Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:14 am

Articole Nikonisti.ro

O imagine care face mai mult decit o mie de cuvinte

Diverse despre Nikon

O imagine care face mai mult decit o mie de cuvinte

Mesajde Dan Pop » Vin Sep 25, 2009 7:24 pm

Celor care sint curiosi sa afle mai mult despre traseul razelor de lumina printr-un DSLR, le recomand imaginea de la http://www.nikonrepair.ro/login.php

Ceea ce multa lume nu stie este ca oglinda principala nu este perfect reflectiva, ci este semitransparenta (o parte din lumina trece, o parte este reflectata). Ce se intimpla cu partea reflectata cred ca nu mai necesita comentarii, lucrurile fiind suficient de clare. Lumina care trece cade pe oglinda secundara, care face un unghi de 90 grade cu oglinda principala si este perfect reflectiva (nu mai trece nimic de ea). Misteriosul obiect catre care este indreptata raza de lumina, in partea de jos a aparatului foto, este modulul de focalizare automata. Oglinda secundara este si ea articulata si se pliaza peste oglinda principala atunci cind aceasta din urma se ridica, pentru a permite luminii sa ajunga la senzor.

Au existat si incercari de a construi un SLR cu oglinda semitransparenta fixa, cea mai mare parte a luminii trecind prin oglinda si ajungind direct la film (cind obturatorul era deschis). Asa cum e lesne de imaginat, imaginea in vizor era cam intunecata, asa ca aparatele n-au avut cine stie ce succes si ideea a fost abandonata. La aparatele cu oglinda semitransparenta si AF, vizorul primeste o cantitate mai mare din lumina incidenta, asa ca si fotograful e satisfacut si modulul de focalizare automata are suficienta lumina ca sa-si faca treaba, cu exceptia cazurilor critice (obiective putin luminoase si lumina ambienta insuficienta).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: O imagine care face mai mult decit o mie de cuvinte

Mesajde bphoto » Mar Sep 29, 2009 10:35 am

Vad ca la vizare, exista intersectie a 2 raze. Duce la pierdere de calitate/ deformari ? De ce nu este un sistem mai simplu, fara intersectare ?
Cu respect,
Bogdan Diaconu

Imaginea care nu spune o poveste, nu primeste nimic
Avatar utilizator
bphoto
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mai 08, 2009 9:46 am

Re: O imagine care face mai mult decit o mie de cuvinte

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 29, 2009 11:01 am

bphoto scrie:Vad ca la vizare, exista intersectie a 2 raze. Duce la pierdere de calitate/ deformari ? De ce nu este un sistem mai simplu, fara intersectare ?

Sistemele mai simple dau o imagine "in oglinda" in vizor, adica inversata stinga-dreapta. Daca nu uit, am sa-ti arat un Exa I-a fara pentaprisma :D
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: O imagine care face mai mult decit o mie de cuvinte

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Sep 29, 2009 11:12 am

Pierderea de calitate, oricare ar fi ea, nu cred ca este relevanta la nivelul vizorului.
In schimb mi se pare importanta vizarea 100% a imaginii fotografiate.

De ce trebuie sa primim ca exemplu pagina de urmarire a stadiului reparatiilor pe care le executa Skin, asta e un subiect care ar putea genera, din nou, polemici interminabile. Dar am sa ma abtin si de aici crede fiecare ce considera de cuviinta.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O imagine care face mai mult decit o mie de cuvinte

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 29, 2009 11:27 am

bogdan_dumitru scrie:De ce trebuie sa primim ca exemplu pagina de urmarire a stadiului reparatilor pe care le executa Skin, asta e un subiect care ar putea genera, din nou, polemici interminabile.

Intrucit saptamina trecuta mi-am dat aparatul la reparat (vezi discutia despre service-ul Nikon in Romania), am dat si peste pagina de urmarire a stadiului reparatiilor. Iar acolo mi-a atras atentia imaginea respectiva si m-am gindit ca ar fi interesanta si pentru altii.

Nu e cazul de cautat conspiratii adinci sau de polemizat. Intrucit nu exista alt service autorizat Nikon in Romania, nu pot fi acuzat ca as face publicitate mascata pentru Skin, firma care, asa cum stie toata lumea de la informatul si studiosul Canon, ma sponsorizeaza la greu :lol:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori