Acum este Vin Apr 26, 2024 11:34 am

Articole Nikonisti.ro

Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Diverse despre Nikon

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde liciu » Joi Noi 11, 2010 6:22 pm

@alinDaniel Foarte tare!!! Mi-ai dat de gandit ce o sa fac in continuare... :)

Numa bine! :)
Aparat foto Nikon - obiective Nikon, Blitz, si nu mai stiu ce, da mai am ceva

http://madalinphotography.blogspot.com/
liciu
 
Mesaje: 37
Membru din: Vin Iul 09, 2010 3:06 am

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde simin » Dum Noi 14, 2010 10:43 pm

Salut, am 15 ani si vreau sa incep o viata de ''fotograf'' credeti ca am sanse? ce as putea face sa intru pe piatra :?: multumesc :roll:
simin
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 14, 2010 10:36 pm

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Noi 14, 2010 11:44 pm

Cred ca ai atuul varstei si al lipsei obligatiilor.
Ai putea incepe prin a studia imagini de pe http://www.magnumphotos.com pentru a vedea fotografii de calitate, mai putin comerciale. Incearca sa apreciezi ceea ce diferentiaza imaginile de pe Magnum de restul celor comerciale.

Ulterior poti cumpara o camera mai ieftina cu un obiectiv de kit. Imi imaginez ca la 15 ani esti inca dependent de bugetul parintilor si e mai greu sa ii faci sa inteleaga ca ai avea nevoie de cateva sute de milioane ca sa fii fericit.

Apoi, convinge-i sa te ajute sa urmezi o scoala sau niste cursuri. Ca recomandare:

http://www.fotopoetica.ro
http://www.diafragma9.ro

Daca urmezi cele trei etape, ai rabdare, iti doresti cu adevarat si ai talent, e imposibil sa nu reusesti.

Bafta,

Bogdan.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde simin » Lun Noi 15, 2010 2:40 pm

Aha.. am inteles, crezi ca un D60 si-ar face bine treaba in mainile mele cu un obiectiv AF-S 55-200mm f/4-5.6 ED DX VR :?: multumesc
simin
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 14, 2010 10:36 pm

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Noi 15, 2010 3:39 pm

Cred ca D60 sau D40 + 18-55 cu sau fara VR ar fi cel mai indicat.
Exclud 55-200 pentru ca nu iti permite sa te apropii suficient.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 16, 2010 9:40 am

simin scrie:Salut, am 15 ani si vreau sa incep o viata de ''fotograf'' credeti ca am sanse? ce as putea face sa intru pe piatra :?:

Daca esti ferm hotarit sa-ti faci din fotografie o profesie, e preferabil sa eviti "scurtaturile" sau "caile regale" si sa te inscrii, dupa terminarea liceului, la unica facultate serioasa din domeniu de la noi din tara: UNATC, Specializarea Imagine de film si tv (http://www.unatc.ro/Film/F03Imagine.html).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde 85mm » Mar Noi 16, 2010 11:05 am

simin scrie:Salut, am 15 ani si vreau sa incep o viata de ''fotograf'' credeti ca am sanse? ce as putea face sa intru pe piatra :?:


Salutare ! Sfatul meu este sa te lasi purtat de pasiunea pe care o ai si sa faci mereu tot ce poti pentru a descoperi noi lucururi si sa iti gasesti calea in fotografie. Niciodata nu face compromisuri, nu face rabat la calitate, in permanenta da tot ce poti si propune-ti sa faci un pas inainte cu fiecare experienta fotografica pe care o vei avea. Inspira-te de la cei mari si cauta originalitatea. Nu cauta rezultate imediate si nu te descuraja daca nu iti iese ceea ce ai vrea, sau ce te-ai astepta. Ai rabdare. Asta este calea corecta, calea cea grea. Exista si un drum simplu , dar nu are nicio legatura cu arta fotografica.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde cristiansergiu » Mar Noi 30, 2010 10:40 am

sa va spun povestea mea despre cum am intrat pe piata:

Aveam veo 16 ani prin 2000 cand imi doream cu un praktica si 3 obiective sa fotografiez la nunti. Pana in 2005 nu mi s-a aratat nimik. Vreau sa va spun ca nu m-au ajutat nici portofoliu nici expozitiile facute. Cred ca totul tine de vointa de a munci ca si fotograf iar atunci cand iti vine ocazia sa nu refuzi.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde 85mm » Mar Noi 30, 2010 11:42 am

cristiansergiu scrie:sa va spun povestea mea despre cum am intrat pe piata:

Aveam veo 16 ani prin 2000 cand imi doream cu un praktica si 3 obiective sa fotografiez la nunti. Pana in 2005 nu mi s-a aratat nimik. Vreau sa va spun ca nu m-au ajutat nici portofoliu nici expozitiile facute. Cred ca totul tine de vointa de a munci ca si fotograf iar atunci cand iti vine ocazia sa nu refuzi.


De refuzat , trebuie refuzat. Aici nu vorbim despre metodele pozarului smecher care are metode "made in India" de a atrage clientii,. Adica daca vrea manelistu' lu' peste sa-i fac poze la nunta lu' fixa la cort si sa-i fac un superb album cu stelute si inimioare, iti dai seama ca refuz. Nu se poate accepta orice. Mi-as bate joc de mine si de munca mea in primul rand. In al doilea rand ai putea spune ca atragi clientii prin oferte avantajoase, iar in momentul in care esti contactat de un client, sa-i dai impresia ca reducerea pe care i-o faci este strict pentru el. Sa aiba impresia ca ii dai bonus si reducere DOAR pt el, insa reducerea are si ea o limita, desigur.
In rest...bineinteles...bani se pot face si din fotografie proasta, si din fotografie cu clopotei si inimioare dar n-are rost sa ii aducem aici in discutie.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum poate intra un fotograf "pe piata" ?

Mesajde geookane » Vin Dec 03, 2010 7:21 pm

Salut si bine v-am gasit pe forum.
Am aproape 17 ani si fotografia este o pasiune pentru mine.Sigur,nu am cine stie ce echipament deoarece bugetul meu este unul infim.Sunt fericitul posesor al unui nikon D3000 + 18-105 VR, un trepied iar cat de curand vor ateriza si cateva filtre iar apoi un blitz.Sa nu vorbim despre asta pt ca exista alte topicuri pt gear.
Din toate ramurile fotografiei, ma simt atras mai mult de cea artistica,dar deocamdata sunt la inceput.Personal, as face fotografia ca pe o placere si pentru un venit suplimentar,cat de mic.
Am avut ocazia sa fiu fotograf la o nunta (mai restransa, ce-i drept).Sigur, a trebuit sa folosesc flash-ul integrat cu un diffuser.Nu spun ca e extraordinar,dar nici nu ma plang.Zicea cineva mai sus de a fi fotograf secundar.Daca mi se va ivi aceasta ocazie, n-am sa refuz, macar pentru experienta.Iar o cunostinta in domeniu nu ar strica.
Mai am cativa prieteni pe la liceu si ei pasionati de fotografie, unul din ei chiar imi povestea cum a luat un ban fiind fotograf la nu stiu ce concurs. Sunt convins ca mai exista persoane ca mine si ca cel de mai sus (scuze, am uitat cum ii zicea).
Multa bafta!
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron