Acum este Vin Apr 26, 2024 5:48 am

Articole Nikonisti.ro

Pareri despre food pix?!

Diverse despre Nikon

Pareri despre food pix?!

Mesajde mirceadimid » Dum Iun 28, 2015 8:27 pm

Ziua buna la toata lumea, deocamdata nu pot sa imi ofer un aparat mai bun, desi strang din dinti(cati au mai ramas) se imi cumpar unul.Acum detin un Fuji S9200 si sunt incerc sa invat si sa descoper cu el.Am primit cateva "felicitari" de la cei care fac food pix,am sa si atasez cateva poze.Rugaminte, as dori sfaturi pentru food pix,ce aparat si ce obiective ? Multumesc.
Fişiere ataşate
uploadfromtaptalk1435515848715.jpg
mirceadimid
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:19 pm

Re: Pareri despre food pix?!

Mesajde mirceadimid » Dum Iun 28, 2015 8:30 pm

[img]http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/28/a3a6271e2a6a3d4569c7d7809250c2dd.jpg[/img]

Sent from my K012 using Tapatalk
mirceadimid
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:19 pm

Re: Pareri despre food pix?!

Mesajde moaartea » Lun Iun 29, 2015 1:10 pm

mirceadimid scrie:as dori sfaturi pentru food pix,ce aparat si ce obiective ?


eu zic ca inainte de aparat si obiective sa mai inveti cate ceva....si sa iti iei si un trepied...o sa iti trebuiasca...
aparatul acum e sificient ce ai tu, ce iti mai trebuie e un trepied si niste cunostinte (si nu in ordinea in care le-am scris :mrgreen: )

in rpimul rand, in vata sa folosesti corect aparatul : ma refer in primul rand CE NAIBAA CAUTA DATA SI ORA PE POZA?????????(ca sa nu mai zic de logo ala sau ce naiba e in partea dreapta sus), pe urma nu mai satura asa culorile(foloseste alt profil din camera), pe urma ia-ti un trepied si foloseste modul manual ca sa poti selecta un iso cat mai mic sa iti iasa poza de o calitate mai buna(in poza ta se vede zgomot si nu cred ca asta ai facut-o intentionat) si selectezi timpul mai lung, si daca e aparatul pe trepied sau pe altceva asemanator nu o sa iti iasa miscata poza....

dupa ce nu mai saturezi asa pozele, contrast mai natural, balans de alb mai natural(eventual custom) pe urma te poti gandi la CUM SA ILUMINEZI MANCAREA ca sa se vada cat mai bine forma si textura ei, sa apara cat mai apetisanta, cat mai fresh, etc....aici ma refer de ex chiar si la cea mai banala iluminare (o camera cu jaluzelele inchise, si 2 veioze cu niste becuri normale de 150W si difuzate prin niste coli de hartie gen a3 sau a2...)

dupa ce ai invatat cum sa folosesti luminile pt a da forme la mancare si cum sa o faci sa para cat mai natural si apetisanta, dupa asta te poti gandii la ce aparat si obiectiv sa iti iei(in functie de ce focala folosesti cel mai des la pozele care le realizezi). daca iti iei direct un alt aparat "mai bun" si nu ai invatat chestile de baza care ti le-am spus mai sus risti sa iti iasa pozele la fel de proaste, sau poate mai proaste in unele cazuri....

uite, de ex mai jos pun si eu niste poze care le-am facut prin 2010 sau inceputl lui 2011 cand incercam si eu acest gen de fotografie, pana sa imi dau seama ca mie nu imi place deloc fotografia de/cu mancare si nici nu ma pricep la asa ceva(pozele de mai jos vorbesc de la sine ca nu prea stiu ce fac la asemenea tip de fotografie)...pozele mai jos sunt facute cu niste blituri pe post de lumini, dar la fel de bine puteau fi si niste veioze cu becuri normale de vreo 150W si care sa pot sa variez puterea la ele, si difuzate prin niste coli a2 (parca) unde vroiam lumina mai difuza si sa vad reflectia luminii mai mare(gen pe rosii, masline,pastai de mazare,etc) sau prin coli a4 sau mai mici(chiar si deloc) unde vroiam reflexiile sa fie mai mici si mai puternice (gen macaroane,salata,inghetata,etc)
Fişiere ataşate
 1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg
 5.jpg
 6.jpg
 7.jpg
 8.jpg
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Pareri despre food pix?!

Mesajde mirceadimid » Mie Iul 01, 2015 7:10 am

Multumesc pentru sfaturi,am sa retin ce mi-ai propus sa fac.Pozele tale sunt delicioase,e adevarat.Logo pe care il vezi este de la un re-tweet pe instagram.Am modificat setarile pentru data si ora. Sincer imi place si ma atrage food pix,tinind cont ca sotia imi ofer constant material pentru poze.

Sent from my K012 using Tapatalk
mirceadimid
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:19 pm

Re: Pareri despre food pix?!

Mesajde mirceadimid » Mie Iul 01, 2015 7:14 am

Am o intrebare pentru tine,cum reusesti sa ai pozele atat de sharp?Este vorba de obiectiv ?

Sent from my K012 using Tapatalk
mirceadimid
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:19 pm

Re: Pareri despre food pix?!

Mesajde moaartea » Mie Iul 01, 2015 11:19 am

mirceadimid scrie:Am o intrebare pentru tine,cum reusesti sa ai pozele atat de sharp?Este vorba de obiectiv ?

nu,e vorba de prelucrare. la ce vezi tu mai sus, dupa ce le-am redimensionat am aplicat si un rand de sharp ca sa se vada mai bine pe ecran.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Pareri despre food pix?!

Mesajde mirceadimid » Mie Iul 01, 2015 7:09 pm

Ok, multumesc mult de sfaturi. Daca mai ai timp, feel free to share it!

Sent from my K012 using Tapatalk
mirceadimid
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:19 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori