Acum este Vin Mar 29, 2024 1:29 am

Articole Nikonisti.ro

Despre limba română pe forumuri

Diverse despre Nikon

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde TocuMarian » Lun Feb 23, 2009 2:07 pm

Incep sa ma cutremur. Chiar e adevarat ce vad pe aici? :)

Unii zic ca suntem o natie de tampiti, altii zic ca nu ii intereseaza cum scriu ceilalti atata timp cat ei inteleg....
Nu ar fi bine sa ne abtinem de la niste generalizari care nu isi au locul, sa incercam sa scriem cat mai corect fara sa-i criticam aspru pe ceilalti si sa ne simtem bine? :)

O zi buna la toti, dragii mei nikonisti!!!!
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde Sabina » Lun Feb 23, 2009 3:49 pm

photone scrie:...mie personal mi se pare acest toppic fara sens pe acest forum, care are scop principal "arta fotografica". [..]


Topicul poate fi inutil pentru unii, motivul pentru care l-am creat este simplu - ca să evit discuţiile pe tema limbii române pe alte topicuri. Am mai spus asta - dacă unii simt nevoia să vorbească despre asta, nu e util sau inutil, e preferinţa lor, şi pentru că există această preferintă, există acest topic. E un compromis :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde photone » Lun Feb 23, 2009 4:12 pm

Sabina scrie: E un compromis :)


... iar eu cred ca va fi mai degraba un generator de flame,polemici,discutii inutile despre cum sa vorbim corect romaneste alimentate de orgoliile jignite si mai presus de toate,un loc in care se va vorbi ,dar NU despre fotografie.
..parerea mea ..si sper sa nu am dreptate..... 'om trai si 'om vedea ;)

...dar daca se crede util pentru rating atunci..... why not?
Numai bine!
photone
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 28, 2009 4:17 pm

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde Robert_timisoara » Lun Feb 23, 2009 4:16 pm

photone scrie:
Sabina scrie: E un compromis :)


... iar eu cred ca va fi mai degraba un generator de flame,polemici,discutii inutile despre cum sa vorbim corect romaneste alimentate de orgoliile jignite si mai presus de toate,un loc in care se va vorbi ,dar NU despre fotografie.
..parerea mea ..si sper sa nu am dreptate..... 'om trai si 'om vedea ;)

...dar daca se crede util pentru rating atunci..... why not?
Numai bine!


ai uitat un puct :lol: :lol: :lol: :lol:
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde photone » Lun Feb 23, 2009 4:21 pm

Robert_timisoara scrie:
ai uitat un puct :lol: :lol: :lol: :lol:


si tu un "n" :lol: :lol: ;)
photone
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 28, 2009 4:17 pm

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 4:30 pm

photone scrie:
Robert_timisoara scrie:
ai uitat un puct :lol: :lol: :lol: :lol:


... si tu un "n" :lol: :lol: ;)



=)) si tu un punct dupa litera "n", ca vorba aia s-a terminat propozitia. :lol: :lol: :lol:

Sabina, te rog eu , sterge topicul asta ca mor de ras. Ma tavalesc pe jos . =)) =)) =))

PS: Glumesc , evident. Lasa-l ca mai radem si noi . Prea multa sobrietate pe forumul asta :))
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :lol: :lol: :lol:
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde Dan Pop » Lun Feb 23, 2009 5:18 pm

Discutia asta a luat-o razna rau de tot. Nimeni nu s-a legat de probleme de utilizarea corecta a limbii romane ca atare aici, ci doar de bastardizarea terminologiei de specialitate prin utilizarea gratuita a barbarismelor. Nu s-a luat nimeni de imprumuturile din engleza care umplu un gol in limba romana si care au fost larg acceptate (zoom, flash, master/slave, crop etc) ci de cuvinte care nu-si au rostul pentru ca exista deja termeni impusi in romaneste, gen apertura in loc de diafragma, shutter in loc de obturator (si shutter speed in loc de timp de expunere), a focusa in loc de a focaliza, lentila in loc de obiectiv, ISO in loc de sensibilitate etc. Ca problema e reala o demonstreaza si urmatorul citat dintr-un articol "de specialitate" publicat pe http://customer.kinecto.ro/FotoPedia/20 ... story.html
# Lentile puternice - Daca fotografiezi cu un DSLR si ai mai multe lentile, alege-le pe cele mai „rapide”, astfel vei putea sa folosesti o apertura mai mare lasand sa patrunda mai multa lumina in camera. Cele mai recmandate sunt lentilele de 50 mm (f/1.8 or f/1.4) combinate cu folosirea celei mai rapide setari posibile a aperturii, determinand in acest caz un shutter speed mai rapid si un ISO mai mic.
# Zoom si Apertura - Cand folosesti lentile care au zoom, apertura maxima se modifica prin intermediul lungimii distantei focale. De aceea, ar fi mai bine sa te apropii de subiectul tau cu un unghi mai larg al distantei de focalizare, in loc sa folosesti zoom-ul.
# Shutter speed - O metoda evidenta prin care mai multa lumina poate patrunde in camera ta este sa folosesti un shutter speed mai lent, insa, pe masura ce va scadea, vor creste si sansele ca tu sa surprinzi orice miscare.
# Setarile ISO - O alta metoda prin care poti compensa lipsa luminii dintr-un anume mediu este sa maresti setarile ISO din camera ta, insa risti sa obtii fotografii cu mult zgomot. Incearca sa pastrezi ISO-ul sub 400 si vei vedea ca imaginile vor iesi destul de clare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 6:39 pm

Dan Pop scrie:Discutia asta a luat-o razna rau de tot.


Pai oricum, topicul in sine a fost sortit esecului din start. Ce te asteptai? Mesajul Sabinei a fost la figurat. Nu la propriu asa cum l-au interpetat multe persoane.
C i n e a r e d e g a n d s a f i l o s o f e z e p r e a m u l t p e t o p i c u l a s t a v a c a d e a i n r i d i c o l .
Parerea mea
Mai si zambiti oameni buni . Prea sunteti incruntati.
Oh yeahhhh.
Pardon
OOOO Daaaaa... :lol:
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 6:51 pm

Ca sa va mai calmati putin, va dau eu un motiv : http://www.youtube.com/watch?v=zvoeeq-BH4w

Atentie ! Isi face efectul doar daca aveti rabdare pana la sfarsit.

:shock: :o :lol:
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde badeavasile » Mar Mar 17, 2009 9:57 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A citit cineva (apropos) broshura tradusa in romana a aparatului Nikon D700 ??? Daca nici compania Nikon nu e interesata de limba romana...

P.S. Merita! Sa incepetzi cu pagina 2! :lol:
badeavasile
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 05, 2009 7:43 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron