa incerc sa scot fotografii pe un laborator mai nou, e posibil sa fie si ce a zis Bogdan.
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: fotografie nunta in biserica

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Sep 20, 2014 10:11 pm

Cere profilul de culoare laboratorului si prelucreaza fotografiile folosindu-l pe acela; ca sa vezi cum se lucreaza bine vezi care este procedura pe AME Design (sunt singurii pe care i-am vazut ca ofera profilul de culoare chiar fara a fi cerut, chiar te cam obliga pentru rezultate bune/corecte; or mai fi si altii ...).

Exista si cazuri in care se schimba substantele/culorile (se cumpara de la alt furnizor, mai ieftin, mai repede, etc.) iar profilul nu este actualizat si aparatul nu este calibrat pe noile solutii ... e similar cu a folosi cartuse compatibile pe imprimantele inkjet.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori