Acum este Vin Apr 26, 2024 7:31 am

Articole Nikonisti.ro

Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Diverse despre Nikon

Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde 70-200mm » Sâm Feb 14, 2009 4:17 pm

Pentru a face bani din fotografie, primul pas cred ca este realizarea unui portofoliu cat mai bun. Ce trebuie facut mai departe pentru a intra in contact cu clientii ? Cum ne facem cunoscuti? Este suficient sa ne facem un site sau un blog unde sa postam portofoliul si oferta serviciilor? Exista agentii de imagine in Romania? Exista anumite parghii de care ne putem folosi, anumite "carari" care pot fi urmate? Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde devland » Sâm Feb 14, 2009 7:07 pm

Foarte interesant subiectul. Nu lucrez in domeniu, dar cum ma pasioneaza fotografia de mic copil sunt tare curios sa aflu cum se intra in meserie.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde 70-200mm » Sâm Feb 14, 2009 8:19 pm

Preocuparea catre acest subiect o am de cate zile incoace, cand am citit pe un site romanesc un interviu cu Dinu Lazar in care acesta spunea ceva de genu' că între un fotograf care face imagini extraordinare, dar nu ştie să le vândă sau nu ştie să caute clienţi şi unul care are deosebite abilităţi de marketing, dar face fotografii slabe, al doilea va rezista, iar primul nu are nicio şansă.
Practic, pana sa citesc acest fragmet eram ferm convins ca trebuie sa fiu preocupat 100% de portofoliul meu, de patrunderea cat mai adanca a tainelor fotografiei, etc, etc. Deodata, citind articolul respectiv, mi-am dat seama ca nu numai portofoliul este important, ci si implicarea in partea comerciala a problemei. Foarte interesant acel articol. Nu stiu daca ma lasa moderatorii forumului sa postez aici linkul catre acel interviu fiindca este vorba de un ziar romanesc si sa nu se interpreteze ca-i fac reclama.
Daca despre tehnica fotografica si editare gasim o gramada de materiale ( mai ales in engleza ), despre acest subiect sincer....nici nu stiu unde sa caut.
Poate ne indruma totusi cineva cu experienta pe piata foto.... :)
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde 70-200mm » Lun Feb 16, 2009 12:16 pm

Nimic? !!! :?
Macar un link...ceva... :)
Nu pot sa cred ca pe forumul asta intra doar fotografi amatori....
Vorba unui audible din yahoo messenger : Oh man! That is hilarious! Sucks for you though, sorry 'bout that.
:cry:
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde Robert_timisoara » Lun Feb 16, 2009 12:25 pm

Pai tu nu esti pe piata? :) oricum si eu astept raspunsuri... ca sunt foarte curios.. ca la nunti nu ma cu ce sa ma duc :)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde Dan Pop » Lun Feb 16, 2009 12:27 pm

70-200mm scrie:Nimic? !!! :?
Macar un link...ceva... :)
Nu pot sa cred ca pe forumul asta intra doar fotografi amatori....

Probabil ca ultimul lucru pe care si-l doresc profesionistii este aparitia unor concurenti tineri si dornici de afirmare ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde Robert_timisoara » Lun Feb 16, 2009 12:31 pm

Dan Pop scrie:
70-200mm scrie:Nimic? !!! :?
Probabil ca ultimul lucru pe care si-l doresc profesionistii este aparitia unor concurenti tineri si dornici de afirmare ;)


Pai.. cum se zice: dati o sansa si tinerilor....nu doar celor cu experienta :) nu de alta dar peste tot se cauta veterani...sau na.. sa ne ia cineva sub aripa sa protectoare :)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde 70-200mm » Lun Feb 16, 2009 4:55 pm

OK. Cu riscurile de rigoare voi posta linkul despre care vorbeam mai devreme. Sper sa nu primesc ban pt asta din partea moderatorilor. Asta e...imi asum...

Iata linkul :
http://www.adevarul.ro/articole/2007/ma ... ancer.html

Problema ca in RO, pe langa faptul ca suntem vai steaua noastra in domeniul asta, cei cativa fotografi care mai misca cat de cat vor merge in groapa cu cunostintele asimilate....
Welcome 2 Romania !!! :evil: :twisted: :x
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde sorinls » Lun Feb 16, 2009 5:06 pm

nu e vorba de marketing sau daca merge cineva la groapa cu ce stie sa faca. e vorba daca stii pe cine trebuie in functia care trebuie.
cite reclame romanesti complet idioate vezi la tv? sau cite poze urite vezi in reviste? cine cistiga concursurile?
cine apare in revistele de profil?
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde 70-200mm » Lun Feb 16, 2009 5:33 pm

Totally agree. But...
Nu ma intereseaza pe cine pupa altii ca sa ia ciolanu. E problema lor. Constiinta lor.
Faza e ca sunt convins ca topicul asta a fost vazut si de persoane care sunt in posesia acestui.... KNOW HOW.
Comunismul si-a pus calumea amprenta pe poporul asta. Nu cumva sa afle si alti cum au reusit ei sa treaca peste anumite greutati, nu cumva sa-si impartaseasca experienta generatiei mai tinere, nu cumva sa afle si altii ce stiu ei fiindca...s-ar putea sa le fie si altora mai bine si sa fim cu totii mai sanatosi la cap.
Scuze pentru tonul asta...pesimisto-nervoso-antiromanesc dar cred ca sunt in asentimentul multora.
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori