Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:25 am

Articole Nikonisti.ro

posibil update ptr D90 ???

Diverse despre Nikon

posibil update ptr D90 ???

Mesajde sorin.chiru » Joi Oct 01, 2009 12:23 am

Salut tuturor,

Mi-a ajuns pe la ureche zvonul ca Nikon ar urma sa lanseze intr-un viitor relativ apropiat un "update" ptr D90. REcunosc, nimic "documentat", adica am gugalit in disperare, dar nu am gasit nimic care sa confirme aceasta supozitie. Doar zvonuri intre prieteni nikonisti din anturajul meu. Zvonuri alimentate insa de presupunerea logica (oare?) ca, dupa ce au lansat ofensiva dslr-urilor entry-level cu D5000 si apoi D3000, dupa ce au upgradat D300 la D300s, urmatoarea mutare previzibila ar putea fi upgradarea lui D90, care, ne-upgradat, ar ramane in urma concurentei...

Stiti ceva in sensul acesta?
Multumesc anticipat.
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: posibil update ptr D90 ???

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 01, 2009 9:54 am

sorin.chiru scrie:urmatoarea mutare previzibila ar putea fi upgradarea lui D90, care, ne-upgradat, ar ramane in urma concurentei...

Si care ar fi concurenta lui D90? Singurele aparate care reprezinta o amenintare pentru el sint D300 si D700 si de aceasta amenintare nu l-ar salva nici un upgrade. De la nivelul lui D90 nu se prea pleaca catre alta firma, utilizatorii de D90 sint "captivi" ai sistemului Nikon. Chestie valabila si pentru nivelul imediat superior, D300/D700.

Intre D80 si D90 au trecut 2 ani. D90 a fost lansat la jumatatea lui septembrie 2008. Deci, un upgrade ar fi prematur. Cel mult, sa-i puna un s in coada si sa-i adauge un monitor articulat, a la D5000.

Daca e sa prevedem viitorul pe baza evolutiilor din trecut, mai intii va trebui sa apara D400, cu un senzor nou, vizibil imbunatatit fata de cel al lui D300 si cu cine stie ce alte chestii au clocit inginerii de la Nikon de la lansarea lui D300 incoace. 6-12 luni mai tirziu ar urma sa apara succesorul lui D90 (probabil se va trece la alta schema de numerotare, la fel ca la gama entry level), cu acelasi senzor ca D400, cu un subset din noutatile introduse de acesta si, foarte probabil, cu propriile lui noutati.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori