Acum este Mar Mar 19, 2024 6:54 am

Articole Nikonisti.ro

Youtube & net!

Diverse despre Nikon

Re: Youtube & net!

Mesajde vikon » Vin Aug 30, 2013 6:22 pm

sfedu scrie:Îmi puteţi sugera clipuri de youtube de unde pot învaţă editare foto,în special fotografie de nuntă. Mulţumesc.



incearca sa inveti cat mai bine sa editezi in Lightroom, te va ajuta mult, iar daca iti vei crea un workflow propriu vei scuti mult timp ;)
vikon
 
Mesaje: 93
Membru din: Dum Apr 19, 2009 12:14 am

Re: Youtube & net!

Mesajde FrateanRazvan » Dum Oct 13, 2013 9:40 pm

Haideti sa va dau si eu cateva ponturi pe care eu (ca incepator) le folosesc pentru a intra in tainele fotografiei utilizand preacunoscutul youtube va voi da cateva canale care cu siguranta va va tine distrasi o perioada lunga de timp si fiecare "prezentator sau cum se numesc" au cate ceva aparte de la care poti invata foarte foarte multe lucururi mai mult decat utile (toti sunt nikonisti) avem asa Jared Polin (Jared Polin este un tip super shuy cu o frizura rasta si are ca slogan i shoot raw multi poate il cunoasteti face multe videouri despre diverse aprate nikon de la entry la semi-pro si tot ce tine de ele ca functionalitate) apoi o avem pe easyexposure (O tipa blonda nu-i cunosc numele ce vorbeste engleza pe un accent bulgaresc-rusesc foarte interesant si cu un calm in a explica iesit din comun ea prezinta tot ce tine de shutter speed/exposure/iso tot tot tot) digitalrev tv (un japonez/chinez cu accent 100% englezesc mai morocanos si mereu nemultumit care testeaza aparate de la A la Z desi nikonist fiind mai lauda si concurenta cand este necesar) apoi Matt Granger sau "that nikon guy" (te invata cum sa faci portrete , diferentele intre aparate dx si fx diferente intre obiective etc) si Mike Browne(un tip all around care desi pare de moda veche este un bun povestitor cand vine vorba de a explica tot felu de termeni legat de fotografie etc).
Acum ramane sa vedeti daca cineva dintre acestia va este pe plac , eu ii prefer pe toti fiecare are stilul lui caracteristic toti explica de la A la Z tot ce tine de fotografie daca stai sa le urmaresti toate filmuletele si consider ca acestia te vor invata in mare ce inseamna fotografia teoretic si practic.Lumina buna va doresc!
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde StefanSC » Dum Oct 13, 2013 10:44 pm

@FrateanRazvan:

Toti aia pe care i-ai enumerat sunt...simpatici, amuzanti, fac divertisment de calitate, dar nu au treaba cu fotografia. Cel mult cu aparatura fotografica.

Resursele de invata fotografie cu adevarat bune sunt altele (si nu se gasesc pe Youtube):
Michael Freeman (seria de carti The Photographer's Eye/Vision/Story)
David duChemin (Whithin the Frame, Photographically speaking si seria informala Vision).

Gasesti acolo fotografie adevarat, imagini de te lasa masca si explicatiile de ce si cum functioneaza acele imagini si ce a gandit autorul cand le-a realizat.

Evident, nu te vor invata sa vezi...asta trebuie sa o faci tu singurel.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde FrateanRazvan » Lun Oct 14, 2013 12:30 pm

StefanSC scrie:@FrateanRazvan:

Toti aia pe care i-ai enumerat sunt...simpatici, amuzanti, fac divertisment de calitate, dar nu au treaba cu fotografia. Cel mult cu aparatura fotografica.

Resursele de invata fotografie cu adevarat bune sunt altele (si nu se gasesc pe Youtube):
Michael Freeman (seria de carti The Photographer's Eye/Vision/Story)
David duChemin (Whithin the Frame, Photographically speaking si seria informala Vision).

Gasesti acolo fotografie adevarat, imagini de te lasa masca si explicatiile de ce si cum functioneaza acele imagini si ce a gandit autorul cand le-a realizat.

Evident, nu te vor invata sa vezi...asta trebuie sa o faci tu singurel.

Sunt perfect de acord cu tine Stefan eu ma refeream la cateva idei pentru un tip o tipa care habar nu are ce inseamna un dslr si care doreste sa o ia cu alfabetul asa chestiuni de baza cum sa aleaga o aparatura ce butoane are un dslr care ce face cateva tipuri de modele ce poti face cu un obiectiv ,care este diferenta intre un fishier raw si unu jpg cum se editeaza fiecare si asa mai departe , ce tine de uz profesional si de chestiuni mult mai detaliate evident aici vorbim de curusuri specializate , diverse carti de specialitate , practica cum ai precizat etc :D.
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde FrateanRazvan » Lun Oct 14, 2013 12:32 pm

p.s Youtube si internetul sunt cam singurele surse(ieftine sau gratuite cum dorim sa le numim) in special youtube care te pot invata post procesare (lightroom photoshop etc) pas cu pas fara a fi nevoit sa faci un curs ori sa investesti o suma de bani ci doar timpul tau de a gasi ceea ce cauti.
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Youtube & net!

Mesajde mishuf » Dum Oct 27, 2013 4:10 am

mishuf
 
Mesaje: 190
Membru din: Lun Sep 17, 2012 8:21 am
Localitate: Melbourne

Re: Youtube & net!

Mesajde The.vagabond » Joi Oct 31, 2013 2:05 pm

Pot sa imi fac si eu reclama la site? Vagabonding.ro.

Aici adun o gramada de informatii/tutoriale si alte nebunii cu si despre fotografie.
Folosesc d300 17-50 2.8,28mm 1.8, 50mm 1.8,85mm 1.8, 8mm, 70-300mm, blitzuri nissin + prea multe prostii..
www.facebook.com/Florin.Vagabonding
www.youtube.com/user/DaVagabonding
www.facebook.com/groups/223376977794975/
http://vagabonding.ro/
The.vagabond
 
Mesaje: 139
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:46 pm


Re: Youtube & net!

Mesajde nicolae.m » Vin Noi 29, 2013 10:08 am

un clip despre producerea obiectivelor Zeiss Touit
Fiecare cutie vine cu un certificat semnat personal de tipul insarcinat cu controlul de calitate Samyang au inceput sa-i copieze pe cei de la Zeiss Atat doar ca tzidula data de Zeiss era semnata vizibil cu pixul iar cea Samyang era tiparita :)
http://www.youtube.com/watch?v=-82GN1lZ80w
NikonD800/D7000;Samyang 14mm ;28mm 1.8 G ;35mm 1.8G DX ;macro 40mm 2.8 G DX ;50mm 1.2 ai-s;50mm 1.4 D;50mm 1.8D;85mm 1.8 G;Tokina macro 100mm ;Zeiss Apo-Sonnar 135mm , 180mm 2.8 ed-if;300mm f4 ;sb-910,sb-700
nicolae.m
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Noi 27, 2013 6:12 am

Re: Youtube & net!

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Noi 29, 2013 2:05 pm

mishuf scrie:http://petapixel.com/2011/09/20/hilarious-customer-reviews-for-the-sigma-200-500mm-lens-on-amazon/

:D
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron