Acum este Joi Mar 28, 2024 2:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Despre fotografie... Articole si dezbateri

Diverse despre Nikon

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 11, 2014 7:39 pm

aremus86 scrie:Detin un site de firme luminoase si pozele din portofoliu pot fi decizive pentru a imi atrage clienti.. in momentul acesta fac poze cu telefonul mobil si nu prea sunt multumit. Ex aici: http://www.impact-vision.ro/firme-luminoase/ . Ce se poate recomanda pentru poze clare


Acest forum nu este pentru publicitate!

Solutii ar fi citeva:
1. Un alt telefon cu camera foto mai buna + trepied;
2. Un aparat foto dedicat;
3 Un fotograf cu un aparat foto dedicat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde antidotu79 » Mar Feb 25, 2014 2:50 pm

Daca este cineva interesat despre Photoshop Week - totul despre Photoshop si Lightroom
in transmisiuni live intre orele 09 - 16 intre 24 - 28 februarie 2014

http://www.creativelive.com/photoshopweek
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde alinsaga » Lun Mar 17, 2014 8:31 am

Vreau doar sa imi salut mai vechii colegi forumisti si chiar sa multumesc pentru discutii mai vechi , pro sau contra !
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde mumus » Dum Mai 11, 2014 6:52 pm

Salutare colegi!


Ieri am fost ca invitat la o nunta prin ardeal. Fiind un apropiat de al meu mirele, l-am instruit ce si cum sa caute de la o echipa, ma linistit ca are niste tipi foarte renumiti in zona respectiva, am vazut ceva poze si pe fasbuk :) totul foarte ok, chiar nesperat de ok, dar ieri cand am ajuns la nunta, nu stiam sa rad sau sa plang.

Cred ca va fi o minune daca va iesi ok, ptr ca: Cu exceptia shootingului foto care sa facut la alta locatie, ( nu am fost de fata), totul a decurs ca la circ... adica era un singur om ! (desi l-am avertizat pe mire ca pe acolo se obisnuieste sa vina unu si sa faca detoate)

Ei bine, omul meu avea asa, un aparat video cu filmare hd, il tinea in palma de mare ce era :)
iar la gat avea un D 3000, cu un 18-55 stock, dar cu vr macar :) si cu un sb 700(asta fiind super ok)

Mai mult ca sigur folosea totul pe auto... dar ce ma socat si uimit si lasat lat pe jos, a fost faptul ca in timp ce filma facea poze cu o singura mana! si filma in acelas timp, bineinteles ca a ratat o multime de cadre importantesi facea in semilumina poze fara blitz! la oameni si in miscare.

Omul nostru era vesel se dadea rotund si facea pe profesionistul, se mai si lauda neintrebat ca are 50 de nunti pe sezon... cei drept nu cere mult, dar la cat cere sunt oameni care fac fotografii decente in suma respectiva.

Faza nasoala ptr mine este ca el este considerat un profesionist , si stimat si respectat... Deabea astept sa vad filmarea, pozele si albumul :)

Daca va fi rezultatul naspa(cum ma si astept) o sa va pun aici si fata lui si stilul inconfundabil de a face doi in unu :) iam facut poze cu sapuniera :) doar asa, ca sa ma creada lumea cand mai povestesc ce am vazut si trait :)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde antidotu79 » Dum Mai 11, 2014 9:10 pm

Alin, am mai auzit de niste cazuri de genul acesta, dar pana acum nu am vazut.
Daca ne poti amuza cu cateva poze, ar fi interesant :P

Tine-ne la curent si cu rezultatul final al filmarii-fotografierii :)
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde stoica.alex » Lun Mai 12, 2014 9:28 am

Avand in vedere cate subiecte sunt pe aici pe forum cu titlu "ce setari sa fac pentru nunta" de la diversi posesori de DSLR-uri nu ma mai mira nimic.
Pe mine ma rugase un prieten sa-i fac cateva poze la cununie (doar starea civila) si aveam ceva emotii, dar cand am ajuns la casa casatoriilor si i-am vazut pe ceilalti fotografi, mi-a crescut increderea in mine.
Ideea e ca oamenii se uita la pret cand angajeaza un fotograf, si de obicei bugetul alocat fotografiilor de nunta e unul neglijat, pe principiul "cum sa dai 800 1000 de euro pe niste poze".
Dar na asta e...
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde mumus » Lun Mai 12, 2014 2:32 pm

Pana nu vad rezultatul, nu zic nimic, dar indiferent de rezultat, voi pune o poza cu pozarul, acoperindu-i chipul, poate chiar diseara faca am timp.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde mumus » Lun Mai 12, 2014 6:38 pm

Hai ca pun o poza in care nu i se vede chipul, asta doar ca teaser :)

Imagine
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde DannyMC » Lun Mai 12, 2014 6:43 pm

E miscata! :lol: Hai sa va arat si eu un exemplar! E mai tare ca al tau mumus!
Observati blitzul on-board deschis ( era cam nazdravan blitzul ala, se tot deschidea singur ) desi avea unul extern atasat! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre fotografie... Articole si dezbateri

Mesajde mumus » Lun Mai 12, 2014 7:55 pm

:lol: Exact asa patea si asta, se deschidea blitzul intern :mrgreen: ma amuza teribil :)

"
PS: A mea e miscata, a ta e cu iso prea mare :))
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori