Acum este Vin Mar 29, 2024 2:16 am

Articole Nikonisti.ro

Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Diverse despre Nikon

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde mirceabezergheanu » Dum Feb 22, 2009 9:14 pm

Cel mai scurt raspuns la intrebarea ta este: PLEACA DIN TARA ASTA!

Dar pana atunci intreaba-te daca poti face fata concurentei, evalueaza corect nivelul la care esti si vezi daca fotografiile pe care le faci se apropie de ceea ce se foloseste in publicitatea din tara in care vrei sa te duci. Daca nu esti competitiv, mai bine stai acasa. M-am uitat in galeria ta foto, pe blog, si sincer sa fiu nu te vad bine. Mai ai de invatat (adevarul e ca toti avem de invatat), nu lasa frustrarea sa te domine, munceste, invata, experimenteaza, invata de la altii care au succes, vezi de ce au succes, invata in continuare, experimenteaza, acumuleaza experienta si pana la urma vei razbate. Problema e ca multi se pierd pe drum. Am zis ca trebuie sa muncesti mult?

P.S. Pentru piata din Romania nu am gasit formula optima, asa ca am ales varianta mai simpla - am plecat prin lume.

Sper sa te ajute aceste cateva cuvinte.
Cu respect, Mircea Bezergheanu.
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde nikonians_ro » Dum Feb 22, 2009 11:37 pm

mirceabezergheanu scrie:Cel mai scurt raspuns la intrebarea ta este: PLEACA DIN TARA ASTA!

Dar pana atunci intreaba-te daca poti face fata concurentei, evalueaza corect nivelul la care esti si vezi daca fotografiile pe care le faci se apropie de ceea ce se foloseste in publicitatea din tara in care vrei sa te duci. Daca nu esti competitiv, mai bine stai acasa. M-am uitat in galeria ta foto, pe blog, si sincer sa fiu nu te vad bine. Mai ai de invatat (adevarul e ca toti avem de invatat), nu lasa frustrarea sa te domine, munceste, invata, experimenteaza, invata de la altii care au succes, vezi de ce au succes, invata in continuare, experimenteaza, acumuleaza experienta si pana la urma vei razbate. Problema e ca multi se pierd pe drum. Am zis ca trebuie sa muncesti mult?

P.S. Pentru piata din Romania nu am gasit formula optima, asa ca am ales varianta mai simpla - am plecat prin lume.

Sper sa te ajute aceste cateva cuvinte.
Cu respect, Mircea Bezergheanu.


Probabil ca daca nu aveam familie si 2 copii as fi luat in calcul varianta "Pa Romania !". Asa e. O idee buna pe care au aplicat-o multi tineri capabili in diverse domenii. Sunt de acord cu munca multa pentru ca ceea ce fac, fac dintr-o imensa placere.
Pentru mine fotografia este ca si un drog de care nu mai pot scapa. Imi neglijez foarte mult familia deoarece 99% din timpul meu il dedic fotografiei. Daca nu am aparatul in mana, atunci stau la calculator cautand pe net raspunsuri la nedumeririle pe care le am , sau prelucrez fotografiile pe care le-am facut de curand, sau altele asemenea. Este un lucru care m-a acaparat atat de mult incat pot spune ca nu pot trai fara fotografie.
Pun mult suflet in ceea ce fac, iar ceea ce fac este exclusiv din experienta pe care o am ca autodidact. Am un prieten pe care il cheama "voinţa" si altul pe care il cheama "internet". Impreuna cu acesti 2 prieteni am descoperit destul de greu ca 2 + 2 fac 4 .... si asta dupa indelungi cautari ... La cine sa ma duc? Pe cine sa intreb? Cine imi arata? Sunt bune cercurile cu prieteni fotografi pentru ca invatam impreuna, crestem impreuna, descoperim impreuna. Dar toate pana la o anumita limita.
In Romania suntem niste fiinte bidimensionale intr-o lume tridimensionala. Cine va avea putea puterea sa ridice capul si sa vada lumea tridimensionala va reusi.
Multumesc mult pentru ce ai spus mai devreme si crede-ma ca voi face tot ce pot sa ma alatur celor care au descoperit cele 3 axe ale reusitei : vointa, vointa si vointa.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Feb 23, 2009 9:13 am

@mirceabezergheanu Buna Mircea, bine ai venit pe forum! :) Noi doi ne-am intalnit la Lupul de Mare in Galati, nu stiu daca mai retii. Tocmai imi aratasei pe palm ultimele poze facute cu modelul acela feminin la o cascada-lac-pietriş, ce era (poze superbe dealtfel) si-mi explicai de ce esti canonist convins si nu ai trece pe Nikon nici mort :) Deci pana la urma ai ales si tu sa pleci din tara ( imi pare rau sa aud asta, dar tu stii cel mai bine). Sunt convins ca un om de valoarea ta va reusi sa faca ceva remarcabil oriunde ar fi, eu iti urez tot binele din lume si ne auzim/vedem/citim sanatosi :)
@nikonians_ro daca nu era vorba de familii, copii, alea alea cred ca nici eu nu ma mai intorceam in tara. Intoarcerea la Romanica mi-a cam taiat perspectivele foto, dar sunt multumit pe alte planuri. Daca fac o medie, una peste alta a meritat. Sa nu-ti para rau niciodata de deciziile tale, cu atat mai mult cu cat nu putem da timpul inapoi :)
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Mar Mar 10, 2009 12:18 pm, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 11:21 am

Un articol interesant despre un domeniu interesant : FOTOGRAFIA DE STOC
Interesante si comentariile din subsol

http://www.fotolitera.com/articol.php?& ... 19&lang=ro
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 12:30 pm

nikonians_ro scrie:Un articol interesant despre un domeniu interesant : FOTOGRAFIA DE STOC
Interesante si comentariile din subsol

http://www.fotolitera.com/articol.php?& ... 19&lang=ro



Fotografia de stoc este un subiect in sine, cu multe aspecte discutabile, asadar am facut un nou topic legat de ea.
viewtopic.php?f=42&t=202&p=1656#p1656
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde Marius-Marian » Dum Mar 08, 2009 11:30 am

Nu pot sa cred ca pe forumul asta intra doar fotografi amatori....


Gresit!!! :twisted: sunt si profesionisti...intreaba direct ceea c vrei sa sti..
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde 0verdoze » Vin Mar 13, 2009 3:00 pm

gresit , doar ptr ca ai dreptate multi nu au cu, ce sa te contrazica.
0verdoze
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Ian 18, 2009 11:42 am

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde crirox » Joi Iul 30, 2009 5:58 pm

Eu zic ca un portofoliu cat mai simplu dar care sa arate ce poti si cativa prieteni care sa te recomande sunt tot ce iti trebuie pentru inceput. De aproximativ o luna am inceput si eu sa castig bani dintr-un lucru care inainte il faceam pe moca...fac fotografii cu tema si locatie aleasa de clienti(sau ei imi spun cam ce vor si eu gasesc solutii). Castig mai mult experienta decat bani dar consider ca intr-o prima faza e ok si-asa :)
"my brain has no anchor in the present. Instead, it drifts, nearly always to the same shore."
Nikon D60+Nikkor 35mm 1.8+Nikkor 18-55 Af-s Dx VR+filtre+Zenit 122
http://crirox.deviantart.com
Avatar utilizator
crirox
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iul 28, 2009 1:53 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde Dinu Lazar » Joi Iul 30, 2009 6:06 pm

Eu zic ca un portofoliu cat mai simplu dar care sa arate ce poti si cativa prieteni care sa te recomande sunt tot ce iti trebuie pentru inceput.


Mde... si p`orma ne miram cum devine cazul... cu fotografia romaneasca. Dar daca asta ajunge, asta e...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Cam greu la noi,dar merge !

Mesajde alinDaniel » Mar Oct 12, 2010 10:00 pm

Salut! Ca si tine,aceeasi intrebare imi puneam si eu acum ceva timp.Lucrez in alt domeniu decat fotografia,dar foto este o pasiune de cand eram copil(aparate pe film,compacte).Acum 2 ani am investit bani in aparatura profesionala,desi nu cunosteam tainele fotografiei indeajuns pentru aparatura pe care o aveam.Pana acum 6 luni faceam poze de placere,nu prea imi bateam capu sa fac bani din fotografie,am zis ca daca se iveste ceva,sa am aparatura,dar avand alt loc de munca,nu am pus accent pe fotografie.Si de 6 luni am 2 joburi,care merg destul de bine.Sunt multe de spus la ce intrebi tu,dar intai gandeste-te ce anume vrei sa fotografiezi.Studiaza piata,vezi ce se cere in legatura cu foto.Iti spun cum am inceput eu.Daca ai prieteni fotografi,roaga-i sa te ia cu ei la nunti sau evenimente diverse,mergi si tu si fa poze pe langa el,observa ce si cum trebuie facut,cum lucreaza el.Fa-ti carti de vizita dupa ce mergi la cateva evenimente,lumea o sa iti ceara.Fotografii care traiesc doar din asta,cand ajung la un nivel,nu se mai duc la chestii marunte,roaga-i sa te trimita pe tine,si chiar daca iei bani putini,o sa cresti in timp.Am inceput cu nunti,la inceput cateva doar ca sa invat,apoi am fost la nunti (ca fotograf secundar) de dimineata pana dimineata pentru 150 lei,apoi pe mai multi.Pana intro zi cand s-a ivit ocazia sa ma duc singur,si de atunci totul e usor.Portofoliu sau site........nu prea merge treaba cu astea.Dar n-ar fi rau ca dupa cateva evenimente,sa-ti sortezi cele mai bune poze,sa le faci un portofoliu(e mai la indemana decat siteul),si sa-l ai in permanenta in masina,sa il poti arata clientilor.Spune prietenilor si cunostintelor ca esti fotograf,ca mergi la orice eveniment,si fii sigur ca din 10-15 persoane la care spui,macar una iti gaseste ceva de lucru.Si in timp ai sa realizezi ca poti face asta.Daca mai vrei detalii sau sa intrebi ceva anume,cauta-ma pe idul fannikon82 pe mess,si te ajut cu placere!Spor la fotografii si la bani!
Avatar utilizator
alinDaniel
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Sep 30, 2010 11:33 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori