Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:10 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografia in "spatii publice"

Diverse despre Nikon

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde Iceman » Lun Dec 29, 2014 12:00 am

razvan_dyf scrie:... ce am experimentat intr-un mall. (unul mare, cu spatiu verde pe care se pot tavali copii, centru universitar, cel mai mare oras din N-E Romaniei; nu-i spun numele) ...

Referitor la acelasi mall (nici eu nu dau numele) ...

View My 1st Video
View My 2nd Video

Nu am avut nici cea mai mica problema in a filma sau fotografia, de aici gradul de (in)cultura a unor mult prea zelosi vacari luati de la c . . u vacii din Vladeni si pusi "mici Dumnezei" pe post de agenti de paza in mall.

O seara buna ;)
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde Merlin » Lun Dec 29, 2014 9:24 pm

Mai fratilor! Mall-ul, dupa cate stiu eu, este un spatiu privat. Asta inseamna ca, daca politica firmei este de a nu e fotografia/filma in interior decat cu aprobare sau taxa de la proprietar, managerul da dispozitia agentilor de paza sa tina cont de acest aspect. Nu ei sunt vinovati ci bivolii care nu se mai satura de supt si de facut bani pe orice cale, cei cu mintea ingusta, desigur. Daca nu tineti cont de aspectul asta, supararea voastra suna cam asa: vin la voi in vizita si, cand am chef scot un aparat foto si incep sa-ti fofografiez argintaria, amenajarea interioara si desuurile din dormitor. Iar tu nu trebuie sa te superi si sa iei atitudine ci sa-mi zambesti si sa ma incurajezi sa fac asta nestingherit! Cam asa ...

P.S. - Nu sunt proprietar de mall sau macar de vreo dugheana obosita! Spor!

P.S. 2 - cred ca daca ati vorbi frumos cu managerii, ati avea mai multe sanse sa va lase sa faceti foto, chiar si in sistem barter, decat sa zbieri ca esti intr-un spatiu public care, nu-i asa, nu e public, iar "tu" stii asta!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde radub85 » Mie Mai 06, 2015 10:54 am

Dupa ce am fotografiat palate si muzee in mai multe tari fara nici o problema astazi am aflat ca daca vreau sa fac poze la Muzeul George Enescu (la exterior) de pe Calea Victoriei o pot face linistit. Insa doar prin gard.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde CosminP » Mar Mai 26, 2015 1:15 am

Hai sa dam un up postarii ca e interesanta tema.
Sa va spun cateva din experientele mele la mall. Mall-ul nostru are regula cu "no photo". Acu vreo 3 ani, aveam abia o compacta, un oarecare samsung, cu timp maxim de expunere de 8 secunde. Il luasem de black friday si m-am tot jucat pe el pana a venit iarna. Si in iarna, m-am suit cu el pe mall (in Valcea, are si patinoar pe acoperis). Am pus eu camera pe un mic trepied si m-am tot jucat cu poze in jos spre strada, spre un pod circulat. Bun... Anul trecut cam pe vremea asta, ma sui iar pe mall cu prietena. Fix in locul de unde facusem atunci poze. Iar in locul ala au si o camera video instalata. Patinoarul era inchis ca deh, primavara nu functioneaza. Apucam sa facem 2-3 poze.. Eram cu dslr-ul de data asta. Si numa ce vine un paznic. Ne-a luat omu cu frumosu, ca domne ca nu e voie.. Am incercat sa ii explic ca uite, nu fac la mall efectiv, fac fetei si cu orasu pe fundal. Se uita tipu, da din cap si zice.. Mna eu inteleg.. Dar regulile sunt reguli si va vede camera video cu un aparat din asta mare profesional si nu e voie... Si ii zic.. Dar bine ma omule, am fost anu trecut in iarna fix in locu asta si am facut poze si nu s-a luat nimeni de mine.. Si zice paznicul: pai sa vedeti, era patinoarul deschis, multa lume, nu are nimeni treaba atunci, dar acu nu e nimeni si na.. ("si na" in sensul ca acum musai ne facem datoria ca daca sunt multi care fac poze - ca deh, lumea face poze la patinoar - nu poti sa le zici tuturor ca nu ai voie, dar daca e unul singur mai merge). Ok, am renuntat. Si am plecat.
Altadata, la intrarea in mall, m-a prins o ploaie zdravana. Si ce sa fac, am iesit afara la tigara, sub "streasina" cladirii. Am pozat un grup de oameni care era langa mine tot asa adapostit de ploaie, nu mi-a zis nimeni nimic.
Altadata, stabilisem cu o tipa sa ii fac poze la masina. Avea o masina faina si deh, hai sa facem shooting. Si pe inserat, ca deh e mai interesant. Si cand dau sa ies cu tipa la poze... Numa ce incepe ploaia. Hm... Zic, shooting-u trebuie facut, dar unde? Ia hai la mall. Si ne-am bagat in parcarea subterana. Unde au si acolo camere video. O ora am stat de poze, cu blituri, cu triggere cu tot tacamu, nu a venit nici dracu. Mai erau si luminile pe senzori, se tot aprindeau si se stingeau. Deci or fi observat aia din camera de control activitate, dar nu a venit nici dracu peste noi.
Ce e interesant e cand se fac spectacole pentru copii sau vreun mini-concert. Atunci toata lumea are voie sa pozeze. Imi aduc aminte cand acu vreo 2 ani a venit parca Antract si au sustinut un interviu in mall. Era toata lumea cu camere, cu telefoane, iar eu ma plimbam cand la etajul lor cand cu un etaj mai sus, tot cu dslr-ul.. Nici atunci nu a zis nimeni nimic. Iar cand se fac spectacole pt copii la fel, vin parintii cu camere de toate felurile, nu le zice nimeni nimic.
Cert e ca paznicii de la noi sunt cuminti. De obicei nu vin sa trancane ca nu e voie.. Am fost cu un amic la o cafea, am scos dslr-urile amandoi si ne faceam de lucru cu ele.. Mai trageam si cate o poza de jur imprejur, nu a venit nici un paznic sa ne spuna ceva. Sa trecem de la mall la alt aspect.

Din cate consider eu, conteaza mult si stilul in care tragi. Si eu am incercat prima oara sa fac foto de strada cu un bridge, avea 18x zoom. Si o vreme mi-a mers, cat de cat.. La calitatea pe care o oferea saracu.. Pana am zis ca nu mai merge, trebuie aparat cu iso mare si am trecut pe dslr. Dar obiectiv tele nu am luat nici pana in ziua de azi. Am luat in schimb un 50mm iar cand ies la foto de strada, indiferent ca ziua sau noaptea, cu ala ies. Am mai avut un 35mm, am incercat si cu ala o vreme, dar nu m-a multumit, l-am vandut intre timp. Peste tot pe toate articolele asta se precizeaza: pt foto de strada, iesi si fa cu ce obiectiv te simti confortabil. Te tine sa tragi cu fix? Baga mare. Iti e mai la indemana un zoom? Ia-l pe ala. Sa revin la stilul de tragere. Eu de obicei, intai stau putin si observ zona. Daca mi se pare ceva interesant, scot aparatul si astept momentul. Si cum momentul vine si trece, nici nu observa lumea ca am si facut poza intre timp. Sa revin putin la mall? Eram altadata cu alt amic care imi spunea.. nu face poza ca nu e voie.. Nu a durat 20 secunde sa scot aparatul din geanta, sa fac poza la o cafenea din mall si sa il bag la loc. Conteaza mult si viteza si sa ai deja cat de cat imaginea in cap daca esti presat de timp si locul in care te afli. E mult mai usor daca vizualizezi dinainte compozitia.
Alta varianta, pentru cei care nu se simt ok sa traga in spatiu public dar vor musai o poza, e sa foloseasca live view. Te faci ca butonezi la aparat.. Dar de fapt incadrezi si te-ai ales cu poza dorita. Dar are un minus treaba asta.. Focusul pe live view e mult mai lent. Si alta faza pe care o folosesc relativ des, e sa ma prefac ca fac poza la altceva. Iau aparatul tacticos, il pun la ochi, si ma fac ca trag la un subiect de langa subiectul pe care il vreau de fapt.. Si urmaresc. Iar in momentul optim, numai rotesc o idee sa incadrez si am tras, apoi revin la subiectul pe care ma prefaceam ca il pozez. Iar e chestie de viteza si o secunda trecuta, dar daca ai setarile facute dinainte si un obiectiv cu focus rapid, merge de minune. Cu greu observa omul obisnuit ca i-ai facut poza asa repede, mai ales daca nu se uita fix la tine.
Si alta varianta, dar asta se aplica mai bine pt cei din orase mari sau frecventate de turisti.. In Valcea la noi nu prea e cazul.. E sa te faci ca esti turist. Pui un ghiozdan pe spinare, eventual mai iei un amic cu tine si incepi sa faci poze. Te faci ca esti entuziasmat de cutare si cutare cladire si tragi nene pana te saturi. Nu se iau nici macar romanii de turisti.
Si pt cei care fac poze noaptea sau in spatii intunecate (metrou? :)) ), mai bag un sfat. Fiti invizibili. Setarile? Din vizor. Atat te intereseaza, timp, iso si f/. Nu wb, nu picture control, nimic, alea le faci acasa. Inca ceva ce e numa bun: auto-info off. Sa nu se aprinda display-ul de fiecare data cand iei degetul de pe declansator.. Valabil pt cei cu aparate entry, ca la ceilalti sta oprit display-ul principal, au display-ul secundar. Inca ceva, image review off. Nu vrei sa faci poza, sa nu te observe nimeni si imediat dupa aia sa iti lumineze display-ul toata fata si sa atraga atentia asupra ta cu image review. Si, bineinteles, AF lamp off. Fara lampa de focalizare mai ales noaptea, iti dai de gol pozitia imediat. Aparatul trebuie sa stea "stins", e suficient ca face zgomotul de click la declansare, nu mai e nevoie si de lumini pe deasupra.

Prin ce am trecut.. Am povestit parca aici pe forum odata. Era anul trecut de zilele orasului si am iesit cu aparatul dupa mine, tot seara (am eu ceva cu seara) sa fac o poza de strada. Si ajung langa standul unei tanti de vindea turta dulce. Fac eu o poza.. Fac doua.. Pana ce numa imi zice tanti "auzi baiatu ce tot pozezi aici, nu ai voie". Atat i-am zis tipei.. Cum dracu sa nu am voie? Doar suntem pe spatiu public. Ai standul pe spatiu public expus si aici am voie sa pozez orice.. Tipa s-a cam blocat. Si ii zic, auzi daca aveam aparat din ala smecher (deh, in termenii ei, sa inteleaga ce vreau sa zic, ca de ii ziceam de obiectiv tele habar nu avea saraca) si te pozam de peste drum si habar nu aveai cum era? Si zice tipa.. Pai ok dar macar nu stiam ca ma pozezi =))))))))) Ca sa vezi mentalitate de roman.. Deci atata timp cat habar nu are, e ok sa o pozez =))))))))

Si mai sunt si alte situatii. Cu metroul de exemplu? Nu am mai fost prin Bucuresti de mult dar cand ajung o sa ma bag si pe la metrou. E total interzis, dar cu toate acestea lumea tot face poze. Au toti din Bucuresti poze la metrou facute. Si poze calumea, cu aparate zdravene.

...si apoi mai e si romanul de asa natura incat nu vede orice aparat de facut poze, ci doar "pe alea mari, profesionale". Daca scoti un telefon si te faci ca faci un selphie sau o poza la ceva, al dracu daca iti zice cineva ceva. S-a obisnuit romanul cu telefoanele care fac poze incat nici nu le mai iau in considerare. Daca iau un telefon si ma duc prin mall cu el, al naiba daca o veni careva sa se ia de mine. Dar ia sa scot animalu din geanta ca imediat incepe vreunu sa se uite stramb la mine.

Zicea cineva pe aici cu vreo 2 pagini in urma ca "am incercat dar din cauza de cutare intamplari am renuntat"... Foarte rau. Si foarte pacat. Daca ai o placere, nu renunta la ea. Dar la noi in tara, e nitel mai greu decat in alte tari. Ca din cauza de cocalari, ca din cauza de tigani, ca din cauza de pur si simplu romani care se cred asa buricu pamantului de domne nu ai voie sa ii pozezi, e greu. Dar nu imposibil.

Sa recapitulez reteta?
1. Alege obiectivul cu care te simti cel mai confortabil, fie el zoom sau fix.
2. Cunoaste-ti aparatul bine. Foarte bine. Sa stii sa ii setezi triunghiul expunerii rapid.
3. Vizualizeaza compozitia dinainte ca sa incadrezi rapid si sa tragi rapid.
4. Toate luminile stinse, lampa de focus, display-ul principal, image review.
5. Fa-te ca te joci cu aparatul si fa poza din live view de fapt.
6. Fa-te ca pozezi altceva si legat de punctul 3, incadreaza rapid ce te intereseaza de fapt si trage.

7. Si cel mai important lucru.. Cel mai important la poze din astea: fii increzator si stapan pe situatie. Trebuie sa emani un aer de "eu sunt aici, stiu ce fac, am o misiune". Sa para ca ai un anume scop foarte bine definit pt care esti acolo unde esti. Cine se fofileaza mult atrage si mai mult atentia asupra lui.
Eu am 1.6m inaltime si sunt slabut. Deci nu sunt tipul masiv care sa emane putere si incredere de sine. Totusi, cand ies la foto de strada, iau un aer de "ce vreti ba de la mine nu vedeti ca am treaba", si foarte important: ma uit foarte atent la ceva. Ceva, orice, o cladire, un caine, o masina, cu atata interes incat lumea sa creada ca fix aia ma intereseaza. Ceva de genu, "eu sunt aici sa pozez ASTA, nu pe tine". Nu va uitati la lume atat incat sa isi dea seama ca de fapt pe ei ii vrei in cadru. Aici e vorba de subtilitate, viteza si spirit de observatie. Daca vezi ca te-a observat cineva, intr-o fractiune de secunda fa-te ca doar vi s-au intalnit privirile si concentreaza-te pe ce voiai sa dai impresia ca vrei sa pozezi. Te va lasa in pace, va zice ca poate i s-a parut. Daca te urmareste, lasa-l in plata domnului si mergi mai departe, ramai fara poza dar eviti o eventuala discutie nedorita in cazul in care isi da seama ca pe el il vanezi.

Variante de facut foto de strada in Romania exista. Trebuie doar dorinta si anumite manevre care sa te scuteasca de eventuale neplaceri. Dar se poate face si inca foarte bine. Succes!
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde amdo » Mar Mai 26, 2015 7:31 am

Mall-urile sunt proprietati private, puse la dispozitia publicului. Legea in Romania, daca harababura legislativa romaneasca se poate numi "Lege", nu specifica decat ca pe o proprietate privata nu ai voie sa faci nimic, decat ce-ti da voie proprietarul, fara a specifica un articol distinct referitor la proprietatile private puse la dispozitia publicului. Eu am facut acum doua zile o plimbare in Cimitirul Bellu. Cimitirul Bellu nu este un simplu cumitir, est eo istorie, este un muzeu, este un loc in care zilnic vin mii de vizitatori. L aun moment dat am facut o poza la niste flori pe un mormant si imadiat a aparut un gialat de la Scorseze sa imi spuna ca nu am voie sa fotografiez o floare pe un mormant, decat cu acordul "sefului de la cimitire". Ce v amai mirati? In scurt timp o sa ne trebuiasca autorizatie de la primari pentru a fotografia in parcuri si gradini, autorizatie de la consiliile locale ca fotografiem pe munti, dealuri si campii, ... deja suntem atacati de mafiotii de la ocoalele silvice ca facem poze la locul unde ei practica crima organizata. Poate pare ciudat, dar uneori ma gandesc ca din anumite puncte de vedere, eram mai liberi inainte.
FM10-film+35-70, P510, D7000, D7100, Nikon 16-85, 50 1.8D, 80-400 f/4,5-5,6G ED VR, Nissin Di622MarkII, SB-910, Canon EOS-M + 18-55mm IS STM + blitz 90EX, ...
amdo
 
Mesaje: 427
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:10 pm

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mai 26, 2015 7:41 am

amdo scrie:In scurt timp o sa ne trebuiasca autorizatie de la primari pentru a fotografia in parcuri si gradini,


Se pare că ar fi deja niște reglementări în acest sens :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde radub85 » Joi Mai 28, 2015 10:48 pm

Legi de c**** pentru o tara...dar sa nu intru in lucruri de genul ca mai mult ma enervez...cat despre ce a scris CosminP este f adevarat. pacat ca pe langa meseria de fotograf trebuie sa avem si abilitati de spion in romania ca sa putem face o banala poza...care in vest se pot face f lejer fara paznici melteni si legi idioate
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mai 28, 2015 10:58 pm

radub85 scrie:care in vest se pot face f lejer fara paznici melteni si legi idioate


https://www.youtube.com/watch?v=Dk6CR_7MYFU&feature=em-subs_digest-vrecs
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 29, 2015 8:20 am

Si cateva trick-uri tot de la el: https://www.youtube.com/watch?v=XHIgTolwlls
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia in "spatii publice"

Mesajde AndreasCristian » Vin Mai 29, 2015 4:38 pm

radub85 scrie:Legi de c**** pentru o tara.. care in vest se pot face f lejer fara paznici melteni si legi idioate


Nici in vest situatia nu e prea roz. Locuiesc in Anglia si am fost odata in mall cu un d5100 si cu un 18-105, in secunda doi a venit un ceafa-lata la mine si mi-a zis ca n-am voie cu aparate profesionale in mall si sa-l bag in geanta. Poate din cauza ca aveam parasolarul pus :lol:
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron