Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Lectii fotografice

Diverse despre Nikon

Re: Lectii fotografice

Mesajde derek » Joi Oct 01, 2009 8:49 am

[/quote]

Asta ar trebui sa iti raspunda de ce trebuie sa iti schimbi numele de utilizator.
Daca pleci din start pe picior gresit cu afirmatii de genul celor de mai sus, este foarte putin probabil sa primesti raspunsuri atunci cand chiar vei posta o problema reala si vei cere ajutor.

Stima[/quote]

deci ca sa inteleg bine. nu voi primi raspunsuri concrete pentru ca nu am postat cu numele meu real? :lol: scuze dar asta nu este logic. deci repet: nu am gasit (posibil sa fi trecut cu vederea) stipulat ca trebuie sa ma loghez cu numele real. postul este caracterizat prin continut si nu prin semnatura. nu stiu daca am plecat pe picior gresit dar: Errare humanum est, sed perseverare diabolicum, asa ca daca la intrebari NU se va raspunde doar pentru ca nu am numele acolo il voi schimba. dar numai atunci.

cu stima
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: Lectii fotografice

Mesajde derek » Joi Oct 01, 2009 9:13 am

bogdangospei scrie:Cred ca am fost inteles gresit. Poate nu m-am exprimat eu bine.

Nu e vorba de nume real sau orice alt nume de utilizator.
M-am referit la faptul ca in momentul in care se va pune o intrebare, cel care este in masura sa raspunda, poate sa nu raspunda deoarece a fost deranjat cumva de atitudinea unui forumist, indiferent daca este nume real sau orice alt nume de utilizator

Stima


multumesc pentru completare. deci summa summarum trebuie sa te pui bine cu toti. sa nu iti expui parerea ca nu cumva sa sa superi pe cineva. voi avea aceste idei in fata de acum incolo.

cu stima
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: Lectii fotografice

Mesajde emp » Joi Oct 01, 2009 9:27 am

derek,pune intrebarea si o sa vezi daca ai sau nu dreptate.
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Lectii fotografice

Mesajde KodiaK » Joi Oct 01, 2009 9:40 am

derek, nu stiu pe ce bucata din forumul asta te-ai uitat tu cand ai trans concluzia ca aici nu ti se raspunde la intrebari daca esti novice, si esti tratat de sus.
Iti sugerez sa te uiti prin topicurile DSLR DX, Obiective, Probleme Tehnice, si chiar si in galeriile foto, ca sa vezi ca in general lumea raspunde la intrebari indiferent de cine sunt puse.
Iar faptul ca nu te-ai logat cu numele real este absolut irelevant. Nici eu nu folosesc numele real si am primit raspunsuri cat se poate de pertinente chiar si la cele mai tampite intrebari :P
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Lectii fotografice

Mesajde derek » Joi Oct 01, 2009 9:45 am

emp scrie:derek,pune intrebarea si o sa vezi daca ai sau nu dreptate.

:lol: "chiar de accea nu iti vom raspunde". oricum emp dreptate nu exista.
dar hai de doar asa. am facut cateva fotografii la gheta. in gheata se vad 2 portiuni: una transparenta si una opaca (din cauza direntei de temperatura :?: ). intrebarea este: cum reusesc unii sa faca fotografii la gheta fara a avea aceea portiunea opaca.
Fişiere ataşate
3968280752_04f544a0b2.jpg
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: Lectii fotografice

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 01, 2009 10:03 am

derek scrie:d-le Grozescu nu am pomenit nicaieri numele dvs. dar ati raspuns de parca dvs. ati fi fost tinta mea. nu am nimic du dvs., dar va rog sa recititi posturile mai vechi si posibil veti vedea ca unele posturi (nu ma refer posturile dvs. ma refer in general la posturi) sunt arogante. tot asa se poate ca numai eu sunt sensibil si nu este nimic.


Poate am gresit considerand ca ma numar intre cei "care stiu" despre fotografie si care au fost catalogati ca nu isi impartasesc cunostintele decat contra unor avantaje :-)

Este adevarat ca exista pe forum si raspunsuri "in doi peri" la diverse intrebari, ba chiar si eu le mai "comit", in special la intrebari antologice de genul "care este mai bun, Canon sau Nikon" :-)

Daca totusi urmarim forumul in ansamblul sau, putem constata ca sunt foarte multe intrebari care si-au gasit raspunsuri documentate, iar acestea au dus la rezolvarea unor probleme reale.

"Secretul" intrebarilor care primesc raspunsuri bune este simplu, cum spunea si domnul Dan Pop. Sunt intrebarile concrete, care contin datele necesare formularii unor raspunsuri coerente.

derek scrie:de ce va deranjeaza numele meu de utilizator? nu am gasit nicaieri specificat ca ar trebui sa folosesc numele meu real.


Nu ma deranjeaza numele in sine, poate sa fie si unul numeric, fara nici o semnificatie.

Mi-am permis sa va sugerez schimbarea deoarece in postul dumneavoastra nr. 3 pe acest forum ati reusit sa "dati" in toti cei care considera ca au ceva de spus in materie de fotografie si inca activeaza pe acest forum. Asta inainte sa formulati vreo intrebare la care ipotetic nu ati fi primit raspunsuri pe care sa le considerati corespunzatoare.

M-am gandit ca daca il veti schimba, veti avea mai multe sanse sa o luati de la inceput in ceea ce priveste rezultatele la eventualele dumneavvostra intrebari.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lectii fotografice

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 01, 2009 10:08 am

derek scrie: :lol: "chiar de accea nu iti vom raspunde". oricum emp dreptate nu exista.

dar hai de doar asa.


Vedeti, inceputul la acest mesaj este de-a dreptul promitator :-)

Multumim pentru favoarea pe care ne-o faceti sa ne adresati o intrabare :-)


derek scrie:am facut cateva fotografii la gheta. in gheata se vad 2 portiuni: una transparenta si una opaca (din cauza direntei de temperatura :?: ). intrebarea este: cum reusesc unii sa faca fotografii la gheta fara a avea aceea portiunea opaca.


Nu e din cauza diferentei de temperatura, portiunile mai intunecate se datoreaza fundalului, in speta elementelor care se afla in spatele subiectului care este translucid.

Aceeasi problema apare in cazul fotografierii oricaror obiecte transparente sau translucide.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lectii fotografice

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 01, 2009 10:19 am

derek scrie: intrebarea este: cum reusesc unii sa faca fotografii la gheta fara a avea aceea portiunea opaca.

Cel mai probabil, folosesc gheata fara portiuni opace. Vezi gheata din care se fac sculpturile de la diferitele expozitii de sculptura in gheata.

Gheata are o structura cristalina. Daca aceasta structura este (aproape) perfect regulata, blocul de gheata va arata ca un bloc de sticla. Zonele cu neregularitati in structura cristalina sint cele opace. Nu m-am ocupat de cresterea cristalelor de gheata, dar presupun ca principalii factori care influenteaza procesul de cristalizare sint puritatea apei si viteza cu care are loc procesul de inghetare. Cu cit apa e mai pura si procesul de inghetare mai lent, cu atit cresc sansele de a obtine o gheata fara portiuni opace. Cuburile de gheata obtinute in congelatorul frigiderului au fost supuse unui proces mult prea violent de racire pentru a fi lipsite de opacitati.

Putin off topic, dar interesant in context. Cel mai mare telescop din lume (undeva prin Rusia) are o oglinda de 6 metri in diametru. Pentru a se evita defectele structurale si tensiunile interne, racirea blocului de sticla din care a fost slefuita oglinda a durat 2 ani.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lectii fotografice

Mesajde derek » Joi Oct 01, 2009 10:23 am

Dan Pop scrie:
derek scrie: intrebarea este: cum reusesc unii sa faca fotografii la gheta fara a avea aceea portiunea opaca.

Cel mai probabil, folosesc gheata fara portiuni opace. Vezi gheata din care se fac sculpturile de la diferitele expozitii de sculptura in gheata.

Gheata are o structura cristalina. Daca aceasta structura este (aproape) perfect regulata, blocul de gheata va arata ca un bloc de sticla. Zonele cu neregularitati in structura cristalina sint cele opace. Nu m-am ocupat de cresterea cristalelor de gheata, dar presupun ca principalii factori care influenteaza procesul de cristalizare sint puritatea apei si viteza cu care are loc procesul de inghetare. Cu cit apa e mai pura si procesul de inghetare mai lent, cu atit cresc sansele de a obtine o gheata fara portiuni opace. Cuburile de gheata obtinute in congelatorul frigiderului au fost supuse unui proces mult prea violent de racire pentru a fi lipsite de opacitati.

Putin off topic, dar interesant in context. Cel mai mare telescop din lume (undeva prin Rusia) are o oglinda de 6 metri in diametru. Pentru a se evita defectele structurale si tensiunile interne, racirea blocului de sticla din care a fost slefuita oglinda a durat 2 ani.


e foarte interesanta. multumesc foarte mult. oare daca as folosi acril in loc de cuburile de gheata eventual cu "niste impuritati" pentru o fidelitate cat mai buna?
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: Lectii fotografice

Mesajde emp » Joi Oct 01, 2009 10:38 am

pentru a fi cat mai transparenta gheata,in timpul cat sta la frigider,ar fi ideal vibrata apa pt a nu avea in structura ghetii acele mici bule de aer care o fac opaca
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori