Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Costul unei reparari

Diverse despre Nikon

Costul unei reparari

Mesajde garneata » Lun Oct 05, 2009 2:37 pm

As dori sa stiu cat costa o reparare la un obiectiv (diafragma stricata) poate stie cineva de aici. Am trimis la cei de la f64 crezând că e încă în garanţie (ştiam că de când am intrat in Uniunea Europeană garanţia e de 2 ani dar se pare că m-am înşelat, să văd ce zic şi cei de la OPC) şi l-au trimis să îl repare şi stau cu inima în colţuri pentru a afla cât costă repararea.
Dacă ştie cineva poate îmi dă şi mie un răspuns, vă mulţumesc
garneata
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Ian 16, 2009 10:37 pm
Localitate: Iasi

Re: Costul unei reparari

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Oct 05, 2009 5:24 pm

garneata scrie:(ştiam că de când am intrat in Uniunea Europeană garanţia e de 2 ani dar se pare că m-am înşelat, să văd ce zic şi cei de la OPC)


Ce obiectiv ?

Daca este Nikon, si presupun ca asa e din moment ce suntem pe Nikonisti.ro, service-ul il face SKIN, nu F64 :-)

http://www.nikonisti.ro/service.php
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Costul unei reparari

Mesajde garneata » Lun Oct 05, 2009 6:16 pm

un nikon 55-200 si desigur ca il face SKIN dar eu nu inteleg de ce nu mai am garantie .... ca normal e 2 ani si nu un an, sunt obligati de cand am intrat in UE. Ei l-au trimis la nikon service (SKIN)
garneata
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Ian 16, 2009 10:37 pm
Localitate: Iasi

Re: Costul unei reparari

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 05, 2009 6:30 pm

garneata scrie:un nikon 55-200 si desigur ca il face SKIN dar eu nu inteleg de ce nu mai am garantie .... ca normal e 2 ani si nu un an, sunt obligati de cand am intrat in UE. Ei l-au trimis la nikon service (SKIN)

Nu stiu cum sta chestia asta cu obligativitatea, dar Canon RO ofera doar un an de garantie.

Oricum, conform listei de preturi pentru service Nikon (http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20man ... 0Nikon.pdf), e 75 lei diagnosticarea si 45 sau 90 lei manopera, dupa cum vor considera ca e interventie minora sau standard.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Costul unei reparari

Mesajde garneata » Mar Oct 06, 2009 1:40 pm

aha ok, mulţumesc de răspunsuri. Baftă
garneata
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Ian 16, 2009 10:37 pm
Localitate: Iasi

Re: Costul unei reparari

Mesajde Bogdan33 » Dum Oct 11, 2009 5:01 pm

Buna ziua.
Am cumparat acum 5 luni un aparat Nikon Coolpix P80. A mers perfect, fotografii de o calitate superbuna, intr-un cuvint si-a meritat banii. Astazi, am luat geanta si cum nu era inchisa, aparatul a cazut. Cind incerc sa il deschid nu merge si mesajul care apare pe ecran este:
" Lens error - if the lens cap is attached, turn the camera off, remove the lens cap, and turn the camera on"
Mentionez ca aparatoarea de lentila este inlaturata.

As dori sa imi comunicati cum pot trimite aparatul in service si care ar fi durata estimativa (plus costuri implicite).
Bogdan33
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 11, 2009 4:49 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori