Acum este Vin Mar 29, 2024 12:22 am

Articole Nikonisti.ro

Cumpărare Nikon D3 din China

Diverse despre Nikon

Cumpărare Nikon D3 din China

Mesajde fractu » Mie Mar 25, 2009 11:03 am

Vă salut, am și eu niște nelămuriri legate de cumpărarea unui D3 din Beijing, soția mea o să ajungă acolo și am găsit niște prețuri foarte bune pt. D3. Probleme: - e posibil să cumpere un fake la un preț bun chiar de la un magazin de specialitate foto ?
- se fabrică sau se asamblează D3 și/numai în China ?
- se fabrică sau se asamblează obiective Nikon și/numai în China ?
Întreb aici pt. că mi se pare firesc să consult direct sursa Nikon, fără alte povești din terțe surse și nu-mi strică ceva sfaturi legate de proveniența echipamentului.
Vă mulțumesc,
Cosmin
fractu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 25, 2009 10:39 am

Re: Cumpărare Nikon D3 din China

Mesajde Dan Pop » Mie Mar 25, 2009 12:30 pm

fractu scrie:- e posibil să cumpere un fake la un preț bun chiar de la un magazin de specialitate foto ?

Piata foto chinezeasca imi este complet necunoscuta, dar ma indoiesc ca-si bate cineva capul cu contrafacerea aparatelor din clasa D3.
fractu scrie:- se fabrică sau se asamblează D3 și/numai în China ?

Din cite stiu eu, D3-urile sint integral "made in Japan". Nikon mai produce DSLR-uri si in Tailanda (de la D300 in jos).
fractu scrie:- se fabrică sau se asamblează obiective Nikon și/numai în China ?

Da. Toate obiectivele de 50 mm de uz curent (AF-D 50 f/1.8, AF-D 50 f/1.4, AF-S 50 f/1.4), noul 35 f/1.8 si 55-200VR sint "made in China". Presupun ca lista nu e completa.
fractu scrie:Întreb aici pt. că mi se pare firesc să consult direct sursa Nikon, fără alte povești din terțe surse și nu-mi strică ceva sfaturi legate de proveniența echipamentului.

Acest forum nu este o sursa Nikon, chiar daca este administrat de Nikon Romania. Deci, daca vrei un raspuns oficial Nikon va trebui sa te adresezi in alta parte (vezi http://www.nikon.ro/footer/ro_RO/footer ... tacts.html).

Inainte de a cumpara un D3 din China, indiferent de pret, ar fi bine sa te interesezi daca beneficiaza de garantie in Romania.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpărare Nikon D3 din China

Mesajde fractu » Mie Mar 25, 2009 2:26 pm

Un răspuns cât se poate de complet pentru care vă mulțumesc foarte mult domnule Dan Pop, mai caut și pe alte forumuri și în limba engleză, dar se pare că m-am lămurit și se pare că o să fie D3 din Beijing noua mea jucărie.
Mulțumesc încă odată pentru răspuns,
Cosmin
fractu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 25, 2009 10:39 am

Re: Cumpărare Nikon D3 din China

Mesajde Robert_timisoara » Mie Mar 25, 2009 2:48 pm

fractu scrie:Un răspuns cât se poate de complet pentru care vă mulțumesc foarte mult domnule Dan Pop, mai caut și pe alte forumuri și în limba engleză, dar se pare că m-am lămurit și se pare că o să fie D3 din Beijing noua mea jucărie.
Mulțumesc încă odată pentru răspuns,
Cosmin


totusi la ce pret ai gasit? ar fi interesant sa ne spui si noua.
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cumpărare Nikon D3 din China

Mesajde fractu » Mie Mar 25, 2009 5:58 pm

@ Robert_timisoara:

conform site-ului asta http://www.rayi.com.cn/productSearch.do?m=simple precum și pe altele prețul se învârte undeva pe la 3000 EURO ( 10 Renminbi = 1.084881 EURO) ...
eu mai caut oricum și alte prețuri, sunt tot felul de forumuri în lb engleză care dau tot felul de site-uri, pe mine mă interesează numai Beijing
fractu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 25, 2009 10:39 am

Re: Cumpărare Nikon D3 din China

Mesajde fractu » Mie Mar 25, 2009 6:24 pm

@ Robert_timisoara:

sau citeste aici: http://drtu.com/en/?p=118 toate comentariile referitoare la site-uri sau magazine de foto din China
fractu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 25, 2009 10:39 am

Re: Cumpărare Nikon D3 din China

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Mar 30, 2009 11:12 am

Dan Pop scrie:Piata foto chinezeasca imi este complet necunoscuta, dar ma indoiesc ca-si bate cineva capul cu contrafacerea aparatelor din clasa D3.


Chinezii contrafac ORICE. Chiar şi maşini scumpe pe care le vând la jumătate din preţul celor originale. Toyota Landcruiser a fost copiata, Smart, etc. Piaţa din Romania e plina de Nokia N-95, replica chinezeasca fiind un ştift total din toate punctele de vedere. Nu văd de ce nu ar face şi ceva in carcasă de D3 iar înăuntru sa aibă maţe de Skina? Câţi nu şi-ar cumpăra astfel un "D3" la un, să zicem, 4-500 de euro? Cred că unul dintr-o sută de oameni, dar sigur ar prinde câţiva să-i fraierească.
Părerea mea: dacă nu scrie Made in Japan pe el, daca e uşurel în mână sau dacă aveţi orice alt dubiu, NU cumpăraţi. Este de preferat ca şi cumpărătorul să aibă nişte noţiuni de bază la achiziţie.
Îmi aduc aminte cu amuzament de un rromânaş din Irlanda care se chinuia să-mi vândă cu 1000 de euro un ditamai aparatul "profesional" SONY care înăuntru avea mecansim de Skina, focus free lens, blitz extern pe grip lateral, dar cumva încorporat cu panarama aceea de aparat. Dimensiuni de SLR, dar greutate de disposable camera :D Vă spun, ceva hilar tare de tot! Dar stau şi mă gândesc, oare n-o fi luat nimeni ţacă?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron