Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:43 am

Articole Nikonisti.ro

Tutorials

Diverse despre Nikon

Tutorials

Mesajde adi003 » Vin Feb 13, 2009 7:32 pm

Salut. Am un Nikon D40, obiectiv 18/55. As dori daca se poate un scurt tutorial in limba romana. Da ştiu google. Dar ce caut eu e ceva de genu "How to shoot if you are a total idiot " :p Ceva de genu: pasul 1 setam iso la 200 pasul 2 fixam obiectivul la x
Are cineva asa ceva? Sau poate cineva sa scrie asa ceva?
Mi-au fost de mare ajutor revistele trimise de nikon romania (multumesc) despre aparatul meu si despre obiectivle nikkor dar tot nu le dau de cap la setările manuale.
Aştept ajutor. Va multumesc.
Ultima oară modificat de adi003 pe Vin Feb 20, 2009 3:34 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
adi003
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 13, 2009 7:25 pm

Re: Tutorials

Mesajde Dinu Lazar » Vin Feb 13, 2009 10:01 pm

S-ar putea face cam asa: lasam aparatul pe program si el alege timpul si diafragma. La lumina multa punem 200 ISo si la lumina putina - camera - punem 1600 ISO. Altceva nu trebuie ca sa facem fotografii extraordinare. Nu trebuie tutorial. Asta ajunge.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde Robert_timisoara » Sâm Feb 14, 2009 1:32 pm

Eu am carte in limba engleza format pdf.....dar vorba aceea ... lasi pe modul automat:)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Tutorials

Mesajde sorinls » Sâm Feb 14, 2009 1:51 pm

daca nu vrei complet auto uite tutorial (nu merge cu alte marci). pui cu mina iso pe minim - e f important. . activezi autoiso cu min. shutter speed 1/50s si valoare maxima 1600. daca autoiso e activat si valoarea curenta nu e minima deja nu mai e subiect pt incepatori. metering lasi pe matrix deocamdata.

pui camera in modul A . dupa asta faci zoom 18mm si pui diafragma maxima (f/3.5). acum daca faci zoom spre 55mm diafragma o sa se inchida singura spre f/5.6, cind faci zoom inapoi spre 18mm se va deschide spre f/3.5 si tot asa. iti asigura maximul posibil.

singura ajustare manuala posibila va fi sa inchizi mai mult diafragma daca observi supraexpunere. dupa aceea pui iar 18mm cu f/3.5 daca vrei sa te intorci la modul precedent.

asta e cel mai simplu mod posibil in afara de Auto si Scene. preferabil sa faci raw ca sa poti repara greselile de expunere.
la D60 se mai poate activa active d-lighting.

iti recomand sa eviti modul P cit de mult posibil. decit P mai bine Auto.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde soulwise » Dum Feb 15, 2009 6:44 pm

Iti pot spune care sunt setarile cu care trag eu in mod constant , sper sa iti fie de folos :

Setare : Aperture Priority
Image quality : Fine
Image size : Large
White balance : depinde de lumina ambientala - foarte important sa setezi WB-ul dupa lumina ambientala
ISO : mai tot timpul 200 , cu greu sar mai sus chiar daca asta ma costa in timpi de expunere mai mari decat la valori ISO ridcate , foarte rar trag la ISO 800 si peste datorita "zgomotului" produs de senzor .
Shootig mode : Single frame , la subiecti in miscare Continuous
Focus mode : AF-C ( continuous ) foarte folositor cand subiectul este in miscare dar si la cadre statice , pastrezi subiectul in focus tot tipul , nu mai trebuie sa repeti focalizarea ca in modul AUTO
AF-area mode : Dynamic area pentru ca imi permite sa focalizez pe ce zona vreau eu nu pe ce zona vrea aparatul care invariabil pe AUTO focalizeaza pe cel mai apropiat subiect , as zice ca si aceasta este o setare importanta mai ales cand vine vorba de compozitie
Metering : Matrix , mai tot timpul , foarte rar pe Spot
Flash compensation 0.0
Exposure compensation : 0.0
Flash : TTL
ISO Auto : OFF

Incearca setarile astea , cred ca vei obtine rezultate frumoase . Sfat dat de un incepator pentru un alt incepator :D .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde Dan Pop » Dum Feb 15, 2009 8:19 pm

soulwise scrie:Setare : Aperture Priority

Uneori diafragma e prioritara, alteori timpul de expunere. E pacat sa te limitezi la prioritate de diafragma.
soulwise scrie:Focus mode : AF-C ( continuous ) foarte folositor cand subiectul este in miscare dar si la cadre statice , pastrezi subiectul in focus tot tipul , nu mai trebuie sa repeti focalizarea ca in modul AUTO

Pentru subiecte statice, modul AF-S cu zona de AF statica (senzorul AF central) dau rezultatele cele mai bune, fara a fi nevoie sa focalizezi de mai multe ori: focalizezi pe subiect, tii degetul apasat pe declansator si recadrezi, dupa care apesi declansatorul pina la capat pentru a face fotografia.
soulwise scrie:ISO Auto : OFF

ISO Auto e o chestie nemaipomenit de utila si extrem de simplu de folosit. Pacat ca la aparate inferioare lui D90 timpul de expunere minim e limitat la 1/125 secunde. Ideea este ca ii spui aparatului cit esti dispus sa maresti ISO pentru ca timpul de expunere sa nu urce peste o anumita valoare. Doar daca nici la sensibilitatea maxima permisa prin setari nu se poate realiza o expunere corecta, timpul de expunere este marit atit cit e necesar. Functia este utila la fotografia cu teleobiectiv (dar necesita timpi de expunere mai scurti decit cei setabili la D40) si la fotografia in conditii de iluminare precare. Odata setati ISO de baza si parametrii ISO Auto, nu mai ai nevoie sa umbli decit la timpul de expunere maxim admis, care depinde de focala obiectivului si de natura subiectului.

Alegerea sensibilitatii maxime permise depinde de senzorul aparatului (si de toleranta fiecaruia la zgomotul de pe imagine). Eu am folosit ISO 800 la D80, ISO 1600 la D300 si ISO 3200 la D700.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde soulwise » Dum Feb 15, 2009 8:36 pm

Despre setari .
Recunosc ca folosesc ori de cate ori vreau sa "inghet" miscarea , setarea de prioritate a timpului de expunere .
Multumesc foarte mult de sfaturi domnule Dan Pop . Am sa le pun in aplicare de indata ce timpul imi va permite .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 17, 2009 12:52 pm

Nu cred ca este nevoie de tutorial aici, nu este ceva de genul "cum sa schimbi rulmentul spate la Renault Megane II". Ce ar trebui, este invatarea unor notiuni de baza in fotografie. Indiferent de ce aparat ai, f=5,6 este acelasi la toate, fie ca le cheama Nikon D40, fie ca le cheama Canon, Pentax, etc. Acum trebuie dat un google si gasit ceva tip "basic photography". Sau de ce nu, deschis un topic chiar aici unde incepatorii pot intreba punctual.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Tutorials

Mesajde Dinu Lazar » Mar Feb 17, 2009 7:35 pm

Mai am eu un sfat pe care l-as da ca esential: niciodata nu facem fotografii jpg la imaginile la care tinem sau care sunt importante. Numai nef. Adica raw.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorials

Mesajde soulwise » Mie Feb 18, 2009 9:40 am

Nu vreau sa intru intr-o dezbatere neimportanta insa dupa umila mea opinie , pentru un incepator formatul RAW nu este extrem de accessibil , ca formatul j-peg si nici nu sunt prea multe aplicatii uzuale ( free ) care sa se descurce cu acest format .
De abea mai incolo se dobandeste "gustul" pentru acest format care este o chestie dobandita in urma experentei .

Poate ma puteti lamuri domnule Dinu Lazar pe mine cat si pe alti "necopti" ( incepatori ) care sunt avantajele clare ale acestui format ( usurinta in editare/prelucrare , raspandirea acestui format , etc ) .
Va multumesc si va rog sa ma scuzati de indrazneala precum si pentru eventualele opinii gresite pe care le-am expus aici .

Cu stima .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron