Acum este Vin Mai 03, 2024 2:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Manuale Nikon in limba romana

Diverse despre Nikon

Manuale Nikon in limba romana

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 22, 2009 10:45 am

Pentru a continua o discutie care s-a dezvoltat intr-un loc mai putin potrivit, am deschis acest thread.

Din cite stiu eu, manualele in limba romana sint realizate de Nikon Europa, in... Anglia. Ceea ce explica terminologia nefericit aleasa si exprimarile cam stingace, astfel incit de multe ori trebuie sa faci ceva eforturi pentru a intelege despre ce e vorba. Consultarea versiunii in engleza, descarcata de pe site-ul Nikon Europa rezolva acest gen de probleme, dar nu este nici pe departe la fel de comoda ca utilizarea unui manual compact, pe care-l poti lua cu tine oriunde.

Cred ca manualul ar fi iesit mult mai bine daca s-ar fi ocupat Skin de realizarea lui, pentru ca nu e greu de gasit in Romania un fotograf care sa fie capabil sa citeasca in engleza si sa scrie, corect si coerent, in romana.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Manuale Nikon in limba romana

Mesajde manolica1 » Mie Dec 16, 2009 2:34 am

salutare tuturor,
tocmai ce-am achizitionat un D5000 si as dori un manual de utilizare in Lb Romana....aparatul are in engleza si spaniola, dar as fi dorin in Romana sa inteleg mai bine termenii...
mutumesc anticipat!
manolica1
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Dec 16, 2009 2:23 am
Localitate: nueva york

Re: Manuale Nikon in limba romana

Mesajde Sajuuk » Mie Dec 16, 2009 5:51 pm

Nu stiu cat de util mi-a fost manualul in romana la D40 :? ... din simplul motiv ca aparatul in sine este in engleza. Lasand asta la o parte ... unii termeni au o traducere mai... nefericita. Am sfarsit prin a descarca varianta in engleza... :D

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Manuale Nikon in limba romana

Mesajde dbf » Mie Dec 16, 2009 7:09 pm

manolica1 scrie:salutare tuturor,
tocmai ce-am achizitionat un D5000 si as dori un manual de utilizare in Lb Romana....aparatul are in engleza si spaniola, dar as fi dorin in Romana sa inteleg mai bine termenii...
mutumesc anticipat!


Daca l-ai cumparat din Romania, importat prin canalul oficial, ar trebui sa aiba manualul tiparit in limba romana. Oricum gasesti un manual in format electronic la adresa
link magazin online
dbf
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 14, 2009 11:59 am

Re: Manuale Nikon in limba romana

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Feb 01, 2010 9:06 pm

Hihihi, din ciclul Manuale în limba română. Uitându-mă pe prima pagină unde am deschis PDF-ul cu manualul D300, adica la ce mă interesa, focalizare, am crezut că-mi sar ochii din orbite când citesc un nonşalant "S- adică AF cu un singur servomecanism" :lol: :lol: :lol: C e descris ca fiind AF cu servomecanism continuu :lol:

Deja-mi imaginez nişte pitici înarmaţi cu nişte cricuri mititele şi care schimbă servomecanismele în funcţie de dorinţă :lol: oare cu două, trei, patru servomecanisme or avea piticii?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori