Acum este Sâm Apr 27, 2024 2:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Diverse despre Nikon

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 01, 2009 3:24 pm

cayn scrie: dar concluzia e certa. Nikon RO f***s us :lol:



Link te rog.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde sorinsava » Dum Noi 01, 2009 5:24 pm

Nu stiu cine e de vina insa preturi f bune inclusiv cu tva au aici http://www.graysofwestminster.co.uk/pro ... ecials.php
D300s pe la 6000ron iar D3x la pret ~ de D3s la noi.
Daca poti sa rezolvi transportul +tva poti sa iei si din SUA atit timp cit diferenta de pret ar acoperi teoretic citeva reparatii medii.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Mikhail » Lun Noi 02, 2009 9:19 am

cayn scrie:Tocmai ce m-am intors dintr-o vizita in UK si se pare ca politica Nikon Romania imi lasa un gust amar. Doar informativ, m-am uitat si eu pe acolo pe la magazine si in general nu sunt mari diferente. Dar... la tot ceea ce este nou pe piata si / sau considerat profesional, romanii sunt trasi in teapa.
Ceea ce mi-au sarit in ochi au fost urmatoarele:
- body Nikon D300S : pret UK ~ 5900 lei; pret RO ~ 6999 lei (minim, ca am gasit si mai scump)
- body Nikon D300 : n-am gasit nicaieri
- body Nikon D3000 : pret UK ~ 2200 lei; pret RO ~ 2999 lei
- Nikon 17-55 2.8 : pret UK ~ 4800 lei; pret RO ~ 5999 lei

Nu mai tin minte toate diferentele ca n-am stat sa-mi notez pretul la fiecare, dar concluzia e certa. Nikon RO f***s us :lol:
La celelalte produse la care m-am mai uitat, gen 50mm afs, macro 105mm, macro 60mm, 70-300 VR preturile erau cam la fel.

Eu unul nu inteleg de ce intr-o tara cu o piata de desfacere restransa ne baga pe gat preturile astea. Cred ca preturile ar trebui sa fie mai mici decat in tarile dezvoltate si nu invers. Dar de... daca romanul cumpara indiferent de pret, Nikon RO chiar ar trebui sa creasca preturile. Mai multe limuzine pentru patron! :mrgreen:



Si eu in germania am vazut diferente la preturi, dar am realizat ca diferenta o fac taxele vamale mai mari la noi, tva mai mare la nemti si apoi adausul comercial al firmei(aici vezi cel mai bine diferenta de la firma romaneasca la firma romaneasca).

P.S.: Acum imi aduc aminte ca si la noi parca va creste TVA-ul si o sa fie la fel ca la nemti
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde mandea » Joi Noi 05, 2009 2:09 pm

@cayn:
una dintre regulile pietei spune ca pretul scade odata cu cresterea cererii (pentru un bun/serviciu "normal"). Nu cred ca putem compara cererea din UK cu cea din RO pentru DSLR-uri Nikon, asa ca nu putem compara nici preturile de acolo cu cele din RO.

Incercati sa treceti toate afirmatiile acest gen (ca si cele de genul "de ce am garantie in RO la produse cumparate in US") printr-un minim filtru de bun simt economic.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Noi 06, 2009 10:26 am

Domnilor Cayn si Mikhail, cum va permiteti domnilor sa fiti nemultumiti?
Doar avem cele mai multe magazine, produse pe rafturi si cele mai bune preturi.
Sigur, o sa imi spuneti ca iau la misto eforturile celor ce se straduiesc in acest domeniu.
Nicidecum, dar sa ridicam osanale asa cum practica multi pe acest forum este cam de domeniul trecutului.
Sunt sigur ca putina obiectivitate nu strica.
Celor ce vor sa vada cum se intampla lucrurile in alte parti,ca sa poata avea, totusi, o referinta le recomand sa vada urmatorul filmulet de prezentare:
http://www.bhphotovideo.com/find/HelpCe ... tore08.jsp
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde GabrielC » Vin Noi 06, 2009 10:45 am

Nu reusesc sa inteleg inversunarea cu care se incearca blamarea celor de la F64. Nu sunt in nici un fel partizanul acestui magazin si nici al preturilor practicate aici. De asemeni, au fost si ocazii (rare) in care vanzatorii de acolo au fost mai putin atenti si rabdatori, uneori chair m-au tratat cu oarecare superioritate (:)) dar niciodata in mod cu adevarat suparator.

Comparatiile cu alte magazine din lume nu prea-si au - din pacate - rostul, iar referirea la BH cu atat mai putin. Uitam
cu totii un lucru esential: traim in Romania si magazinul e condus/operat de romani, iar comparatiile ar trebui facute
cu alte facilitati/magazine similare. Valoarea echipei sigur ca ar trebui sa tinda spre magazinele din occident, dar cred ca
e mai corect s-o raportam la nivelul altor magazine bune din Romanai (nu neaparat de foto). In acest mod - evident
prestatia, organizarea si nivelul general la F64 este mult peste medie ...

In majoritatea covarsitoare a datilor cand am intrat in magazin ( in special in cel nou) am avut senzatia de intrare in alta
lume, in general tot personalul e atent si doritor sa ajute. Saptamana trecuta am luat un D90 de la ei, am fost asistat de 3 vanzatori, unul dintre ei mergand cu mine pe la diverse raioane ca sa vad niste accesorii, iar linia generala a fost de
extrema amabilitate si dorinta de a oferi cat mai multe informatii. In legatura cu acest ultim caz, nu am decat
cuvinte de lauda - si sper sa fie in continuare la fel.

Ca sa previn orice fel de comentarii inutile, trebuie sa spun ca am umblat cam prin toata lumea, stiu foarte bine
ce spun cand fac comparatii si nici nu sunt un sustinator al ideii suprioritatii poporului roman ....
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Mikhail » Vin Noi 06, 2009 10:52 am

bogdan_dumitru scrie:Domnilor Cayn si Mikhail, cum va permiteti domnilor sa fiti nemultumiti?

Nu vreau sa se inteleaga ca nu sunt multumit. Sunt foarte multumit de servicile si preturile pe care l-am gasit la romani. Spun doar ca care sunt taxele care fac diferenta de pret la un produs(nu numai produs foto, la fel e si la tot ce tine la IT).

Si sper ca pe viitor aceste taxe sa scada ca sa putem avea un pret comparabil cu cel de dincolo.
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 06, 2009 11:11 am

Mikhail scrie:Si sper ca pe viitor aceste taxe sa scada ca sa putem avea un pret comparabil cu cel de dincolo.

Din pacate, taxele sint numai un element al ecuatiei. Celalalt este volumul vinzarilor, iar aici, avind in vedere puterea de cumparare a romanilor, nu e mare lucru de facut, cel putin pe termen scurt si mediu.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Noi 06, 2009 11:20 am

Un alt aspect al ecuatiei ar fi existenta unei piete gri dezvoltata in special pe produsele pro, acolo unde diferentele de pret sunt apreciabile.
Se stie ca obiectivele, flash-urile si camerele Nikon pe film sunt acoperite de garantie internationala de 12 luni, iar acest lucru impreuna cu preturile mai accesibile incurajeaza achizitia din alte surse decat importul oficial.
Sigur ca mi-ar conveni sa cumpar din Romania, dar sunt cazuri cand achizitia nu este chiar deloc avantajoasa si ma orientez spre alte variante.
Cei ce pot face ceva in acest sens sunt chiar reprezentantii marcii.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Noi 06, 2009 9:19 pm

mandea scrie::
una dintre regulile pietei spune ca pretul scade odata cu cresterea cererii (pentru un bun/serviciu "normal").
Incercati sa treceti toate afirmatiile acest gen (ca si cele de genul "de ce am garantie in RO la produse cumparate in US") printr-un minim filtru de bun simt economic.


Pura teorie emisa din spatele unei esarfe, domnule "Mandea".
Conform teoriei tale acum un an sau doi ar fi trebuit sa avem cele mai mici preturi la imobiliare, doar era cerere mare, nu?
Iar anul acesta, cand nu se mai tranzactioneaza nimic ar trebui sa fie cele mai mari preturi.
Ar trebui sa scada pretul carnii de porc la jumatate cand vine Craciunul.

Ain't that cute? But it's wroooong.

Hahaha!

Minim filtru de bun simt economic...imi vine sa rad, dar din pacate nu e gluma, tu chiar vorbesti serios si crezi ce spui. Nu am reusit sa gasesc sintagma anterior exprimata in nici un manual de marketing.

De-asta sunt bune forumurile, dom'le. Ca sa isi dea omul cu parerea.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

cron