Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:24 pm

Articole Nikonisti.ro

despre dpreview

Diverse despre Nikon

Re: despre dpreview

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 05, 2009 6:20 pm

pasparuga neculai scrie:pt dan pop:la review-ul pentax k7 la 29gasiti compared to higher iso,vede oricine ca pentax sta cel mai prost iar la 32-conclusion image quality scrie clar ca in comparatie cu competitorii d300,50d sta cel mai prost .

Asta nu inseamna ca diferentele sint mari, deci afirmatia anterioara ca K7 sta "foarte prost" in raport cu 50D nu se bazeaza pe textul celor de la dpreview, ci este o interpretare personala.
pasparuga neculai scrie:cautati pe p.base fotografii cu k7 si veti da de beach volley worldt championship 2009 dupa aceea cautati aceleasi tip de foto:in miscare,focalizare de 10 si iso 2000-2500la 50d.contrazice TOTAL ce sustine dpreview;

Fara sa stii cum a fost procesat zgomotul in imaginile respective, e o comparatie care nu spune nimic. Cei de la dpreview au facut comparatii cu sens, adica acelasi nivel de procesare a zgomotului sau fara procesare de zgomot. Asa cum am mai spus, n-aveti decit sa-i contraziceti bazindu-va pe imaginile lor, nu pe ce ati vazut pe alte site-uri.

Repet: faptul ca K7 a primit calificativul maxim pe dpreview exclude orice teorie a conspiratiei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: despre dpreview

Mesajde glumetu » Lun Oct 05, 2009 6:38 pm

Dan Pop scrie:Repet: faptul ca K7 a primit calificativul maxim pe dpreview exclude orice teorie a conspiratiei.

niciun argument rational nu exclude teoriile conspiratiei :mrgreen:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: despre dpreview

Mesajde sorinsava » Mar Oct 06, 2009 11:55 am

La dpreview cind e ceva evident bun, cind alte site-uri zic de aparatul ala ca e bun, ar fi aberant sa bata ei cimpii.
Mi se pare ciudat ca ei nu au facut public softul cu care masoara performantele senzorului, sau cel putin nu era nici ultima data cind am cautat. Canon 99% primesc un DR mai mare si mai bun decit pe alte siteuri, atit cit sa fie egal sau mai bun decit celelalte din test. La noise e la fel.

In alta ordine de idei "minusurile" la nikon intotdeanua sunt de-a dreptul amuzante. d300: Non-articulating LCD. d90: We believe more of the captured dynamic range could be incorporated into Jpegs, Menus getting long and complex.

50d: High ISO performance worse than 40D, Reduced dynamic range, detail not as good. 450d: Metering has tendency to overexpose , Automatic AF point selection unpredictable, Occasional total focus failures, New Auto Lighting Optimizer doesn't really seem to do anything.

Dar sponsorul e highly recommended intotdeauna.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: despre dpreview

Mesajde KodiaK » Mar Oct 06, 2009 2:37 pm

Pai la Nikon nu prea au ce sa puna la CONS, si ca sa nu lase liber, ca bate la ochi, pun si ei ce pot :P
Eu cand vreau sa imi fac o parere rapida despre un aparat ma uit pe dpreview la cons si vad daca vreunul din ele este vital. Ma intereseaza mai putin ce nota finala acorda ei aparatului.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: despre dpreview

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 06, 2009 5:55 pm

KodiaK scrie:Eu cand vreau sa imi fac o parere rapida despre un aparat ma uit pe dpreview la cons si vad daca vreunul din ele este vital. Ma intereseaza mai putin ce nota finala acorda ei aparatului.

Ambele trebuie corelate, ca sa vezi cit de vitale considera ei cons-urile. Sint oameni prin mina carora trec mult mai multe aparate decit prin mina unui fotograf obisnuit si in nota finala se reflecta si o comparatie cu celalte aparate de acelasi calibru.

Eu unul, daca nu am timp sa parcurg tot review-ul, ma uit la inceput, la comparatia cu modelul anterior, dupa care citesc toata pagina de concluzii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori