Acum este Vin Mar 29, 2024 8:24 am

Articole Nikonisti.ro

Întâlnire cu noi, nikoniştii

Diverse despre Nikon

Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Sabina » Mie Mar 11, 2009 10:23 am

Avem un număr de useri activi pe forum, fără îndoială, aşa că poate ar fi momentul să lăsăm nick-urile în spate şi să ne vedem pe teren :) Astfel ştergem problema anonimatului despre care se vorbea pe un topic, şi ajungem să vedem cine suntem de fapt.

Pentru un moment, facem şi un poll să vedem câţi ar fi interesaţi de genul ăsta de activitate, şi de îndată ce ne strângem suficient de mulţi să începem să decidem perioada şi locaţia.

Deci câţi vreţi să ne întâlnim pentru una-două zile (un weekend) pentru fotografie şi susţinerea comunităţii? :)

O mică menţiune totuşi - când propuneţi locaţii, încercaţi să le situaţi central, ca să poată ajunge un număr cât mai mare de useri. De asemeni, pentru început n-ar fi o idee rea să fie o locaţie la care să se poată ajunge cât de cât uşor cu trenul sau autobuzul ca să facilităm accesul celor fără maşină personală.

Păreri, idei? :)

Din motive de phpBB buggy, pollul îl găsiţi aici - viewtopic.php?f=60&t=294&start=0

Încercaţi să postaţi doar pe topicul ăsta, şi nu pe celălalt, ca să avem toate reply-urile într-un singur loc.

________________
Rezultatele poll-ului au fost:
Weekendul 10-11-12 aprilie - 10 voturi
Weekendul 24-25-26 aprilie - 5 voturi
Weekendul 8-9-10 mai - 11 voturi
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Mikhail » Mie Mar 11, 2009 10:38 am

Sunt deacord cu tine ca ar fi frumos sa ne intalnim undeva intr-un week-end. Dar..

Ca tot timpul este si un dar cel putin asa cred eu. Userii sunt raspanditi prin toata tara si este destul de greu sa gasesti o locatie care sa-i multumeasca pe multi. Eu am avut problema asta cu pentru o intalnire de persoana din Banat, Crisana si Ardeal. Cea mai buna solutie care am gasit-o a fost zona Alba - Sibiu.

Eu propun: Marginimea Sibiului http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83rginimea_Sibiului
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Robert_timisoara » Mie Mar 11, 2009 10:40 am

Eu as zice herculane :) sunt munti.. stiu si o cascada naturala situata la vreo 20 de minute de mers pe jos din media sus spre munte:) eu zic ca ar fi ok (sa nu va ganditi ca acea cascada este niagara :lol: )
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Sabina » Mie Mar 11, 2009 10:55 am

Cum sunt băile herculane central situate :D ? Eu de exemplu nu aş putea ajunge cam în nicio circumstanţă

Later edit- eu mă gândeam la ceva gen zona Braşovului, că e foarte uşor de ajuns. Ţin să subliniez două chestii necesare

    - locaţie cât mai centrală
    - acces facil cu mijloacele de transport în comun din orice parte a ţării (de preferat fără prea multe schimbări de vehicule)

Cred că motivele sunt lesne de înţeles - măcar la prima întâlnire să ne fie uşor să ajungem, ca apoi vedem noi :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Mikhail » Mie Mar 11, 2009 2:30 pm

Robert_timisoara scrie:Eu as zice herculane :) sunt munti.. stiu si o cascada naturala situata la vreo 20 de minute de mers pe jos din media sus spre munte:) eu zic ca ar fi ok (sa nu va ganditi ca acea cascada este niagara :lol: )



Cred ca acolo ne putem intalni usor noi banatenii si cu oltenii de pe forum. :)
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Robert_timisoara » Mie Mar 11, 2009 2:36 pm

eu am mai spus intru-un post ca e cam greu ca noi din TM sa ne deplasam la bucuresti sau cum s`ar planui la brasov... e totusi drum lung. iar la herculane sigura gasesti cazare la oameni.. mai negociezi cu ei... si daca e sa se mearga cu masina, 5 incap intr`una:) se face cheta :lol:
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Sabina » Mie Mar 11, 2009 2:47 pm

La modul cel mai sec, eu până la Braşov fac 8 ore, de la Timişoara la Braşov sunt 8 ore jumate maxim 9 ore :D . De la mine la Băile Herculane sunt 15 ore pentru că singura rută o ia prin Bucureşti :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde bogdanmb » Mie Mar 11, 2009 4:05 pm

Sabina scrie:La modul cel mai sec, eu până la Braşov fac 8 ore, de la Timişoara la Braşov sunt 8 ore jumate maxim 9 ore :D . De la mine la Băile Herculane sunt 15 ore pentru că singura rută o ia prin Bucureşti :)


nu vreau sa fiu indiscret sau sa dau cu bata... dar cum ai calculat 15 ore?
din presupunerile mele (si ce am vazut la detaliile tale) vi din dresda cu masina: pe http://wwwviamichelin.com iasa 12h http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/dyn/controller/Itineraires?strStartAddress=&strDestAddress=&strStartMerged=dresden&strDestMerged=herculane&strStartCityCountry=240&strDestCityCountry=1025349&empriseW=600&empriseH=310&intItineraryType=0&caravaneHidden=false&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&devise=1.0|EUR&carbCost=1.3&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&dtmDeparture=11%2F3%2F2009&indemnite=0

daca nu e asa... scuza-mi te rog pertinenta de a ma baga in seama...
eventual putem(mai multi de pe forum) sa calculam rute si sa gasim varianta cea mai potrivita/convenabila pt fiecare.

si eu sustin herculane...
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Robert_timisoara » Mie Mar 11, 2009 4:09 pm

singura varianta ramane atunci cum am spus.. cei de prin tm, arad, severin , craiova sau de unde or fi sa se intalneasca la herculane iar cei din jurul brasov , bucuresti, iasi, etc sa faca o intalnire aproape de ei.. iar unul din fiecare grup sa posteze ce si cum s`a facut.. poate ar putea iesi un mic concurs din toata treaba asta.. in fine.. mie personal imi place ideea de intalnire, dar nu imi permit sa vin pana la brasov sau bucuresti.ar fi aproximativ o zi pierduta pe drum doar....
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Întâlnire cu noi, nikoniştii

Mesajde Sabina » Mie Mar 11, 2009 4:11 pm

Iasi - Baile Herculane are o singura rută prin Bucureşti care face cinsprezece ore jumătate mai exact.

Alte rute - Galaţi - Braşov, 5-6h Galaţi - Băile Herculane există doar cu schimb prin Bucureşti sau prin altă parte.

Scopul întâlnirii forumiste e să ne întâlnim o dată pe an, toţi, sau în cea mai mare parte. A insista să se întâlnească doar cei din Oltenia, Banat şi Ardeal, indiferent de cum ajung restu mi se pare puţin elitist. Braşov nu e cea mai bună opţiune nici pentru mine, dar e un compromis destul de ok.

Later edit - mai dau o dată cu scopul întâlnirii, 8 ore e chiar aşa de mult o dată pe an :) ?
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron