Acum este Mar Apr 16, 2024 9:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Democratie, dar cita?

Diverse despre Nikon

Democratie, dar cita?

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Feb 21, 2009 9:36 am

Interesant topicul de la bxg:

http://www.badorgood.com/noutati/despre-nikon--o-discutie-cu-dinu-lazar-1944

Ce as avea eu de spus... multa prostie e pe lumea asta, incultura, rautate si multe spirite mici se chinuie sa se auda cumva.

Cum merge treaba, o sa fie o atmosfera constructiva in fotografia romaneasca la pastele cailor. In loc sa faca poze de zor, sa incerce sa creeze un pat germinativ pentru fotografia romaneasca, in mare suferinta, ciumpalacii isi dau cu parerea despre cum se face de devine cazul.

Oricum, vina principala pentru nivelul incredibil de jos in care au ajuns discutiile pe forumurile romanesti de fotografie revine celor care conduc asemenea forumuri, democrati fini care sunt interesati de trafic si de libertate, mai mult decit de morala sau deontologie. Deontoce? Nu pot decit sa rid.

Comicul situatiei este intarit de o fraza de acolo din regulament:

"RESPECT
Nu in ultimul rand, pastrati un ton de respectuos fata de ceilalti participanti cand trimiteti mesaje. Se urmareste ca badorgood sa fie un 'loc' din care fiecare poate invata ceva si unde pot pune intrebari si raspunsuri atat incepatorii cat si expertii, fara ironii gratuite. E bine sa cititi inca o data in intregime un mesaj inainte de "a-i da drumul" pe site."
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Democratie, dar cita?

Mesajde soulwise » Dum Feb 22, 2009 4:32 pm

Intalnesc zilnic pe forum-ul unde activez ( ca mambru al echipei de moderare ) in mod obisnuit acelasi tip de posturi . Solutia este emiterea unei solutii ( reguli ) si respectarea sau impunerea acesteia chiar si fortata de catre cei din ehipa de moderare a acelui forum .
Altfel , incet-incet cei cu o adevarata valoare intr-un domeniu se satura de criticile unor neaveniti si inceteaza sa posteze , astfel usor dar sigur forum-ul incepe sa decada .
Parerea mea , ar trebui lasati sa posteze doar cei care o pot face cu bun simt , cu respect si cei 7 ani de acasa si cu o oarecare pasiune si pricepere .
Restul , acei doritori de " sa moara si capra vecinului " ar trebui sa se abtina sau sa fie pur si simplu exclusi .
Intr-un fel ca pesticidul care face sa moara balariile si lasa sa iasa la lumina valorile si adevaratii pasionati ai oricarui domeniu pentru ca numai de la ei se poate invata .
Dar asta ar insemna o mult prea mare dedicare din parte echipei de moderare de acolo si o cunoastere in profunzime a mai tuturor celor care obisnuiesc sa posteze in mod regulat .
Doar o perere de-a mea ( si nu , nu sunt comunist poate doar realist ) .

Cu respect domnilor .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron