Acum este Mar Mar 19, 2024 10:18 am

Articole Nikonisti.ro

Youtube & net!

Diverse despre Nikon

Youtube & net!

Mesajde Aktaban » Lun Mar 04, 2013 4:26 pm

Salutare tuturor,

Sunt un fotograf amator care de vreo 4 ani s-a apucat serios de acest hobby numit fotografie. Nu am facut cursuri de fotografie, pentru ca inca de la inceput am gasit multe surse de informare pe internet si pe youtube. Incet incet am reusit sa gasesc toate lucrurile de care aveam nevoie. Trebuie sa recunosc ca in jur de 80% din informatiile de care aveam nevoie le-am gasit Youtube. In materie de site-uri nu multe mi-au ramas in bookmarks dar cel care a fost cel mai vizitat inca este foto-magazin.ro(desi nu mai este updatat asa des, sunt destule informatii utile si de actualitate).

In momentul de fata youtube-ul mi se pare un dictionar vizual in devenire cu o gramada de canale care sunt updatate constant cu informatii destul de noi si variate. Un raport recent spunea ca pe youtube in fiecare zi se uploadeaza 90 de ani de video. Probabil din cei 90 ani doar 2 zile de video cu informatie utila :P.

Dupa toata povestea asta a meam vine si o intrebare: Care sunt canalele de youtube sau site-urile pe care le urmariti constant?


In cazul meu in materie de Youtube sunt abonat si recomand :
- canalul lui Marc silber - http://www.youtube.com/user/marcsilber - interviuri cu fotografi
- canalul lui Gregory Cazillo http://www.youtube.com/user/GregoryCazillo - tutoriale si knowhow-uri destul de precise si profi
-canalul lui Gavin Hoey http://www.youtube.com/user/PhotoGavin - din punctul meu de vedere mai frumos si bine structurate tutoriale, atat pe tehnica photo cat si pe editare.
-Digital rev TV - http://www.youtube.com/user/DigitalRevCom - un chanal cu pe care se fac review-uri intr-un mod mai "deosebit". Daca nu ma insel cel mai vizionat chanal photo de pe youtube.
-Photo shelter http://www.youtube.com/user/PhotoShelter - un canal aproape necunoscut dar care are niste video-uri destul de interesante.

Voi la ce canale video a-ti dat subscribe?
D300 +tamron 17-50 f.2.8,Samyang ae 8mm 3.5
D610 + nikon: 50 1.4, 85 1.4, 105 2.8, 14-24 2.8 , sigma 24 1.8
Aktaban
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:03 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde parpa_tupac » Lun Mar 04, 2013 5:43 pm

Personal as da cautare la "canalul go out and shoot". Degeaba imbunatatim partea teoretica care oricum e destul de relativa, deoarece este expusa de diversi fotografi sau bufoni (gen digital rev).
Cel mai bine e sa incerci sa pui in practica ceea ce stii pana acum. Acum ca s-a imbunatatit vremea nu mai sunt motive de stat in casa :) De multe ori prin experiment reusesti sa pui in practica ceea ce nu poti invata de nicaieri de pe net, anume propriul stil de fotografiere.
Partea teoretica tine pana la un anumit moment. Uneori o intelegi, alteori nu o intelegi pana nu te lovesti de ea practic.

Bafta!
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Youtube & net!

Mesajde Aktaban » Lun Mar 04, 2013 10:33 pm

Si uite asa ai mai facut facut o postare inutila. Chiar nu te puteai abtine ?! Este asa de greu sa nu spui nimic daca ai capul gol? Chiar asa greu este sa nu ai o parere atunci cand chiar nu ai o parere? ooooff

Cu teoria o ducem toti bine! Dar cand este vorba sa fim la obiect sa raspundem la o intrebare, aducem in discutie cu totul si cu totul alte subiecte.
Prostia care este tot mai raspandita este ideea aceea de a iesi si a face fotogratii fara a avea fundamente.
Sunt de acord ca mana se face pe teren, dar creativitatea este rezultatul imaginatie, care la randul ei este rezultatul invaturii. Nu vreau sa explic acum de ce este atat de important sa inveti intr-o piata saturata de oameni care ies cu dlr-ul pe soare si se lasa dusi de propria inspiratie.

Nu am exclus practica in nici un fel, dar ai simtit nevoia sa adaugi un comentariu care sa te faca sa te simti putin mot.
Dl. Parpa_tupac raspunsul tau este vag si total pe dinafara subiectului, Ca sa mi te alatur pentru cateva randuri,uitandu-ma la nr de posturi si la ce postari ai, presupun ca petreci mai mult timp studiind obiective si aparate decat sa citesti articole despre fotografie. Deci in cazul tau este mai mult gen: fa cum zice popa? Pe bune? A venit vreme frumoasa? E soare? Asta este motiv sa iesi sa faci poze? Asta imi spune ca toata iarna ai stat si ti-ai expus pareri neavizate deprea aparate si obiective pe care nu le-ai testat decat probabil la F64 (asta in cel mai bun caz).

Scuze dar pentru mine este o mare frustrare, cand cineva ca tine vine si adauga un comentariu vag, fara substanta, genral, doar de dragu de a-si dovedi ca a mai spus ceva pe un forum. Poate gresesc si imi cer scuze dar nu inteleg de ce nu te poti abtine cand nu ai nimic de spun?!
D300 +tamron 17-50 f.2.8,Samyang ae 8mm 3.5
D610 + nikon: 50 1.4, 85 1.4, 105 2.8, 14-24 2.8 , sigma 24 1.8
Aktaban
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:03 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde dasguzu2003 » Lun Mar 04, 2013 11:30 pm

Eu cred ca si tu te putei abtine, si poate aveai sanse sa primesti si raspunsuri bune, dar cand iti arati coltii, coltii tii arata si altii.
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Youtube & net!

Mesajde parpa_tupac » Mar Mar 05, 2013 8:31 am

Domnule Aktaban, in primul rand te rog frumos sa nu aduci injurii directe unei persoane chiar daca nu esti de acord cu cele spuse de acea persoana, mai ales in conditile in care nu ai fost jignit astfel.
Faptul ca ma faci prost ("cu capul gol"), spune totul despre buna educatie pe care probabil saracii parinti ti-au dat-o cu varf si indesat, dar erai prea ocupat sa-i asculti.
In al doilea rand spui ca nu ai exclus practica, dar nici de PC nu te poti dezlipi. (lucrurile se inteleg de la sine din putinele linkuri ce le-ai postat din nenumaratele pe care le ai in bookmark).
Posturile mele, nu sunt problema discutiei de aici. Timpul pe care il petrec eu pe forum este mult mai redus fata de timpul petrecut fotografiind.
Spre deosebire de tine eu iarna prefer sa stau in casa, petrecandu-mi mai mult timp cu familia, urmarind site-uri ale altor fotografi si de ce nu, sa recunosc ca stau si pe forumuri sa mai vad piata, o piata care ma intereseaza in mod direct, pentru ca tin la aparatura mea si incerc sa o mentin cat mai la zi posibil. In restul timpului, de primavara pana toamna tarziu sunt mai mult in teren.
Aparatura pe care o detin si am detinut-o pana acum o stiu altii mai vechi ca tine ( si o mica parte din ce am avut pana acum se poate vedea la sectiunea "user rating"). Pentru linistea ta, nu obisnuiesc sa imi dau cu parerea legat de aparatura pe care nu am detinut-o pana acum. Faptul ca nu imi place sa-mi insir fiecare accesoriu si aparat in semnatura e o alta problema.

Prin faptul ca ti-am spus "un mare nimic", recomandandu-ti sa iesi pe teren pentru a pune in practica teoria "invatata" si in acelasi timp observand reticenta ta, dovedeste clar prezenta ta pe teren.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Youtube & net!

Mesajde huxchi » Mar Mar 05, 2013 11:04 am

Personal mie mi se pare un post foarte bun. Punand linkuri care v-au ajutat / va ajuta e binevenit. Poate asa nu vom mai vedea posturi de genul "ce obiectiv e bun pentru aparatul x?"

Multumim Aktaban si la mai putine posturi off topic de la useri.
huxchi
 
Mesaje: 49
Membru din: Vin Oct 05, 2012 8:41 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde Aktaban » Mar Mar 05, 2013 11:51 am

Un concept si o atitudine de studiat : http://www.youtube.com/watch?v=1KS2YiNwwDk
D300 +tamron 17-50 f.2.8,Samyang ae 8mm 3.5
D610 + nikon: 50 1.4, 85 1.4, 105 2.8, 14-24 2.8 , sigma 24 1.8
Aktaban
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:03 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde doxter » Mar Mar 05, 2013 12:36 pm

doxter
 
Mesaje: 115
Membru din: Joi Mar 24, 2011 11:19 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde CTz » Mar Mar 05, 2013 12:48 pm

Nah, degeaba ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Youtube & net!

Mesajde Aktaban » Mar Mar 05, 2013 2:08 pm



That nikon guy - mi se pare ca isi da ceva mai mult interes sa ofere informatii utile.
Jared sincer nu il urmaresc pentru ca mi se pare ca in ultimele luni incearca mai mult sa vanda tricouri decat sa ofere un show asa cum o facea acum cativa ani.
D300 +tamron 17-50 f.2.8,Samyang ae 8mm 3.5
D610 + nikon: 50 1.4, 85 1.4, 105 2.8, 14-24 2.8 , sigma 24 1.8
Aktaban
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:03 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron