Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Diverse despre Nikon

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 12, 2009 11:38 pm

bogdan_dumitru scrie:La F64 e mai ieftin daca achizitionam on-line? Sau mai scump?
Pe lume traim domnule Dan Pop?
Magazinele mari au si reprezentare on-line.

Mergeti la un magazin Depozitul de Calculatoare sau Sony Center si incercati sa cumparati ceva la preturile de pe site-urile respective. Pe dc-shop.ro scrie cu rosu in coltul din dreapta sus ca preturile de pe site sint valabile exclusiv pe site. Spre deosebire de altii, eu chiar stiu pe ce lume traiesc.
bogdan_dumitru scrie:De ce incercati sa ne convingeti sa cumparam din Romania?

Din partea mea, puteti cumpara si din Patagonia, putin imi pasa. Am reactionat la o minciuna gogonata despre pretul lui 17-55/2.8 "peste tot in Europa" si atit.

De ce cumpar eu exclusiv din Romania:

  • Pentru ca am privilegiul de a locui in Bucuresti si ma pot duce sa-mi fac cumparaturile direct din magazin, sa pot tine in mina si verifica obiectul pe care intentionez sa-l cumpar.
  • Pentru ca imi face o reala placere sa discut cu personalul magazinelor F64 si FotoHobbyShop.
  • Pentru ca un an in plus de garantie conteaza: mi-a aparut un hot pixel la citeva zile de la expirarea primului an de garantie. In loc sa fac scandal pe forum ca garantia europeana e de numai 1 an, m-am dus la Nikon RO si am lasat aparatul sa-mi fie reparat in conditii de garantie.
  • Pentru ca am numai de cistigat din dezvoltarea pietei romanesti de tehnica fotografica. Inainte de septembrie 2007, data la care a luat fiinta Nikon Romania, magazinele se aprovizionau pe filiera germana. Preturile erau mai mari, garantia era de un 1 an si se facea prin trimiterea aparatului/obiectivului la reparat in Germania.
  • Pentru ca am apucat vremurile cind din Romania nu aveai ce cumpara si nu le duc dorul.
Nu ma deranjeaza citusi de putin faptul ca altii gindesc altfel, dar ma deranjeaza atunci cind isi demonstreaza incapacitatea de a-si asuma consecintele propriilor optiuni.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde sebi sascau » Mar Oct 13, 2009 5:27 pm

nice...
Exista optiuni si optiuni iar parerea mea este ca diversele optiuni de achizitionare a tehnicii foto nu trebuie sa starneasca polemici. Fiecare e liber sa ia in calcul orice optiune, s-o cantareasca si s-o aleaga pe cea care i se pare mai convenabila. Compromisuri trebuie facute la oricare dintre ele. Ideea este sa incecam sa prezentam si alte optiuni, in afara de cele interne(F64, fotohobby, samd), cat mai obiectiv, cu argumente pro si contra pentru ca fiecare sa-si faca o idee cat mai reala despre respectiva optiune. Haideti sa nu mai afirmam ca e mai bine sa cumparam de aici sau de acolo...sa ramanem doar la prezentarea variantelor si la argumentele pro sau contra. Nu de alta dar, probabil, multi incepatori care vor sa-si cumpere o camera foto, intra pe forum sa afle care varianta e mai buna si pleaca mai nelamuriti decat inainte. Asa ma gandesc eu ca putem fi de un real folos.
sebi sascau
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 6:28 pm

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Oct 14, 2009 12:13 am

bogdan_dumitru scrie:Care e, de fapt, problema?
De ce incercati sa ne convingeti sa cumparam din Romania?

Partidul unic a fost desfiintat cu 20 de ani in urma. :lol:


Păi ar fi trebuit să vă convingeţi singur după problema recentă avută cu garanţia aparatului dvs. Cred că ar fi un motiv suficient. Sau e mai bine să căutaţi prin tot felul de tertipuri să eludaţi filiera normală prin contrabandă la sacoşă iar apoi să faceţi scandal unui importator onest care încearcă să clădească o afacere? Vi se pare normal şi de bun-simţ?
Dvs munciţi? V-ar conveni să vă apară tot felul de căpuşe de acest gen care să încerce să profite de munca dvs, să fie mai "dăştepte" ca restul, iar când nu le iese pasienţa să vă denigreze aiurea peste tot? Acum vă întreb sincer, ca pe un om cu capul pe umeri...
Dacă cineva ar sta să vă urmărească contribuţia pe acest forum, va fi uimit să constate faptul că vă legaţi tot timpul de ceva, în special de aparatele Nikon care nouă ne sunt dragi, multora dintre noi aceste aparate ne-au adus pâinea cea de toate zilele. Cu cât stau şi vă citesc mai mult, am impresia că dvs nu aţi pus mâna pe un Nikon in viaţa dvs, probabil munciţi pentru concurenţă.
Sabina, îmi pare sincer rău pentru acest mesaj, dar dacă moderatorul nu pune la punct scandalagiul, nici eu n-o să stau să înghit toată fierea şi reaua voinţă evidentă a cuiva.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde etter » Mie Oct 14, 2009 11:01 am

Buna ziua!

Eu cred ca F64 si fotohobbyshop sunt cele mai "profi" magazine din Romania in care eu am intrat vreodata. In nici un alt loc, indiferent de domeniul de activitate, nu am fost tratat mai respectuos si mai atent.

Ca un mare PLUS pt F64 voi descrie urmatoarea situatie:
Intr-o zi cu soare am mers la F64 pentru achizitionarea a doua filtre ND pe diametrul 77mm(NDx8 si NDx400). Un consultant mi le-a dus la casa, le-am platit si am plecat spre casa. Incantat de noua achizitie si stiind bunul renume al magazinului nici macar nu m-am uitat la carcasele filtrelor sa vad daca sunt sigilate, sa le desfac la fata locului sa verific daca nu-s zgariate. Am facut asta atunci cand am ajuns acasa si am ramas inmarmurit cand in carcasa de NDx400 am gasit un UV pe 52mm ... Am plecat val-vartej inapoi si am descris situatia fetelor de la casa. Au chemat consultantul care ma servise initial, iar acesta, desi probabil incalcase procedura, a recunoscut sincer ca nici el n-a verificat daca produsele erau sigilate atunci cand mi-au fost inmanate.
Prin urmare, printre multe scuze, UV-ul de 52mm a fost inlocuit cu NDx400-le.
Ma gandesc ca probabil in foarte putine locuri din Romania o astfel de intamplare poate avea un final fericit, asa cum a fost in cazul meu.

Chiar si cu aceasta intamplare, increderea in F64 mi-a ramas nestirbita, si in orice moment as cumpara de la ei cu ochii inchisi. :)

Si cum normal este sa inlatur dubiile privind identitatea mea in astfel de caracterizari, numele meu este Bogdan Toma, sunt din Bucuresti si sunt pasionat de fotografie.

Numai bine!
etter
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 13, 2009 10:25 am

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde mandea » Mie Oct 14, 2009 12:56 pm

Eu am impresia ca Dl. Dumitru nu reuseste sa-si insuseasca niste notiuni elementare de functionare ale economiei in general si a pietei in particular (fie ea online sau clasica).

Poate educatia dumnealuie e de alta factura, insa pacat ca nu vrea sa asculte si ce i se tot spune pe aci pe colea. Si mie mi-ar conveni sa cumpar online din Malaiezia de la otulet-ul Nikon, sa nu platesc taxe de transport, si sa am garantie si pe plaja din Honolulu (daca o avea plaja).

Cred ca asta e si problema romaniei in general, am vrea capitalism dar fara capitalisti si fara economie libera.
(Asta ne-o spunea profesorului de economie din facultate, Dl Iorga undeva in 199x)
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bphoto » Vin Oct 16, 2009 9:38 am

@etter: F64 la acea situatie nu a facut decat sa respecte legislatia. Exista o legislatie care prevede niste drepturi pentru consumator , dar din pacate multi vanzatori o calca in picioare , iar consumatorii nu o cunosc sau nu lupta pentru a fi respectata.

Respectul meu pentru F64 este datorat faptului ca sunt mult mai mult decat vanzatori corecti :)
Cu respect,
Bogdan Diaconu

Imaginea care nu spune o poveste, nu primeste nimic
Avatar utilizator
bphoto
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mai 08, 2009 9:46 am

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Oct 19, 2009 10:07 am

Într-adevăr,
@etter: F64 la acea situatie nu a facut decat sa respecte legislatia
, dar hai să fim serioşi, câţi ar fi făcut la fel? Cu atât mai mult cu cât aveau posibilitatea să evite schimbarea: cutia era de ce cumpărase clientul, factura zicea acelaşi lucru, faptul că el avea în cutie altceva nu mai e problema lor atâta timp cât omul luase marfa din magazin neverificată (putem păţi oricare dintre noi, nu-i imput lui neglijenţa). Cum se putea demonstra legal (dacă vorbim de legislaţie) că nu a schimbat el acasă produsul cu ceva care nu-i mai trebuia? Atâta timp cât a părăsit magazinul cu produsul, cum mai putea el demonstra că nu era cutia sigilată? Putea face reclamaţie şi la mama protecţiei consumatorului pentru că nu ar fi avut câştig de cauză clar. Au fost cei de la f64 domni (ca de obicei)....
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde KodiaK » Mar Oct 20, 2009 12:52 pm

Multi ar fi facut la fel :)
Daca se tiganeau pt un amarat de filtru nu faceau decat sa isi dea cu firma in cap, ceea ce nici o firma serioasa nu doreste. Daca insa era vorba de un D3x neverificat in cutia caruta sa fi gasit omul un coolpix, atunci probabil ca altfel ar fi stat lucrurile :)
Dar, cum bine stiti probabil, la F64 orice aparat foto/obiectiv/blitz iti este desfacut si probabt in fata...tocmai pt ca sa se evite astfel de situatii.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde etter » Vin Oct 23, 2009 9:39 am

@Kodiak: Permite-mi sa am indoielile mele referitoare la consideratiile tale. Ar fi minunat ca vanzatorii din magazine sa gandeasca in spiritul ideii tale.

@Cosmin Gheorghita: Exact asa m-am gandit si eu inainte sa intru in magazin a doua oara pentru a schimba filtrul. Ar fi la mana oricarei persoane rau intentionate sa faca "giumbuslucuri" de astea.
etter
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 13, 2009 10:25 am

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde cayn » Dum Noi 01, 2009 3:06 pm

Tocmai ce m-am intors dintr-o vizita in UK si se pare ca politica Nikon Romania imi lasa un gust amar. Doar informativ, m-am uitat si eu pe acolo pe la magazine si in general nu sunt mari diferente. Dar... la tot ceea ce este nou pe piata si / sau considerat profesional, romanii sunt trasi in teapa.
Ceea ce mi-au sarit in ochi au fost urmatoarele:
- body Nikon D300S : pret UK ~ 5900 lei; pret RO ~ 6999 lei (minim, ca am gasit si mai scump)
- body Nikon D300 : n-am gasit nicaieri
- body Nikon D3000 : pret UK ~ 2200 lei; pret RO ~ 2999 lei
- Nikon 17-55 2.8 : pret UK ~ 4800 lei; pret RO ~ 5999 lei

Nu mai tin minte toate diferentele ca n-am stat sa-mi notez pretul la fiecare, dar concluzia e certa. Nikon RO f***s us :lol:
La celelalte produse la care m-am mai uitat, gen 50mm afs, macro 105mm, macro 60mm, 70-300 VR preturile erau cam la fel.

Eu unul nu inteleg de ce intr-o tara cu o piata de desfacere restransa ne baga pe gat preturile astea. Cred ca preturile ar trebui sa fie mai mici decat in tarile dezvoltate si nu invers. Dar de... daca romanul cumpara indiferent de pret, Nikon RO chiar ar trebui sa creasca preturile. Mai multe limuzine pentru patron! :mrgreen:
Sony Nex 7 + Sony E 18-55 OSS
---
ex Nikonist :(
Avatar utilizator
cayn
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 9:50 am
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron