Acum este Joi Apr 25, 2024 8:38 am

Articole Nikonisti.ro

Ce ne dorim de la Nikon?

Diverse despre Nikon

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde photolover » Sâm Mar 10, 2012 4:11 pm

Radu_Grozescu scrie:
bogdan_dumitru scrie: oglinda traslucenta in SLR-uri, in realitate Canon a facut asta cu mult timp in urma in anii '94-'95 cu modelul Canon EOS-1N RS


Canon Pellix 1965.

Informatiile se gasesc pe acelasi site http://www.mir.com.my/rb/photography/co ... /index.htm
si fiindca suntem pe forumul Nikon, sa spunem ca acolo se gaseste toata istoria aparatelor si obiectivelor Nikon...
http://www.mir.com.my/rb/photography/co ... in8090.htm
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mar 10, 2012 4:28 pm

photolover scrie:si fiindca suntem pe forumul Nikon, sa spunem ca acolo se gaseste toata istoria aparatelor si obiectivelor Nikon...
http://www.mir.com.my/rb/photography/co ... in8090.htm


Ba chiar se afla acolo si informatii despre Nikon SLR cu oglindă semi-transparenta fixa :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde photolover » Sâm Mar 10, 2012 7:44 pm

Radu_Grozescu scrie:
photolover scrie:si fiindca suntem pe forumul Nikon, sa spunem ca acolo se gaseste toata istoria aparatelor si obiectivelor Nikon...
http://www.mir.com.my/rb/photography/co ... in8090.htm


Ba chiar se afla acolo si informatii despre Nikon SLR cu oglindă semi-transparenta fixa :-)

Asa este, dar oricum, meritul de a fi primul ii apartine lui Canon; in schimb, Nikonul atingea performanta de... 13 FPS!!!

PS Vad ca linkurile pe care incerc sa le atasez nu merg; este vorba de Nikon F3H (High Speed Camera)
Fişiere ataşate
F3H.jpg
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mar 10, 2012 8:58 pm

photolover scrie:PS Vad ca linkurile pe care incerc sa le atasez nu merg; este vorba de Nikon F3H (High Speed Camera)


O.T.
A existat si un F2 cu oglindă fixă :-)


O.T. = adică nu-mi doresc sub nici o formă un Nikon cu oglindă fixă :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde crisarg » Dum Mar 11, 2012 1:20 am

Mi-as dori un obiectiv macro asemanator Canon-ului MP-E 65.

Mi-as dori un mod silention in Live Vew ca si cel implementat pe Canon numit EFSC (electronic first shutter curtain). Cine stie, poate exista ceva asemanator pe D4/D800, o sa aflu in curand.
crisarg
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Mai 07, 2009 10:11 pm

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde photolover » Dum Mar 11, 2012 8:17 am

Radu_Grozescu scrie:O.T.
A existat si un F2 cu oglindă fixă :-)

O.T. = adică nu-mi doresc sub nici o formă un Nikon cu oglindă fixă :-)

Ba chiar, inaintea lui, si F High Speed (1976) cu 9 Fps: "with static pellicle mirror"...

Tot O.T. : cred ca ar trebui incluse in "Ce NU ne dorim de la Nikon" 8-)
Nici eu nu doresc oglinda fixa (si mai ales cu vizor electronic :cry: ), dupa cum multi nu si-ar fi dorit un sistem mirrorless (CX) sau full-frame de 36 MP ! (D800 & D800E)...
Fişiere ataşate
NikonFH_ver2.jpg
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Mar 11, 2012 11:35 am

Pellicle mirror are si avantaje cum ar fi reducerea vibratiilor oglinzii si vizarea continua fara intreruperi. S-ar putea trage din mana la timpi mai lungi de expunere.
Pierderea de lumina se compenseaza cu performantele in lumina slaba ale senzorilor actuali.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde photolover » Dum Mar 11, 2012 1:45 pm

bogdan_dumitru scrie: Pierderea de lumina se compenseaza cu performantele in lumina slaba ale senzorilor actuali.

Intr-adevar, nu e o problema: la aparatele actuale (Sony SLT) 70% din lumina data de obiectiv merge la senzor (deci o pierdere de doar 1/3 treapta de expunere -1/3 EV, care poate fi usor compensata prin cresterea tot cu 1/3 a valorii diafragmei, sau a timpului de expunere, sau a sensibilitatii ISO...) iar restul de 30% este reflectata spre senzorii de AF.
La aparatele SLR cu oglinda fixa (pellicle sau pellix) era mai complicat: doar 40% din lumina ajungea (prin traversarea oglinzii) la pelicula foto, iar 60% era reflectata ca sa ajunga la vizorul optic (geam mat, pentaprisma, samd...) Nu stiu cum se vedea imaginea in vizorul acelor aparate, dar banui ca era destul de intunecata... Scaderea luminozitatii la expunere se putea combate prin folosirea unor filme mai sensibile, si a unor obiective mai luminoase (erau la mare moda si pe atunci cele cu f/1.2 f/1.4 etc)

(scuze de O.T. asa de lung.)
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Mar 11, 2012 1:59 pm

Modelul Canon EOS-1N RS avea raport 35/65 reflexie/transmisie. Daca Sony a reusit recent 30/70 inseamna ca exista un mic castig.
Oricare ar fi varianta, vom avea un compromis, castigi intr-o parte, pierzi putin in alta. :)
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori