Acum este Sâm Apr 27, 2024 2:45 pm

Articole Nikonisti.ro

despre dpreview

Diverse despre Nikon

despre dpreview

Mesajde pasparuga neculai » Lun Oct 05, 2009 7:39 am

zilele acestea a aparut review despre pentax k7 pe d.p.review.com,l-am studiat si am constatat ca dupa cum sustin ei sta foarte prost la iso comparativ cu canon 50d;m-am dus si pe p.base.com unde la pentax k7 am gasit niste poze la iso 2000-2500 in miscare foarte bine focalizate si fara zgomot iar la 50 d la aceeasi categorie de poze statea foarte slab in iso.intrebare :este de incredere d.p.review?sau anumite firme au de obicei note mari?
pasparuga neculai
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 23, 2009 9:24 am

Re: despre dpreview

Mesajde glumetu » Lun Oct 05, 2009 8:17 am

e la fel de incredere ca orice sursa comerciala. e bine sa culegi informatii de pe net, dar pentru decizii de cumparare cel mai bun review ramane ala personal, cu aparatul si obiectivul in mana, eventual inchiriere inainte etc

on topic: zgomotul la ISO mare (noua moda de marketing dupa moartea cursei megapixelilor) este puternic influentat de modul in care s-a facut expunerea si de setarile din camera, asa ca nu m-as hazarda sa judec o situatie din care lipsesc multe date.

tipul de consumator care se plange de zgomotul la ISO 1600 e acelasi care acum cativa ani se plangea de putini megapixeli...
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: despre dpreview

Mesajde Teodor » Lun Oct 05, 2009 9:37 am

Buna ziua tuturor pasionatilor. Este primul meu post pe acest forum.
DPREVIEW este un site recunoscut pro-Canon. Toate review-urile Canon de pe acest site sunt mai mult decat favorabile
iar la testele comparative cu alte marci Canon va iesi intotdeauna mai bine.
Eu ti-as sugera sa cauti si alte site-uri cu review-uri si teste comparative (sunt destule dar nu le voi numi aici) si sa filtrezi informatiile.
Nikon D90 18-105
Teodor
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 23, 2009 3:22 pm

Re: despre dpreview

Mesajde Teodor » Lun Oct 05, 2009 9:39 am

Buna ziua tuturor pasionatilor. Este primul meu post pe acest forum.
DPREVIEW este un site recunoscut pro-Canon. Toate review-urile Canon de pe acest site sunt mai mult decat favorabile
iar la testele comparative cu alte marci Canon va iesi intotdeauna mai bine.
Eu ti-as sugera sa cauti si alte site-uri cu review-uri si teste comparative (sunt destule dar nu le voi numi aici) si sa filtrezi informatiile.
Teodor
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 23, 2009 3:22 pm

Re: despre dpreview

Mesajde glumetu » Lun Oct 05, 2009 10:06 am

Teodor scrie:DPREVIEW este un site recunoscut pro-Canon.

recunoscut de cine? de pentaxisti si nikonisti?
culmea, multi altii considera ca e pro-nikon.
luminous-landscape o fi pro-sony?

si tot asa o tinem...

de asta zic eu, review-ul valabil este doar cu aparatul la purtator.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: despre dpreview

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 05, 2009 10:13 am

pasparuga neculai scrie:zilele acestea a aparut review despre pentax k7 pe d.p.review.com,l-am studiat si am constatat ca dupa cum sustin ei sta foarte prost la iso comparativ cu canon 50d;

In primul rind, n-am gasit locul in care ei sustin ca "sta foarte prost la iso comparativ cu canon 50d". In al doilea rind, ei prezinta toate imaginile pe care si-au bazat judecatile, astfel incit oricine poate sa-si formeze propriile concluzii. In al treilea rind, imaginile alea sint obtinute in conditii cit mai apropiate, astfel incit comparatiile sa aiba sens.

pasparuga neculai scrie:intrebare :este de incredere d.p.review?sau anumite firme au de obicei note mari?

Pai K7 a luat nota maxima (highly recommended). In acest caz, ai putea doar sa-i suspectezi de favoritism in ceea ce priveste firma Pentax :D Mai ales ca Canon 50D a luat o nota marginal mai mica...

Nu am nici un fel de motive sa pun la indoiala credibilitatea celor de la dpreview. Judecatile lor se bazeaza pe imagini la care are acces oricine, asa ca fiecare isi poate forma propria opinie. In plus, nu am vazut nici un alt site care sa fie atit de minutios in examinarea aparatelor si prezentarea concluziilor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: despre dpreview

Mesajde pasparuga neculai » Lun Oct 05, 2009 1:28 pm

pt dan pop:la review-ul pentax k7 la 29gasiti compared to higher iso,vede oricine ca pentax sta cel mai prost iar la 32-conclusion image quality scrie clar ca in comparatie cu competitorii d300,50d sta cel mai prost .cautati pe p.base fotografii cu k7 si veti da de beach volley worldt championship 2009 dupa aceea cautati aceleasi tip de foto:in miscare,focalizare de 10 si iso 2000-2500la 50d.contrazice TOTAL ce sustine dpreview;mentionez ca sint posesor de nikon d80,dar dupa ce am intrat in hora dslr-urilor am inceput sa admir foarte mult sigma
pasparuga neculai
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 23, 2009 9:24 am

Re: despre dpreview

Mesajde sorinsava » Lun Oct 05, 2009 1:42 pm

Poti sa consideri ca dpreview prefera canon, la fel si luminous-landscape.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: despre dpreview

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Oct 05, 2009 5:27 pm

sorinsava scrie:Poti sa consideri ca dpreview prefera canon, la fel si luminous-landscape.


Cu toate acestea, a avut cateva concluzii elogioase la aparate Nikon.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: despre dpreview

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 05, 2009 6:09 pm

sorinsava scrie:Poti sa consideri ca dpreview prefera canon, ...

Probabil ca de aia l-au decretat pe D300 ca fiind cel mai bun semipro de pe piata, iar lui Canon 50D i-au dat highly recommended cu minus.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

cron