Acum este Joi Apr 18, 2024 9:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Tutorials

Diverse despre Nikon

Re: Tutorials

Mesajde Dinu Lazar » Mie Feb 18, 2009 10:06 am

In principiu, formatul raw realizat de orice aparat poate fi editat cu softurile care vin cu aparatul sau pe care le ofera, unele gratis, altele cu bani, firmele producatoare ale acelor aparate.

Pe de alta parte, pe net sunt nenumarate softuri free de procesare a imaginilor raw.

Exista de asemeni pe net extraordinar de bine scrise eseuri si lucrari, in care se demonstreaza de ce este bine sa folosim formatul raw, ce este el, care sunt avantajele indiscutabile.

Tocmai pentru un incepator, formatul raw este ideal, pentru ca permite corectia fundamentala chiar si a marilor erori realizate la fotografiere, fata de jpg, care este mult mai putin editabil.

Si apoi orice incepator devine - sau poate deveni - mai avansat ... ce bine este sa reluam imaginile facute cindva, si sa le reeditam... obtinem rezultate surprinzatoare si neasteptate... cu jpg, nu prea mai avem ce edita fundamental... cu raw, da.

Discutia e lunga si desigur foarte interesanta. Sigur ca fiecare face cum crede si cum are timp sau stare sa faca.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde soulwise » Mie Feb 18, 2009 10:42 am

Multumesc pentru raspunsul clar . Am sa cercetez si revin cu impresii in viitorul ( sper ) apropiat .

Cu respect
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde adi003 » Vin Feb 20, 2009 3:33 pm

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri :) in al doilea rand: ar putea pune cineva in ordine ideile scrise mai sus? cineva care se pricepe si care ar avea si de adaugat. multumesc pentru indicatiile despre ISO. stiu ca o sa va tavaliti pe jos de ras dar chiar nu stiam exact ce e cu el :) si daca s-ar putea sa se faca si ceva de genu - o poza noaptea: setari, aparat, explicatii, o poza ziua, setari, explicatii, poza in cond de fum, lumin putina etc explicatii ar fi foarte foarte bine
Avatar utilizator
adi003
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 13, 2009 7:25 pm

Re: Tutorials

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 9:35 am

adi003 scrie: si daca s-ar putea sa se faca si ceva de genu - o poza noaptea: setari, aparat, explicatii, o poza ziua, setari, explicatii, poza in cond de fum, lumin putina etc explicatii ar fi foarte foarte bine


1.Unul din avantajele aparatului digital este acela ca pozele facute sunt inregistrate pe cardul de memorie care suporta extraordinar de multe cicluri de incarcare/descarcare. Daca intr-adevar esti pasionat de fotografie ,atunci inseamna ca cel putin din momentul in care ai ai dat raspunsul de mai sus, tu ai inceput sa experimentezi practic, cu aparatul in mana incercand sa gasesti raspunsul la intrebarile pe care le ai. Pentru a razbi trebuie sa fi in primul rand un bun autodidact.
Rugamintea ta de mai sus intra in aceasta categorie ( cea a cautarii personale ). Sunt alte lucruri pe care le putem invata de la altii. Ia acest lucru ca pe un test pe care daca il treci inseamna ca ai destula pasiune pentru acest domeniu.

2.Daca te descurci cu engleza , iti recomand sa cauti pe youtube informatiile de care ai nevoie. Eu de acolo am invatat multe , foarte multe lucruri . Cauta in continuare pana cand gasesti raspunsul la intrebarea pe care o ai. In momentul in care l-ai gasit , pune in practica.

3.Cauta sa te inscri la o iesire foto pentru incepatori. Daca esti din Bucuresti nu-ti va fi prea greu sa gasesti.

Ceea ce ceri tu mai sus este defapt un tratat de fotografie.
Spor la treaba.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Tutorials

Mesajde admin » Joi Feb 26, 2009 3:26 pm

Pentru cei care au intrebari sau nelamuriri despre felul in care functioneaza aparatele foto DSLR Nikon am realizat o noua rubrica pe site-ul http://www.nikonisti.ro denumit Training Video (o gasiti in partea stanga jos a site-ului). Apasarea butonului respectiv va va duce direct pe site-ul nikondigitutor unde puteti gasi o multitudine de filme (in limba engleza) in care functiile aparatelor Nikon DSLR sunt foarte bine explicate.

Speram ca cei care tocmai si-au achizitionat un aparat DSLR Nikon sau sunt la inceputul drumului in arta fotografica sa gaseasca in aceste filme raspunsuri la intrebarile lor.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Tutorials

Mesajde soulwise » Joi Feb 26, 2009 4:17 pm

Ca incepator tin cu tot dinadinsul sa va multumesc pentru aceasta facilitate .

Cu stima .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde sorinls » Vin Feb 27, 2009 10:27 am

tocmai a aparut asta http://www.nikondtown.com/

edit: s-a schimbat in http://www.dtowntv.com/
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde adi003 » Mar Mar 03, 2009 7:38 pm

Thanks admin.
Avatar utilizator
adi003
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 13, 2009 7:25 pm

Re: Tutorials

Mesajde soulwise » Mar Mar 03, 2009 11:58 pm

soulwise scrie:Multumesc pentru raspunsul clar . Am sa cercetez si revin cu impresii in viitorul ( sper ) apropiat .

Cu respect
M.


Am revinit in problema de mai sus - cea cu formatul RAW .
Ca incepator trebuie sa recunosc ca lipsa mea de experienta si-a spus cuvantul in cadrul opiniilor mele expuse acum cateva zile aici .
Formatul este unul dificil doar la prima vedere ( cand nu stii cu ce se mananca ) si permite editarea in profunzime a fotografiilor .
Printre posibilitatile de editare sunt cuprinse :

-balans de alb
-expunere
-color boost

Si inca multe posibilitati de editare pe care inca le explorez .
Va multumesc de sfaturi dragii mei nikonisti si am sa recomand de acum formatul RAW , este mult mai editabil decat j-peg-ul .

Va salut cu respect
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde Dan Pop » Mie Mar 04, 2009 8:07 am

Toate editarile care se pot face plecind de la o imagine RAW se pot face si plecind de la o imagine JPEG. La urma urmei, programul opereaza pe o reprezentare interna a imaginii si nu conteaza cum a ajuns la acea reprezentare. Iar output-ul este o imagine JPEG, oricum...

Adevaratele avantaje ale formatului RAW sint ca datele de intrare sint pe 12 sau 14 biti in loc de 8 biti la JPEG (lucru important la optimizarile de dynamic range) si faptul ca imaginea nu a fost deja procesata si de aparat (dar aparatul poate fi setat astfel incit sa faca procesari minime pe JPEG-urile ce urmeaza a fi postprocesate).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron