Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Diverse despre Nikon

Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde phototrip » Vin Oct 02, 2009 2:53 pm

Buna ziua,

Poate voi aveti experiente diferite la dealerii NIKON, insa eu doresc sa povestesc experienta mea la f64.ro. Saptamana aceasta am fost la magazin cu gandul sa cumpar o camera DSRL si as fi dorit sa discut cu unul dintre vanzatori, daca pot fi numiti asa. Nu numai ca nimeni nu iti raspunde in magazin nici la buna ziua, dar dupa ce am incercat timp de 15 minute sa stau de vorba cu cineva vine cineva la mine si pe un ton foarte urat, ma intreaba: Ce vrei???
Nu vorbesc de faptul ca sunt mai in varsta decat cei de acolo, dar pana la urma sunt un potential client, care merita sa fiu tratat ca atare, parerea mea.
Am spus "nimic, va multumesc"
Concluzia o trageti singuri.

PS: Voi sunteti multumiti de aceste servicii?
phototrip
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Sep 30, 2009 8:01 am

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 02, 2009 3:18 pm

forestlander scrie:Poate voi aveti experiente diferite la dealerii NIKON, insa eu doresc sa povestesc experienta mea la f64.ro. Saptamana aceasta am fost la magazin cu gandul sa cumpar o camera DSRL si as fi dorit sa discut cu unul dintre vanzatori, daca pot fi numiti asa. Nu numai ca nimeni nu iti raspunde in magazin nici la buna ziua, dar dupa ce am incercat timp de 15 minute sa stau de vorba cu cineva vine cineva la mine si pe un ton foarte urat, ma intreaba: Ce vrei???

Total atipic fata de experienta mea cu F64. Intotdeauna mi s-a raspuns la salut si am fost tratat cu tot respectul si toata atentia atunci cind mi-a venit rindul. Abordarea uzuala este "va putem ajuta cu ceva?".

Nu va contest experienta, doar o relatez pe a mea. Oricum, aveti alternativa FotoHobbyShop la indemina.
forestlander scrie:PS: Voi sunteti multumiti de aceste servicii?

Nu am avut niciodata nimic de reprosat vreunuia din cele doua magazine mentionate mai sus. Intotdeauna intru cu placere si ies satisfacut de modul in care am fost servit, indiferent ca am cumparat un DSLR sau o cutie de plastic pentru pastrat acumulatorii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde VALER » Vin Oct 02, 2009 4:01 pm

Cand am drum prin centru ma abat si pe la f64 fie ca am in plan sau nu sa cumpar ceva. De fiecare data, desi sunt un client obisnuit sunt rasfatzat cu "Buna ziua! Va pot ajuta cu ceva?...". De acelasi tratament se bucura si ceilaltzi clientzi...
Mi se intampla uneori sa casc gura si 15-20min, dar nici un angajat nu mi-a spus ca ar cam fi cazul sa plec, etc. Ba mai mult, dupa 5-10 min. sunt abordat de alt vanzator care ma "rasfatza" cu aceeasi formulare politicoasa.
De acelasi tratament se bucura si ceilaltzi clientzi. Am vazut pe viu, citesc comentariile lor, vorbesc cu amicii sau prietenii.
Eu ma indoiesc serios de ceea ce spui. Iar daca ar fi adevarat tot n-as prea crede.
Esti primul care se plange de acest fapt.
Dar daca lucrurile ar sta asa de ce nu ai luat atitudine in magazin, semnaland acest tratament sefului de tura?
Citeste comentariile clientilor si ai sa te convingi singur cum stau lucrurile la f64.
O dupa amiaza placuta,
Valentin ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde aind » Vin Oct 02, 2009 4:10 pm

salut, din păcate și eu am avut o experiență cam jenantă cu F64, dar printre multe pozitive.
am făcut mai multe comenzi de valori până în 500-600 ron și totul a decurs perfect, le-am comandat la prânz și plătit, până seara m-au sunat înapoi să îmi confirme ca le-au expediat prin curier, a doua zi le-am avut in brațe.
din păcate la o comandă de 7000 și ceva de ron via ratele Cetelem mi-au încurcat și anulat comanda de vreo două ori, m-au ținut vreo 2 zile în plus .. până la urma s-a rezolvat însă experiențele foarte bune de dinainte m-au lasat cam dezamăgit de data asta..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde phototrip » Vin Oct 02, 2009 5:00 pm

Nu contest faptul ca poate s-au comportat bine cu unii dintre voi, eu doar am tinut sa aflu, daca eu sunt exceptia care confirma regula. Nu sunt genul care sa ma cert cu personalul din magazin, sa apelez la seful de tura sau sa fac reclamatii. Pur si simplu parasesc magazinul si nu mai intru niciodata in el, asta este tot.
Insa vad ca incep sa fie postate si nemultumiri ale altor membri ai acestui site. Sincer, imi doresc ca acete mesaje sa fie citite si de cineva de la magazinul respectiv, in acest fel poate vom avea o calitate a serviciilor imbunatatita, care sa inceapa cu respectul de la om la om, de la vanzator la client, atat.

Multumiri pentru raspunsuri
phototrip
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Sep 30, 2009 8:01 am

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Sajuuk » Vin Oct 02, 2009 5:11 pm

Eu unul nu am fost tratat necorespunzator de cei din magazin. M-au lasat in pace si am cascat gura prin magazin chiar daca la momentul respectiv nu voiam sa cumpar nimic... se nimerise sa fiu prin zona...

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde vid313 » Vin Oct 02, 2009 6:21 pm

Si eu am fost tratat cu respect de fiecare data cand am cumparat de la ei, ma refer la F64. Esti intampinat cu salutari cum intri pe usa. Angajatii liberi se ofera sa te ajute imediat iar atmosfera generala in magazin este una relaxata. Este si motivul pentru care au succes, cred eu. Am plecat mereu cu zambetul pe buze de acolo :mrgreen: , bine asta si datorita faptului ca ma simt ca un copil intr-un magazin de dulciuri, :lol: dar si datorita domnisoarelor de la casierie. :roll:
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde mandea » Vin Oct 02, 2009 6:38 pm

O bila alba si de la mine pentru F64.
De fiecare data au fost foarte amabili, am petrecut odata inspre doua ore testand cu ajutorul lor variante de iluminare pentru macro (blitz circular Metz sau adaptor ringflah).
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 02, 2009 7:12 pm

forestlander scrie:Nu numai ca nimeni nu iti raspunde in magazin nici la buna ziua, dar dupa ce am incercat timp de 15 minute sa stau de vorba cu cineva vine cineva la mine si pe un ton foarte urat, ma intreaba: Ce vrei???


Faptul ca nu va dati numele este de inteles avand in vedere tematica celui de al doi-lea mesaj al dumneavoastra in acest forum, dar dati-ne macar numele celui care vi s-a adresat pe un ton "foarte urat ". Ca doar au ecusoane cu totii.

Nu de alta, dar sa-l ocolim si noi cand mergem pe acolo :-)

Oricum am potrivi-o, F64 este unul dintre putinele magazine din tara care:

1 - dispun de foarte multe repere in stoc, deci pot fi vazute foarte multe produse cum arata in realitate
2 - au oameni bine pregatiti, majoritatea fotografiaza in timpul liber, deci puteti beneficia de pareri avizate despre aparatura la prima mana, nu doar din auzite.
3 - ba chiar unii sunt specializati pe Canon, altii pe Nikon, Olympus, etc, deci cam oricand se va gasi cineva care sa raspunda si unor intrebari mai dificile.

Asta fara a mai pomeni de organizarea de seminarii si workshop-uri gratuite si de editarea revistei FotoClass :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Antonio Dumitrescu » Vin Oct 02, 2009 11:30 pm

Eu imi aduc aminte cum acum 2-3 ani am luat un trepied in valoare de 100 de lei noi. Pentru acel trepied am fost consiliat in jur de 10 min(produsul un trepied slabut :) ), nu mi s-au bagat pe gat produse mai scumpe, mi s-au prezentat altele din aceeasi categorie si am plecat multumit, cu 2-3 reviste oferite gratuit chiar.

Nu aduc nici o acuza, dar un user al carui prim post este o sesizare, nu-mi ofera credibilitate.

Multa bafta la cumparaturi ;)
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron